Myšlienky takého obyčajného človeka |7|: Lukáš Filo – VPLYV COVID-19 NA ZDRAVOTNÍCTVO


myšlienky takého obyčajného človeka / piatok, 22 mája, 2020

UPOZORNENIE: tento článok je súčasťou vypracovaného zadania k predmetu mediálna produkcia

Zdravotníctvo je vždy špeciálna oblasť ktorá dokáže ovplyvniť celú ekonomiku ba v mnohých prípadoch aj celú spoločnosť. Nikdy doteraz sa to neprejavilo tak špeciálne ako teraz v časoch pandémie.

            Ťažké časy vždy vyplavia na povrch niečo čo sme doteraz iba ticho predpokladali. Takmer každý z nás vie, že práca v zdravotníctve patrí medzi tie najťažšie po psychickej aj po fyzickej stránke. No stále sú medzi nami ľudia, ktorý akosi tomu neveria, po prípade tomu nevedia pochopiť. Po prechode pandémie nie je možné povedať, že práve títo ľudia zmizli akoby čarovnými prútikom, ale ku tomu, že prispeli k tej možnosti, že pochopili o čom všetkom práca záchranárov vlastne je a prečo je tak dôležitá.

            Viacerí z nás vedia, čo je to byť zdravotníkom. No sú aj taký ktorý túto prácu nevedia pochopiť. Alebo lepšie povedané nevedeli pochopiť do príchodu krízy. Potom si jednoducho pochopili, že ide o ťažkú prácu ktorá vyžaduje pochopenie vlastne celej spoločnosti a to, že ku nej prispievajú dokopy všetci. Zdravotníctvo je rovnako ako ekonomika prepojená súčasť nás všetkých a my sa nemôžeme tváriť, že my sme akousi súčasťou ktorá je mimo. Zdravotníci pracujú minimálne tak ťažko ako my všetci ostatní ba čo viac ešte ťažšie.

            Čo je to vlastne zdravotníctvo? Určite každý z nás už niekedy bol v nejakom zdravotnom zariadení. My vieme aspoň zhruba pomenovať aké je naše zdravotníctvo. Či je dobré, zlé, moderné alebo na pokraji krachu. Doteraz som však zdravotníctvo považoval za čosi čo je mimo mojej osobnej skúsenosti. Aspoň mimo mojej osobnej a bezprostrednej. Zdravotníctvo pred koronou bolo niečo čo je mimo nášho obecného hodnotenia a prepojenie ku naším ďalším obecným naším činnostiam ako práca, školstvo a to ostatné. Pandémia to všetko zrušila. Jasne nám ukázala, že zdravotníctvo je rovnako prepojené ako ostatné záležitosti môjho života.

            Pandémia jasne ukázala, že naše zdravotníctvo nie je iba o množstve lekárov, sestričiek, ich pripravenosti, vzdelaní, technických pomôckach, a pod. ale je aj o zodpovednosti a prístupe náš všetkých. My všetci ktorý nie sme chorí ani bezprostrední príbuzní pacientov sme museli pristúpiť na to, že sme súčasťou tohto veľkého kolektívu. My všetci musíme dodržiavať zdravotnícke opatrenia, aj keď bezprostredne nie sme vírusom ohrození či nebodaj chorí. No stále verím tomu, že každý z nás pozná tých ľudí ktorý sú v najohrozenejšej skupine ako starí či ťažko chorý ľudia a nechce aby ich svojou neopatrnosťou ohrozil. Tu zreteľne nepostačuje argument, že on nie je vôbec chorí, alebo je zdravý ako buk. Musíme si uvedomiť, prípadne si to všetci musia nasilu uvedomiť, že COVID 19 má dve veľmi jasné zdravotné riziká, ktoré sú dosť zákerné.

            V prvom rade je to , že príznaky choroby COVID 19 sú veľmi rôznorodé. Kým niekto nemusí mať doslova žiadne príznaky a to myslíme doslova žiadne, iný majú iba malý suchý kašeľ ako pri malom bežnom prechladnutí. Až potom v nových skupinách nasledujú príznaky ako bolesti či vyššia teplota. Zo skúsenosti však vieme, že je tu skupina ľudí, ktorá aj príznaky ako vyššiu teplotu veľmi bagatelizuje. Vraj sa nebude prispôsobovať nejakému bežnému prechladeniu a jednoducho oni nie sú žiadne padavky. No vieme, že práve čísla pandémie nás naučili, že hranie sa na takýchto machrov sa veľmi neoplatí. To, že veľká časť chorých ľudí neprejavuje žiadne vonkajšie príznaky nijakej choroby, alebo to, že ostatná časť prejavuje príznaky ktoré bagatelizuje jasne ženie úspech choroby. Preto je potrebné aby v prípadne novej pandémie bola jasne informovaná čo najväčšia časť verejnosti aj v prípade novej vlny pandémie.

            V druhom prípade si musíme uvedomiť dĺžku inkubačnej doby novej infekcie. V našom analyzovanom prípade ide o dobu týždeň až dva týždne. Ide o veľmi dlhú dobu ak si pomyslíme koľko ľudí dokážme stretnúť za tieto dva týždne. Aj tu sú častokrát ľudia, na ktorých si v prvom rade ani nepomyslíme ako napríklad upratovačky, čašníčky, predavačky, menší podriadení, a proste všetci z ktorými prídeme do styku. Ak raz zistíme, že sme infikovaní ihneď si na všetkých spomenieme a veru to nebude príjemné spomínanie.

            Aj tu rovnako ako v predošlých názorných príkladoch nás skúsenosť naučila, že my na tomto svete nie sme vôbec sami. Musíme viac brať ohľad na tých druhých, pretože spoločne tvoríme svet. Nejestvuje niekto alebo niečo také čo by malo väčšiu hodnotu ako to druhé. Aj upratovačka je tou veľmi dobrou osobu ktorá nám vie predať to čo potrebujeme ako tí ostatní naši vrchní manažéri.

            Veľkosť rozptylu chápania pandémie ohrozuje celú spoločnosť. Kým u jedných je to tak, že radšej nevolajú záchrannú službu aj pri prípadoch kedy je to potrebné napríklad pri infarkte, alebo pri inej závažnej chorobe, iný zo strachu volajú aj pri banálnych prípadoch. Podľa nás by znova pomohla všeobecná osveta nielen v prípade pandémie ale aj v prípade ostatných informácií o zdravotníctve. COVID 19 znovu preukázal, že týchto informácií je stále málo.

            Pandémia nám ukázala, že naše zdravotníctvo nie je až tak na tom zle. Ale to je iba tomu z pohľadu spoločenských vzťahov a nie samotných technologických zariadení, ktoré je potrebné ihneď vylepšiť.

autor článku: Lukáš Filo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.