Heals the heart | Jenny Gladwell – A gift in december


4 hviezdičky, Jenny Gladwell, Recenzie, stand-alone / utorok, 26 januára, 2021

V zimnom období často siaham po príbehoch, ktoré sa v týchto mesiacoch odohrávajú. Dlho som uvažovala, akú knihu si prečítam práve túto zimu a voľba padla na prvotinu z pera britskej autorky Genevieve Herr píšucej pod pseudonymom Jenny Gladwell.

Kniha rozpráva príbeh investigatívnej novinárky Jane, ktorá sa pokúša zabudnúť na ťažký rozchod a v procese nájsť samu seba.

Keď Jane zožne úspech za článok, na ktorom pracovala mesiace, čaká ju nemilé prekvapenie. Kopačky. Šéfka ju posiela do Nórska, aby prišla na iné myšlienky a napísala článok o slávnom vianočnom stromčeku. Sprvoti sa jej tento nápad nepáči, avšak to, čo v krajine na severe Európy nájde, neočakáva ani v najdivokejších snoch. Spoznáva vojenského hrdinu Thomasa, ktorý ju požiada o láskavosť – nájsť jeho dávnu lásku. Zostali mu po nej iba listy a on sa túži dozvedieť, čo sa s ňou stalo. Jane sa vydáva nielen pátrať po Marit, ale aj spoznať samu seba.

Kniha A gift in december je príjemná, ľahko čítateľná oddychovka, ktorú zhltnete na jedno alebo, ako ja, na pár posedení. Dej plynie rýchlo vďaka autorkinmu štýlu písania. Aj v takomto na prvý pohľad nedynamickom príbehu je dôležité, aby vás niečo nútilo čítať ďalej. Sú to aspekty, pri ktorých si môžete povedať: „Wow, tak toto už áno.“ Povedzme si úprimne, námet knihy nie je až taký originálny, avšak spôsob, akým sa autorka rozhodla ho ponúknuť čitateľom, áno.

Jane na pracovnej ceste stretáva nejedného zaujímavého človeka, či už to je spomínaný Thomas, Natasha, blogerky – Lucy, Lena a Fredie, kritička Sandra, novinár Nick, alebo aférami preslávený Philip. Ku skupinke sa pridáva aj jej kolega Ben.

Jane je ten typ hrdinky, s ktorou sa viete stotožniť a nájsť v nej niečo zo seba. Aj keď by sa nemala vždy riadiť radami od svojich kamarátok, práve tu sa jej to vypomstilo a doplatila na to. V tejto časti príbehu som ňou mala chuť zatriasť, aby sa spamätala a nevpadla do Philipových klamstiev . Šípila som, že to bude presne tak, ako situáciu autorka naznačovala. Tu ma Jane trochu sklamala, pretože sama od seba by nepristúpila na flirt s cudzím chlapom. Tobôž nie po rozchode. Lenže, chcela zabudnúť, a preto sa chytila ponúkanej rady. V tomto momente Jane vyzerala trošku, akoby nemala vlastný rozum a úsudok. A práve pre toto, Jane nevidela to, čo jej utekalo pomedzi prsty. Vnútri som na ňu kričala, aby nebola slepá a rozhliadla sa, pretože to, čo hľadala, mala hneď na dosah ruky. Ale presne ako sa hovorí, človek sa učí na vlastných chybách, a tak aj ona na to prišla, hoci už neskoro.

Rôznorodosť postáv tiež pridáva príbehu na atraktívnosti. Niektorí prekvapili, iní zostali verní prvotným opisom. Za zmienku stoja traja muži, ktorí každý svojím spôsobom ovplyvnil v príbehu Janin život.

Philip je ten, ktorý ju zláka na sladké rečičky. Jane v predstave, že by mohol byť únikom, ktorý potrebuje, sa vrhá do neznáma. Tu platí staré známe: „Starého psa novým trikom nenaučíš.“ Philip sa mi nepozdával už v úvode, no na malililililinký okamih som chcela veriť, že nie je taký, ako sa zdá. Avšak to by autorka vložila do príbehu to povestné klišé o zlom chlapovi, z ktorého sa vykľuje dobrá duša. Nakoniec sa tak nestalo, chvála bohu.

Thomas jej do života prináša nádej, ktorú potrebovala. Jeho príbeh ma zasiahol najviac. Väčšinou veci nie sú presne také, ako sa zdajú na prvý pohľad. Za všetkým sa skrýva niečo viac. Listy, ktoré dostal od Marit, neboli také, ako sprvoti vyzerali. Práve Maritin príbeh primäl Jane konať. Vidí v nej vzor, z ktorého si berie príklad, a nachádza potešenie v maličkostiach.

Postava, ktorú som si osobne najviac obľúbila, je Ben. Je to dobrák od kosti, a nie, nie je to postava, ktorá sa na dobrú iba hrá. Ale aj za neustálym úsmevom sa skrýva trápenie a Ben sa tomu tiež nevyhol. Prijala by som, ak by mali s Jane viac interakcií, pretože záver príbehu bol uponáhľaný, a hoci sa poznajú z práce, ich city sa môžu zdať neuveriteľné. Autorka si mohla dať viac námahy s tým, aby práve tento aspekt detailnejšie vykreslila. Osobne som tušila už od začiatku, ako to celé skončí, ale bolo to náhle a slabo vysvetlené. Aj keď toto nebola priorita príbehu.

Príbeh ma naučil, či skôr utvrdil v tom, aby som nemala predsudky, išla si za svojím snom a tým, v čo verím. V príbehu kladie dôraz na ľudské vzťahy, na dôležitosť rozhodnutí a taktiež neopomenula poukázať na to, že aj keď nastanú horšie časy, niekde v diaľke je svetlo, ku ktorému sa človek časom dostane.

Ak patríte medzi náročných čitateľov, táto kniha by vám mohla prísť prvoplánová, povrchná, dokonca nudná. Ak však plánujete siahnuť po príjemnom čítaní, pri ktorom sa nebudete musieť zamýšľať nad komplikovanosťou deje, trhať si vlasy pre jeho nezmyselnosť a hlavne si chcete pri čítaní oddýchnuť, toto je príbeh ako stvorený pre vás.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.