„Zadrž dych, zlatko, bude to len chvíľa…“ | Michala Ries – Zadrž dych


5 hviezdičiek, Recenzie, slovenskí autori / nedeľa, 8 mája, 2022

Prvé myšlienky po dočítaní: silný príbeh s hlbokými myšlienkami

Kniha Zadrž dych je najnovšie knižné dieťatko od slovenskej autorky Michaly Ries. K príbehu som pristupovala s rezervou, keďže autorkina kniha Na love si ma nezískala. Zastávam však názor, že autorov resp. autorky netreba odsúdiť po jednej prečítanej knihe a pri Miške sa mi to opäť potvrdilo. Zadrž dych je srdcervúci silný príbeh ženy, ktorá hľadá samu seba a bojuje s démonmi minulosti, ktorí ju neustále prenasledujú vo forme spomienok, nočných môr, ale taktiež s opovrhovaním zo strany rodiny a okolia.

„Nie je mi príjemné prizerať sa, ako sa niekto blízky môjmu srdcu rúti do pekla a s tým nemôžem nič urobiť.“

Hlavná hrdinka Marína nemá na ružiach ustlané. Odišla z rodného mestečka, aby začala nový život. Sotva nadobudla pocit, že ju minulosť nechala na pokoji, objaví sa človek, ktorý jej pripomenie kruté udalosti a činy, ktoré by najradšej nechala za sebou. Nikto sa nepýta na jej dôvody, nikto nechce vidieť jej pohľad. Odsúdili ju bez toho, aby mali všetky informácie. Marína sa so všetkým snaží vysporiadať, nenechať okolnosti, aby zlomili ženu, ktorou sa stala. Podarí sa jej to?

Marcel prichádza do novej práce a nachádza tam ju, ženu, ktorou opovrhuje. Začína sa kolobeh narážok, nepríjemných situácii a taktiež nenávistných pohľadov.

„V strese sa vyplavujú naše strachy, obavy a bolesti. Ale sme to vtedy naozaj my?“

Príbeh čitateľom ponúka mnoho. Číta sa prakticky sám vďaka autorkinmu ľahkému štýlu písania a schopnosti udržať čitateľa v napätí. Pridajte k tomu rôznorodé postavy, ktoré vhodným spôsobom dopĺňajú celkovú dynamiku príbehu a humor, ktorý správne odľahčil ťažkú tému deja. Ak by som nemusela chodiť do práce, prečítala by som knihu za deň. Keď sa raz začítate, je takmer nemožné sa od príbehu odtrhnúť.

„Ak neviem, aký príbeh sa za správaním konkrétneho človeka skrýva, nemám právo ho súdiť.“

Marína je silná hrdinka, ktorá si ako dieťa prešla mnohými úskaliami. Jej rodina nie je ani zďaleka dokonalá, viní ju z niečoho, čomu nemohla zabrániť a nedajú si to vysvetliť. V ich očiach je ona tá zlá, ktorá všetko pokazila. Lenže udalosti, ktoré prežila, ju zocelili a stala sa tou ženou, ktorou je dnes. Počas príbehu som niekoľkokrát mala chuť ju objať a ubezpečiť, že všetko bude dobré, ale život nie je rozprávka s dobrým koncom, realita môže byť úplne iná, ako si predstavujeme. Našla v sebe silu, ktorá jej pomáha čeliť útokom od ľudí, ktorí vidia iba jednu stranu mince a ignorujú tú druhú.

„Minulosť ma naučila, že sa musím ochrániť sama. Nikto to za mňa neurobí.“

Marcel ma v úvode naozaj hneval, pretože aj on mal klapky na očiach a posudzoval Marínu len z jedného uhľa pohľadu. No prejavil sa ako ten typ človeka, ktorý je otvorený novým skutočnostiam. Po čiastočnom vysvetlení od Maríny jej dal šancu a pozeral sa na ňu v inom svetle. Neskôr sa z neho vykľul naozaj sympatický hrdina, pri ktorom sa mi roztápalo srdce. Pozorný, zhovievavý, priateľský, milujúci, bojovník – tak by som ho v skratke charakterizovala a vám odporúčam si príbeh prečítať, aby ste úplne pochopili jeho čaro.

„Bola to tvrdá cesta, ako sa to naučiť, ale dnes už milujem samu seba. Robím chyby a nie vždy počúvam, čo mi telo hovorí, ale ľúbim sa. Vážim si seba samu – telo, myseľ aj dušu.“

Marínine a Marcelove kolegyne sú kapitola sama o sebe, ale len v tom najlepšom význame slova. Do príbehu prinášali ľahkosť, no boli aj správnymi kamarátkami, keď ich Marína potrebovala. Je dobré mať v živote ľudí, na ktorých sa viete za každých okolností spoľahnúť. Najviac mi utkvela v pamäti Renka – také zlaté pojašené srdiečko so svojským slovníkom a energiou na rozdávanie. Tiež má vlastných démonov, s ktorými sa snaží bojovať.

„V ľudskej rozmanitosti je krása. A ešte krajšie je, keď druhých dokážeme prijať aj s ich limitmi a obmedzeniami.“

Príbeh je popretkávaný mnohými hlbokými myšlienkami, ktoré vás nenechajú chladnými. Autorka napísala krutý príbeh, ktorý mrazí. Marína je obeť okolností, ktoré nevedela ovplyvniť a pyká za to až do okamihu, kedy do jej života príde nádej. Nájdete tu aj slow-burn vzťah, čo osobne veľmi kvitujem, lebo teraz sa v drvivej väčšine kníh vyskytuje láska na prvý pohľad, čo síce nie je zlé, ale často to nie je podané uveriteľne. Tu sa autorka vydala cestou postupného spoznávania a mňa to poriadne hrialo na duši. Kniha rozpráva o tom, ako človek dokáže druhého odsúdiť a sám si nevidí ďalej od nosa. Tiež tu nájdete silu priateľstva, ktoré vám pomôže nabrať silu a popasovať sa s nástrahami osudu.

Knihu by som odporúčala všetkým, ktorí majú radi komplexné príbehy so zaujímavými a rôznorodými postava.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.