Ak zabiješ bolesť, zabiješ aj lásku | Ivica Ďuricová – Cudzinec z papiera


5 hviezdičiek, Ivica Ďuricová, Recenzie, slovenskí autori, stand-alone / nedeľa, 7 marca, 2021

Cudzinec z papiera dostáva ocenenie za najrýchlejšie prečítanú knihu vôbec, úplne bez srandy. Príbeh je druhou fikciou z pera slovenskej autorky Ivice Ďuricovej. Útla knižočka v sebe skrýva komplexný príbeh zasadený do domáceho prostredia.

„Slová sú ako vietor. Odletia preč. Iba ľudské činy ostanú. V živote nezáleží na tom, čo hovoríš, ale čo robíš.“

Stretávame hlavnú hrdinku Lianu, ktorá musí pre pracovné povinnosti opustiť rodný Trenčín na jeden rok. Nechce svoj byt nechať opustený, a tak ho na požadovaný čas prenajme za určitých podmienok – nájomník ho môže využívať iba počas týždňa. Jedno porušené pravidlo spustí lavínu udalostí, vymenených listov a neočakávaných odhalení.

Iba tí, ktorí sú dostatočne šialení na to, aby si mysleli, že dokážu zmeniť svet, to aj naozaj urobia.

zdroj: goodreads

Autorka má skvelý a ľahký štýl písania, ktorý vás núti pretáčať stránky závratnou rýchlosťou. Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý, no obsahuje niekoľko neočakávaných zvratov, ktoré ho osviežujú. Kniha zaujme aj unikátnym grafickým spracovaním, vďaka ktorému v jej vnútri nenájdete iba jednoliaty text, ale aj listy, ktoré nie sú odlíšené obyčajnou kurzívou, avšak sú doplnené o obrázky.

Ako sa to vraví? Problémy sú pre amatérov, profíci vytvárajú katastrofy?

Domáce prostredie príbehu je veľkým plusom. Čitateľ si vie presne predstaviť miesta, kde sa dej odohráva. Tým autorka pridáva udalostiam na autentickosti. Úplne som sa premiestnila do Trenčína a mala som nutkanie tiež navštíviť miesta, ktoré cudzinec v príbehu videl. Osobne som v tomto meste videla iba hrad a naozaj by stálo za to navštíviť aj iné zákutia.

Aj keď sme akokoľvek dobrí ľudia, jedného dňa niekomu ublížime. Pretože to tak je. Vesmír nám posiela ľudí do cesty preto, aby nám pomohli alebo nás učili prostredníctvom zranení, ktoré nám spôsobia.

Liana prekonala náročný rozchod, z ktorého sa ťažko spamätáva. V dôsledku toho sa stráni akýchkoľvek románikov a  kamarátky jej to dávajú poriadne vyžrať. Lia nestála o románik na jednu noc a tak zostávala sama, aj keď o nápadníkov nemala núdzu. Na jej postave sa mi páčila hlavne jej priebojnosť, zásadovosť a ambicióznosť. Je to ten typ hrdinky, v ktorej sa môže nájsť viacero čitateliek.

V mojom vnútri tak trochu zomrel.

Sledujeme, ako sa cudzinec a Liana zbližujú prostredníctvom listov. Vzťah, ktorý začal nahnevaným odkazom na farebnom lepiacom papieriku, prerástol v niečo omnoho väčšie. Priznám sa, občas som sa usmievala ako mesiačik na hnoji vďaka odkazom, ktoré si vymieňali. Najskôr to boli krátke správy, ktoré sa zmenili na dlhé intímne listy. Po mesiacoch sa neštítili jeden druhému odhaliť najtemnejšie stránky vďaka dôvere, ktorú si medzi sebou vybudovali. Odhalenie identity cudzinca bolo pre mňa obrovským prekvapením, pretože táto možnosť mi absolútne nenapadla.

Jeho dotyk bol taký slabý.

Cudzinec z papiera je v konečnom dôsledku naozaj príjemné oddychové čítanie, pri ktorom sa nebudete nudiť. Okrem komplexného deja ponúka čitateľom krásne opisy prostredia a prekvapenia, ktoré príbeh osviežujú a vnášajú doň vánok jedinečnosti.

Neviem, či som mala takú silnú škrupinu alebo takú ľahkú povahu.

Príbeh rozpráva o druhých šanciach, priateľstvách, o nevyspytateľnosti života, a taktiež o možnostiach, ktoré nám svet ponúka. Knihu odporúčam každému, kto si chce pri čítaní odpočinúť a nabrať energiu

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.