S rozprávkami zaobchádzajte ako s drahokamami | PhDr. Jozef Tinka, PhD. – Rozprávky z uzlíka


Recenzie, slovenskí autori / sobota, 16 mája, 2020

Prvá myšlienka po dočítaní: veľmi príjemné čítanie

Pätnásť rozprávok, ktoré autor PhDr. Jozef Tinka, PhD. zozbieral a upravil do knižnej podoby, sú pohladením na duši. Pôvodným autorom príbehov nie je Jozef Ľudovít Holuby. Je ich zberateľom taktiež ako Pavol Dobšinský, ale ako polyhistor a najmä, ako etnograf. Sú to ľudové rozprávky, ktoré sú pre mňa neznáme, ale to neznamená, že nie sú príjemným čítaním

Autor PhDr. Jozef Tinka, PhD. je vysokoškolským pedagógom na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Taktiež je aktívnym novinárom, mediológom a tiež sa dlhý čas venuje aktivizmu pri ochrane práv detí.

Kniha vyšla pod záštitou Rady pre práva dieťaťa v Trnave ako ebook, ktorý bol k dispozícii zadarmo na stiahnutie.

„Výber z ľudových rozprávok, spracovaných v tejto knižke potvrdzuje, že popri Pavlovi Dobšinskom má slovenská slovesná kultúra a história aj ďalšieho doteraz trochu neprávom odstrkovaného zberateľa rozprávok – JOZEFA ĽUDOVÍTA HOLUBYHO. Rozprávky z uzlíka sú poctou jeho práci a pamiatke.“  |TINKA, J., Rozprávky z uzlíka, str. 92|

Kniha Rozprávky z uzlíka je určená prevažne deťom. Je určené hlavne malým čitateľom predškolskom alebo školskom veku. Osobne, by som ju odporúčala aj stredoškolákom, avšak v súčasnosti je situácia taká, že mnohí z nich vôbec nečítajú.  Po jej prečítaní ma na okamih vrátila do detstva, keď mi rodičia pred spaním čítavali príbehy na dobrú noc. Osobne mám veľmi rada ľudové rozprávky a práve Rozprávky z uzlíka nám tento druh príbehov ponúkajú.

 Rozsahom sa príbehy líšia. Odporučila by som ich ako čítanie na dobrú noc. Čítajú sa veľmi príjemne. Sú písané jednoduchým jazykom, ktorému deti dobre porozumejú a prinášajú rôzne ponaučenia, ktoré pomáhajú formovať detskú morálku. Či už to je o prefíkanosti ľudí alebo o dôležitosti priateľstva. Či už sú určené pre menšie deti alebo starším deťom, každý si v nich  nájde to svoje.

Zatajili dych a s očami od strachu vypleštenými ako volské oká na panvici čakali, čo sa bude diať.

V rozprávkach vystupujú prostí ľudia, ktorí sú sprevádzaní rôznymi bytosťami. Rozprávky z uzlíka nám rozprávajú o tom, ako obyčajný človek prekabátil čerta, alebo o tom, ako je pes skutočne najlepším priateľom človeka. Nájdeme tu taktiež príbeh, ktorý hovorí o ľudskej chamtivosti a sebeckosti.

Príbehy sú samozrejme určené prevažne deťom, ale dovolím si tvrdiť, že by sa zapáčili aj nejednému dospelému.

Príbehy sú doplnené ilustráciami Miroslava Ďuržu.

Moje hodnotenie:

One Reply to “S rozprávkami zaobchádzajte ako s drahokamami | PhDr. Jozef Tinka, PhD. – Rozprávky z uzlíka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.