Misfortune never arrives alone | Shelby Mahurin – Serpent & dove (Serpent & dove #1)


4 hviezdičky, Recenzie, Shelby Mahurin / nedeľa, 5 septembra, 2021

Aj vy radi siahnete po knihe plnej mágie, zvratov, zamilovania hodných postáv a akcie? Debutový príbeh z pera americkej autorky Shelby Mahurin, Serpent & dove, vám poskytne práve to, dokonca aj oveľa viac. Kniha vyšla aj v českom preklade pod názvom Holubice a had vo vydavateľstve COOBOO.

That is love, to give away everything, to sacrifice everything, without the slightest desire to get anything in return.

Príbeh nás zavedie do života zlodejky Lou, ktorá sa zhodou okolností dostane na nepriateľské územie. Skrýva tajomstvo, ktoré by znamenalo istú smrť. Na úteku pred nebezpečenstvom, nachádza útočisko tam, kde by to najmenej čakala. Na mesto útočia čarodejnice dožadujúce sa spravodlivosti a svojich práv. Práve v boji proti nim Lou zisťuje, že nič nie je iba čierno-biele a tí zlí, nemusia byť iba zlými a naopak, tí dobrí nie sú iba dobrí.

Autorka sa venuje tradičnému symbolu boja dobra so zlom, kde nie všetko je také ako sa na prvý pohľad javí. Taktiež, neupustila od klišé bosorka / lovec, avšak poňala to svojským, trochu netradičným spôsobom.

There’s time for mourning, and there is a time for moving on.

Príbeh sa číta plynulo bez zbytočnej vaty, ktorá by dej spomaľovala. Je to presne ten typ knihy, ktorá vás vtiahne od prvej strany a vďaka skvelej akcií a prepracovaným postavám vás nepustí, pokým ju nezatvoríte. Autorka vytvorila nový svet so svojskými pravidlami, ktoré sú striktné, ale účinné.

Misfortune never arrives alone.

Knihe na atraktívnosti pridáva aj rozmanitosť postáv, ktoré buď si zamilujete, alebo ich budete z duše neznášať. Aspoň u mňa to tak bolo. Autorke sa musí nechať, že postavy nie sú povrchné. Osobne pri skvelom príbehu potrebujem aj prepracované postavy, ktoré čitateľa nejakým spôsobom upútajú a nemávne nad nimi rukou. Takéto postavy dodávajú príbehu osobitnú hĺbku a sú neoddeliteľnou súčasťou deja. Ak však tento aspekt absentuje, príbeh svojím spôsobom stráca na unikátnosti, pretože dobre napísané postavy v čitateľovi vyvolajú emócie a dokáže sa v istých ohľadoch s nimi stotožniť.

Where you go, I will go.

Hlavná hrdinka, Lou je komplikovaná osobnosť. Na úteku pred väčším zlom sa z nej stáva zlodejka a v procese sa ocitá v „brlohu“ lovcov. Kde odhaľuje tajomstvá, o ktorých sa jej ani nesnívalo a mrazia. Je to bosorka, avšak z osobných dôvodov svoju mágiu skrýva. Aby sa ukryla pred svojimi prenasledovateľmi, ukradne magický prsteň, čo je úvodom do všetkých jej nasledujúcich problémov a ťažkostí. Je tvrdohlavá. Väčšinu vecí si necháva pre seba, aby ľudí, na ktorých jej záleží nepriviedla do nebezpečenstva. Práve týmto jej najbližší spochybňovali jej rozhodnutia a ťažko jej dôverovali. Hoci Lou to robila pre to, aby ich ochránila pred väčším zlom.

I’m coming for you, darling.

Ako som už vyššie spomínala, autorka si naozaj dala záležať na rozmanitosti postáv. Lou a Reid na začiatku nemohli byť odlišnejší. Reid bol vychovávaný vo viere, že každá čarodejnica je zlá a krutá. Je zásadový a svoje postavenie si právom vydobyl. Nešťastnou náhodou sa ocitá v manželskom zväzku práve s Lou. O jej pôvode netuší. Jeho zanietenie pre povinnosť a spravodlivosť ma často nútilo krútiť očami, pretože nepripúšťal inú možnosť ako tú, ktorú mu od malička vštepoval Arcibiskup. Reida som si obľúbila, hoci občas bol slepý voči veciam, ktoré sa okolo neho diali. Nepozeral sa na okolnosti zo širšieho uhla. Jeho vzťah v Lou sa vyvíja veľmi pomaly, pretože o sebe nič nevedia a obaja majú svoje dobre strážené tajomstvá. Nepridáva na tom ani fakt, že Lou mu radšej nepovie nič, akoby mu otvorene klamala. Osobne ma fráza: „Nepovedal/a som ti pravdu pre tvoje dobro“, núti pretáčať očami a otvára mi povestný nožík vo vrecku.

Because I’m a sh*t person. Because I didn’t trust you. Because she is everything you deserve, and I am your enemy.

V príbehu sú okamihy, ktoré mi doslova vyrazili dych. Takéto zvraty sú neoddeliteľnou súčasťou každej skvelej knihy. Autorka vymyslela svoj vlastný svet, ktorý má svojské pravidlá. Ľudia žujú v strachu z bosoriek. Typ mágie, akú tu nájdeme nie je až taká originálna, avšak autorka to poňala naozaj výborne a čitateľ sa nenudí. 

Thou shall not suffer a witch to live.

Kniha je o vytváraní nepredvídateľných spojenectiev, prekonávaní našich tieňov, boji proti nebezpečenstvu, ktoré číha za rohom. Taktiež príbeh hovorí o sile priateľstva a nevypočítateľnosti situácií. Serpent and dove by som odporúčala všetkým, ktorí majú radi zamotané príbehy plné akcie a zvratov.

Moje hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.