Priateľstvo je vec krásna a veľká |Andrzej Sapkowski – Narrenturm: Veža bláznov (Husitská trilógia #1)|


2 hviezdičky, Albatros Media, Andrzej Sapkowski, Husitská trilógia, Lindeni, Recenzie / piatok, 27 septembra, 2019

Prvé myšlienky po dočítaní: osobný čitateľský prešľap

Poľského autora Andrzeja Sapkowskieho vám určite nemusím predstavovať. Preslávil sa legendárnou sériou o Zaklínačovi Geraltovi. Na Slovensku vyšiel v novom preklade Karola Chmela prvý diel Husitskej trilógie pod názvom Narrenturm – Veža bláznov. Po Zaklínačovi som mala vysoké očakávania. Tento autor je predsa majster pera a ja som sa nevedela dočkať, kedy sa do knihy pustím. Ani vo sne som ale  nemohla tušiť, aké sklamanie ma postretne.

Keď som začala čítať, dúfala som – chcela by som napísať, že som to vedela, ale ten pocit rýchlo opadol -, že sa mi príbeh bude páčiť. Anotácia ma hneď zaujala a ja som sa s plným nasadením pustila do čítania. Stránky mi ubiehali pomaly. Táto recenzia bude najmä subjektívna, pretože z objektívneho hľadiska Veža bláznov nie je zlou knihou, len mi jednoducho nesadla. Prečo? Dozviete sa nižšie.

Kniha rozpráva príbeh medika Reinmara z Bielawy, ktorý je na úteku pred manželom svojej milenky a taktiež pred inkvizíciou  pre dokumenty a knihy, ktoré u neho objavili. Na svojej ceste stretáva rôznych ľudí. Predstavuje čitateľovi svoje zručnosti a charakter.

Sú veci hodné toho, aby človek pre ne riskoval život.

Obrovským plusom je autorov štýl písania, ktorý sa len tak nevidí. Je z neho cítiť, že je vie, čo robí a čítať jeho diela je pôžitok. Príbeh je napísaných na úctivých päťstosedemdesiatich šiestich stranách a je delený na kapitoly, ktoré v úvode majú krátke opisy deja danej kapitoly. Je to niečo nové, čo som pri iných knihách ešte nevidela.

Popravde ani neviem, kde začať. Pre mňa osobne je dej zdĺhavý a mätúci. Často plynie veľmi pomaly. Príbeh sa ďalej neposúva, len pribúdajú nové a nové postavy, pri ktorých mi išla prasknúť hlava. Aj napriek mojim výhradám musím povedať, že sa v príbehu stretli rôznorodé charaktery, ktoré ho okorenili. Toto ma pri čítaní hnalo vpred.

Reinmar je ako hlavný hrdina nemastný-neslaný. Mám pocit, akoby mal stále klapky na očiach a išiel si len za svojím, nehľadiac na to, komu ublíži. Postupne sa však menil a získal si moje sympatie. Neskôr získava nepriateľov a musí sa mať na pozore. Navyše myslí aj na pomstu za krivdu, ktorá sa stala jeho bratovi.

Láska je tiež rozkoš, a to jedna z najegoistickejších, aké poznám.

Čo sa týka ostatných postáv, neprirástla mi žiadna k srdcu. Osobne si myslím, že som knihu čítala v zlom čase, kedy som si ju nemohla naplno vychutnať. Ale to je iba hlúpe keby.

Poznáte ten pocit, že vám je jedno, ako kniha skončí a len sa nútite to dobojovať? Presne toto je pre mňa Veža bláznov. Nehovoriac o tom, že mi prekážali latinské pasáže. Som rada za preklad, ale neboli to krátke úseky a sústavné pozeranie do poznámok ma len brzdilo v čítaní.

K tomu všetkému prirátam aj rozsiahle opisy. V niektorých knihách sú skvelé a fajn, ale tu sa neskutočne vliekli, spomaľovali dej a ja som len túžobne čakala, kedy sa stane niečo zaujímavé. Prišlo k tomu až takmer na konci.

Napokon, aj to je zábava. Možno nie až taká dobrá ako rozpárať črevá niekoľkým lúpežným rytierom, ale predsa.

Ale aby som len nefrflala, vyzdvihnem aspekt, ktorý ma zaujal najviac – MÁGIA. Bolo jej tam síce pomenej, ale dokonale osviežila príbeh a tieto pasáže som vyslovene hltala. Sabat bosoriek je moja najobľúbenejšia časť.

Záverečný boj je skutočne bravúrne napísaný. Až ma mrazilo z reálnosti situácie, ktorá sa v príbehu odohrávala.

Suma sumárum, Narrenturm – Veža bláznov nie je zlá kniha, skutočne nie. Všetky nedostatky, ktoré som napísala, môžu byť pre ostatných obrovským plusom. Kniha je o ceste za spoznávaním samého seba aj o boji s osudom a temnými mocnosťami. Je o zrade a intrigách a taktiež tu nájdeme pasáže vykresľujúce pevné priateľské puto.

Knihu by som odporúčala fanúšikom autora a čitateľom, ktorí majú radi komplikované a prepracované príbehy.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

One Reply to “Priateľstvo je vec krásna a veľká |Andrzej Sapkowski – Narrenturm: Veža bláznov (Husitská trilógia #1)|”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.