Myšlienky takého obyčajného človeka |5|: Je recenzent skutočne objektívny?


myšlienky takého obyčajného človeka / utorok, 19 mája, 2020

UPOZORNENIE: tento článok je časťou vypracovaného zadania predmetu mediálna produkcia na tému mediálna manipulácia

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie manipulácia? Mne sa hneď vybaví synonymum v slove ovplyvňovanie. Najvýraznejšia je mediálna manipulácia, kedy nám médiá vsugerúvajú svoje verzie pravdy a my im bezvýhradne veríme, teda z väčšej časti. Osobne som už dávno prestala veriť všetkému, čo si prečítam alebo pozriem v médiách. Nie sú to len správy v televíziách, periodikách alebo na internete. S ovplyvňovaním sa stretávame aj v radoch recenzentov, ktorí sú niekedy, nie stále, aby ste ma nechápali zle, nútení písať pozitívne recenzie na knihy, ktoré sa im nepáčili. Tento trend je už, vďakabohu, na ústupe, ale v minulosti sa to dialo takmer na dennom poriadku.

Dialo sa to hlavne medzi knižnými recenzentmi. Kedysi byť recenzentom bolo niečo špeciálne. Človek bol rád, keď sa mu naskytla možnosť spolupracovať s vydavateľstvami. Bola to pre neho pocta. Ako čas ubiehal aj recenzentov pribúdalo. Často sme videli množstvo recenzií na jeden titul, a takmer všetky boli pozitívne. Ľudia nevedeli, že na pozadí dochádza k manipulácii, ktorá ovplyvňuje rozhodovanie čitateľov o kúpe knihy.

Niektoré vydavateľstvá si ako podmienku spolupráce dávali písanie pozitívnych recenzií. To však nikto nevedel, pokým nezačali písať recenzie na knihy, ktoré im boli posielané. Z osobných skúseností viem, že nie každému sa to páčilo, ale keď nechceli prísť o spoluprácu, museli vydavateľstvu vyhovieť. A tu sa dostávame k spomínanej mediálnej manipulácii.

Časť čitateľov si vždy pred kúpou knihy prečíta recenzie, aby vedeli, či sa im oplatí investovať peniaze. Ak si prečítajú väčší počet kladných recenzií, automaticky predpokladajú, že si kúpia kvalitný príbeh. Avšak prvý pohľad môže klamať.

Ako to teda prebieha? Vydavateľstvo pošle recenzentovi ním vybranú knihu, ktorú prečíta a následne zrecenzuje. Každý by čakal, že recenzie odzrkadľujú názor jeho recenzenta, avšak nie je tomu vždy tak. Vo väčšej miere som tomu verila aj ja, ale skúsenosti ma vyviedli z omylu. Malá časť vydavateľstiev vyžaduje od blogerov iba pozitívne recenzie, čím chcú zabezpečiť predaj ich titulov, ale nie je aj negatívna reklama reklamou? Často som si knihu kúpila, aj keď som čítala na ňu zlé recenzie, pretože ma premohla zvedavosť. Navyše, niekedy môj názor nekorešpondoval s názormi recenzentov.

V podstate, ak bloger nechcel prísť o spoluprácu, ktorú si tak vážil, musel písať iba pozitívne názory aj na tie najstrašnejšie príbehy. Osobne som to nikdy nedokázala a nikdy to robiť nebudem. Keď mne vyčítali negatívne recenzie, predostrela som vydavateľom svoje dôvody, prečo sa mi kniha nepáčila. Vždy som, však, v recenzii dodala, komu by som knihu odporučila, pretože som si pri každom príbehu istá, že si nájde svojich čitateľov.

Čo nám z tohto ale vyplýva? Niektoré vydavateľstvá nepresadzujú úprimnosť.  Nútia blogerov vedome klamať o svojich pocitoch z prečítanej knihy. Osobne som s týmto trendom nikdy nebola stotožnená, už len preto, lebo globálne neznášam klamstvo. Ako inak by sa táto skutočnosť dala nazvať?

Za najvhodnejších okolností, by to malo fungovať takto. Recenzent dostane knihu, o ktorú požiada vydavateľstvo. Keď ju dostane, prečíta ju a následne napíše objektívnu recenziu. Je samozrejme jasné, že tá sa nezaobíde bez subjektívnych prvkov, ale prvým znakom dobrej recenzie je objektívnosť. Čitateľ si ju následne prečíta a je len na ňom, či jej bude veriť. Ale zväčša ju číta práve preto, aby si spravil, ako taký obraz o knihe, no nie?

Vydavateľstvá využívajú silu recenzentov, ktorí pre nich píšu. Sú si vedomí, že aj oni tvoria mienku ľudí a môžu ich otočiť podľa seba. Je to však smutné, pretože, toto je oblasť, pri ktorej by si človek povedal, že tam všetko funguje ako hodinky, ale nie je stále tomu tak. Na pozadí, čo mnohí nemajú ako vidieť, sa dejú manipulácie.

Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je lepšie ustúpiť, ale v tomto prípade som bola neoblomná. Nechcela som čitateľom svojho blogu poskytovať skreslené informácie. Nemám to v povahe. A tak nakoniec sme dosiahli s vydavateľstvom akýsi kompromis. Hovorím o tom, čo som zažila ja. Viem, že niektorí blogeri boli vyplašení a radšej, aby neprišli o spoluprácu, pristali na podmienky vydavateľstva. Myslím si, že to nie je správne, ale je to aj o ľuďoch.

Manipulácia je vo všeobecnosti zlá. Väčšina ľudí si ani neuvedomujú, že médiá nimi manipulujú. Predostierajú im svoju pravdu a často im aj veria. Nikdy by som nepovedala, že by som sa s týmto faktom stretla v knižnom svete, ktorý tak zbožňujem. Nechápte ma zle,  v súčasnosti je trend vynucovania pozitívnych recenzií, a tým ovplyvňovania čitateľov, takmer minulosťou. Lenže je to fakt. Recenzenti často pod hrozbou ukončenia spolupráce zo strany vydavateľstva sa mu podriadili. Bolo to proti mojim morálnym zásadám, a tak som to nikdy nerobila. Ak mi negatívnu recenziu vyčítali, snažila som sa im ukázať svoj uhol pohľadu. Keď to nepomohlo, ukončila som spoluprácu sama.

Avšak blogovanie nie je pre všetkých ako hobby. Pristúpia na podmienky nastavené vydavateľmi, a tak balamutia svojich čitateľov, kvôli vidine knihy zadarmo. Lenže to nie je tak celkom pravda. Knihu síce dostane recenzent od vydavateľstva, ale na výmenu za recenziu.

Poznám ľudí, ktorí sa nahnevali, ak si prečítali pozitívnu recenziu a v konečnom dôsledku kniha nestála za nič. Toto je hlavne prípad, keď je zverejnený vyšší počet kladných recenzií. Vtedy sa už človek pozastaví nad tým, či je ten recenzent objektívny, alebo je to niečo, čo mu bolo nariadené.

V konečnom dôsledku nikto z nás mediálnu manipuláciu neovplyvní. Či je to už v knižnom svete, v televízií, v rádiách alebo v periodikách. Je len na nás, aby sme si starostlivo zvážili, čo považujeme za pravdu. Avšak veriť, iba prezentovaným informáciám je často nebezpečné a mali by sme sa zamyslieť nad tým, či je to naozaj tak alebo sa nám niekto snaží tlačiť kaleráby do hláv.

autorka článku: Zuzana Fabianová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.