“Píšem hlavne také príbehy, aké si chcem sama prečítať” | Majka Danihelová – rozhovor


Kronika strateného impéria, Majka Danihelová, rozhovor, slovenskí autori / piatok, 4 novembra, 2022

Dnes je veľký deň nielen pre čitateľov slovenskej autorky Majky Danihelovej, ale aj pre Majku samu. Svetlo sveta uzrelo pokračovanie autorkinej série Kronika strateného impéria – V znamení rubína. Majka mi dovolila ju trocha vyspovedať, tak bez ďalšieho zdržiavania, nižšie si môžete prečítať rozhovovr.

—————————————————

Ahoj Majka, v prvom rade ti veľmi pekne chcem poďakovať, že si prijala pozvanie na rozhovor.

 • Kedy si začala písať? Bolo tvojím snom vydať knihu?

Odmalička ma priťahovali príbehy. Kedysi som chodila na výtvarnú – to bol pre mňa spôsob kreatívneho prejavu, ale cítila som, že mi to nestačilo, a ako som dostala prvé knižky na Vianoce, texty v nich ma priťahovali. V snoch sa mi začali zjavovať rôzne scény a cez deň som sa často zamyslela a tvorila v hlave vlastný príbeh. „Tlačil“ ma tam, a preto som ho skúsila preniesť čo najdôveryhodnejšie na papier. Prvý dlhší rukopis som napísala v dvanástich.

O vydaní knihy som snívala od štrnástich, ale prvýkrát som sa odhodlala poslať príbeh do vydavateľstva v pätnástich.

 • Na konte máš dve vydané knihy. Svojím spôsobom úplne odlišné. Čo ťa inšpirovalo k ich napísaniu? Nejaké reálne udalosti alebo sa ti námety odrazu zjavili v hlave?

Ako som spomínala pri prvej otázke, väčšinu scén vidím v snoch a postupne príbeh rozvíjam počas dňa. Vedome som sa neinšpirovala reálnymi udalosťami, no v každom prípade texty vždy z nejakej časti vychádzajú z autorových skúseností a z jeho prežívania. Len ťažko sa dá podľa mňa vložiť do príbehu emócia, ak ten človek nič silné neprežil.

 • Dnes vyšlo pokračovanie tvojej série Kronika strateného impéria – V znamení rubína. Aký je to pocit vydať po rokoch toto pokračovanie a čo to pre teba znamená?

Každá vydaná kniha je pre autora, ktorý naozaj miluje písanie, ako splnený sen. S VZR som to za posledné štyri roky viackrát vzdala, keď sa situácia vo vydavateľstve nikam nehýbala. Rozhodla som sa, že pošlem ebook iba záujem, ktorí sú zvedaví, ako bude príbeh napredovať, keďže záver jednotky bol veľmi otvorený.

No vesmír mi napokon doprial vydanie pokračovania a to vďaka úžasnému vydavateľstvu Venupress. Bez nich by kniha zrejme nikdy, alebo tak skoro, nevyšla, lebo na samovydávanie som si absolútne netrúfala.

 • V čom je podľa teba VZR odlišné od VZA? Čo môže čitateľ očakávať?

Je tam viac romantiky, vzťahy medzi postavami sa komplikujú a objavuje sa mnoho odpovedí na otázky z jednotky zároveň však s novými záhadami. Najväčší rozdiel medzi prvým a druhým dielom je zrejme v Megginom postoji. V prvej časti túžila ísť domov a tento cieľ vytrvalo nasledovala. V druhej časti sú však veci omnoho zložitejšie.

 • S ktorou tvojou postavou by si chcela byť kamarátka aj v reálnom živote alebo, naopak, koho by si nevedela ani vystáť?

Určite by som sa kamošila s Meggie, pretože mám rada otvorených ľudí, ktorí nezahmlievajú a neklamú. A keďže sme si povahovo dosť podobné, rovnako ako ona by som nevedela vystáť napríklad Wenovu sestru alebo Pathosa (táto postava sa viac vyfarbí v druhej časti).

 • Dokázala by si prežiť v Ametystovom lese?

Haha. Dúfam, že hej. 😀 Bolo by to dosť trápne, kebyže som ako autorka neprežila vo vlastnom svete.

 • Koľko častí plánuješ v sérii Kronika strateného impéria? Ako napreduje písanie ďalších častí?

Ťažká otázka a úprimne… neviem, koľko bude mať séria častí (pôvodne som chcela 6). Tretiu časť som však musela rozdeliť na dve.

Momentálne ju dokončujem, ale je to náročné, keďže popritom sa venujem editorskej práci a pokračovaniu Dedičky, ktorá teraz súri viac.

 • Pracuješ ako externá redaktorka. Je možné skĺbiť prácu s písaním? Zostane ti čas aj na to, aby si sa venovala svojim príbehom?

Trefná otázka a, bohužiaľ, musím povedať, že zatiaľ neviem dobre zladiť prácu s písaním. Editorstvo je mentálne veľmi náročné, celý deň zízam do textov, naplno sústredená. Čiže sadnúť si späť za počítač po tom, čo dokončím svoju robotu, a opäť otvoriť text, mi občas pripadá nemožné, pretože som veľmi unavená. Tento rok sa mi viac nedarilo, ako darilo, takže som trochu pod tlakom. Neustále mám pocit, že nič nestíham.

 • Vieš si predstaviť, že by si napísala príbeh, ktorý by bol úplne mimo tvoj žáner? Napríklad rozprávku alebo detektívku?

Nie. Píšem také knihy, aké si chcem sama prečítať. Keby som mala písať o niečom, čo ma neberie, tak sa to odrazí na texte. Viem si však predstaviť napríklad detektívnu zápletku ako súčasť svojho príbehu.

 • Budú ťa tvoji čitatelia môcť uvidieť na besede? Môžeš nám o tom niečo povedať?

Áno, už koncom novembra sa chystám do Bratislavy, ale o tom napíšem viac neskôr.

 • Ak sa nevenuješ písaniu alebo svojej práci, ako tráviš čas?

Posledný rok ma veľmi zaujalo učenie jazykov. Od januára sa venujem čínštine a nedávno som začala s kórejčinou, ale priznám sa, že tej som ešte úplne neprišla na kĺb. Gramatika mi pripadá zložitejšia.

Taktiež zbožňujem šport. Snažím sa behať a cvičiť každý deň, aby som sedavé zamestnanie ako-tak vyvážila pohybom. Okrem toho rada pečiem či varím alebo fotím a pozerám seriály.

 • Ako by si nalákala ľudí, ktorí ešte tvoje knihy nečítali, aby im dali šancu?

Ak máte radi nepredvídateľné a zložitejšie knihy, okorenené záhadami a romantikou, choďte do toho.

Často sa stáva, že buď s čitateľom ideme na úplne rovnakej vlne a ponorí sa do môjho príbehu tak ako ja, keď ho píšem, alebo potom sa objaví čitateľ, ktorého môj štýl vôbec neupúta. Čo je však v poriadku a aj tak si cením, že mi dal šancu. Sto ľudí, sto chutí. Ako som hovorila, ja píšem hlavne také príbehy, aké si chcem sama prečítať, pretože verím, že to zapálenie autora a tá vášeň pre text sa dajú vycítiť pri čítaní. Pochybujem, že by niekto ocenil moje príbehy, keby mňa ako autorku tiež hlboko nezasiahli pri písaní.

Ešte raz sa chcem Majke poďakovať za rozhovor a vy si určite nedajte ujsť pokračovanie Megginho príbehu s kopou zvratov. 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.