Mať veľké krídla nie je hriech | Miroslava Varáčková – Zamilovaná


3 a pol hviezdičky, COOBOO, Miroslava Varáčková, Recenzie, slovenskí autori / štvrtok, 12 mája, 2022

Prvé myšlienky po dočítaní: veľmi príjemná a milá oddychovka

Spisovateľku Mirku Varáčkovú snáď nemusím v slovenských autorských ani čitateľských kruhoch predstavovať. Na konte má už takmer dve desiatky kníh. Jej najnovším pisateľským počinom je knižka Zamilovaná, ktorá hovorí príbeh Val, knihomoľky, ktorá sníva o svojom princovi na bielom koni. Letné prázdniny jej znepríjemňuje sadra na nohe, ku ktorej prišla naozaj zaujímavým spôsobom. Zasypala ju knižnica, ale nikomu o tom nehovorí.

Skutočná láska nie je románová, i keď sa na ňu v mnohom podobá. Skutočná láska hreje a bolí pri pomyslení na stratu. Skutočná láska je tu a teraz, na tomto príšernom mieste, keď sa lúčim so spolužiakom z vyššieho ročníka a keď sa Vinco zaujíma o to, či to celé ustojím, hoci sme s Rišom neboli ani len priatelia, nieto ešte blízki.

Zamilovaná je milý a príjemný príbeh, ktorý je ako stvorený  na čítanie po psychicky ťažkom dni v škole respektíve v práci. Poskytuje náhľad do duše mladého dievčaťa, ktoré sníva o láske a náklonnosti.

Valine stereotypné dni nabúra príchod nového suseda, sympatického Vinca. Val sa hneď zapáči a  rozhodne sa s ním spriateliť. Ich vzťah sa buduje postupne. Najskôr iba nenápadne, krátkymi stretnutiami, ktoré ich postupne zbližujú. Keď som čítala ich príbeh, rozlieval sa mi vnútrom hrejivý a príjemný pocit. Postupne sa spoznávali a rodil sa medzi nimi krehký cit, ktorý postupne naberal na intenzite.

Kedysi sa opravovalo, teraz sa len vyhadzuje. Pri prvom nedostatku sa všetkého zbavujeme. Ľudí a tovaru. Zahlcujeme si tak odpadom planétu aj mysle.

Aj keď je Val naozaj dobrá postava a nemám jej čo vytknúť, moje srdce si získal Lukáš, pretože hoci čelil mnohým predsudkom pre svoju orientáciu, zostal verný sebe a neskrýval svoju inakosť. Má srdce na správnom mieste. Je to ten typ postavy, ktorú chcete mať za kamaráta a ešte budete vďační, že ho máte v živote.

Ako býva u Mirky zvykom, ani v tejto knihe pre mládež neobišla ťažké a závažné témy, ako sú homosexualita, šikana, predsudky a ľahkovážne správanie. Zhostila sa ich s citom a predostrela čitateľom obraz dnešnej doby, s čím všetkým sa ľudia musia vysporiadať. Myslím si, že o týchto téma treba hovoriť, i keď môžu byť nepríjemné, lebo mlčanie nikomu nepomôže a môže iba ublížiť.

Zlo plodí zlo. Nenávisť umocňuje nenávisť. Vendeta, hoci znie nonšalantne je len obyčajná pomsta. Vyzradením tajomstva zradíš predovšetkým seba. Priateľstvo je posvätné do chvíle, kým ťa neničí. Láska neprenáša hory, ale ľudí.

Zamilovaná sa číta rýchlo. Keď ju vezmete do ruky, strany vám budú ubiehať jedna radosť. No hoci je to príjemný príbeh a rada som si ho prečítala, vymykám sa cieľovej skupine. Chcela by som, aby niektoré udalosti mali väčšinu hĺbku a autorka im venovala viac priestoru. Príbeh má, aj napriek mojim miernym výhradám, čo ponúknuť a veľmi oceňujem, že Val mala plnohodnotnú rodinu a starostlivých rodičov, ktorým na nej záležalo. V súčasnosti sa v knihách častejšie vyskytuje trend rozbitých rodinných vzťahov,  je načase, aby v príbehoch dostali priestor aj funkčné rodiny.

Kniha Zamilovaná hovorí o vnútornom boji, o vysporiadavaní sa s odlišnosťou, sile priateľstva a dievčenských snoch. Príbeh by som odporúčala všetkým, ktorí si chcú pri čítaní hlavne oddýchnuť, vyprázdniť hlavu a prísť na iné myšlienky alebo dievčatá, ktoré snívajú o prvej láske a chcú si o nej prečítať.

Za poskytnutie recenzného výtlačku sa chcem pekne poďakovať vydavateľstvu COOBOO a autorke Mirke Varáčkovej.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.