Sloboda je vzácna vec |Elizabeth Macnealová – Továreň na bábiky|


3 a pol hviezdičky, Albatros Media, Lindeni, Recenzie, spolupráca, stand-alone / pondelok, 19 augusta, 2019

Prvá myšlienka po dočítaní: to čo bol za koniec?

Továreň na bábiky je debutovým dielom z pera anglickej autorky Elizabeth Macnealovej. Zaujala ma nielen svojou krásnou obálkou, ale aj prísľubom tajomného príbehu, ktorý nenechá človeka chladným. Dostala som to, čo som očakávala? Jednoduchá odpoveď je čiastočne, dlhú odpoveď nájdete nižšie.

Kniha rozpráva príbeh Iris, ktorá sa chce stať umelkyňou. Spoločne so sestrou Rose pracujú v továrni na bábiky. Irisin život naberie rýchly spád po stretnutí s tajomným Silasom. Je to viacvrstvové rozprávanie, kde nič nie je priamočiare.

Začiatok je pomalší. Autorka nás oboznamuje s prostredím Londýna v 19. storočí a s podstavami. Je ich neúrekom, ale nie je to mätúce. Každá má dôležitú úlohu a svojím spôsobom udalosti v knihe zamotá.

Každý má svoje starosti a radosti, svoje lásky a sklamania, slzy, sny a smiech – všetci sú si nádherne podobní.

Hlavná hrdinka Iris nie je dokonalá. Nielen povahou, ale aj výzorom. Práve táto chybička krásy zaujme Silasa, ktorý má zvrátenú záľubu vo vypchávaní zvierat a zbieraní čohokoľvek výnimočného a odlišného. A tu sa začne hlavná zápletka, z ktorej ma poriadne mrazilo.

Iris ženie dopredu túžba vynikať, stať sa uznávanou maliarkou, preto prijme ponuku, aby známemu maliarovi pózovala ako modelka. Na oplátku ju bude učiť maľovať. Rodina ju začne kvôli tomuto rozhodnutiu odsudzovať, pretože to pokladajú za nemravné. Iris si aj napriek tomu stojí za svojím, a tak sa stáva Louisovou učnicou.

Myseľ, ktorá chce mať vo všetkom poriadok, je vskutku bezútešná, mechanická. Továrenská myseľ.

Trochu som mala problém začítať sa. Prvých asi sto strán ma pri knihe držala atmosféra príbehu a zaujímavé postavy, pretože dej sa značne neposúval. Autorka čitateľovi všetko predostiera ako na zlatom podnose a nenecháva mu priestor na dohady. Preto som hneď po prvom stretnutí Silasa a Iris vedela, akým smerom sa udalosti budú uberať. Tak som len čakala, kedy sa to udeje. Cesta k rozuzleniu bola miestami krkolomná a ja som nemala problém knihu kedykoľvek odložiť. Vedľajšie príbehy sú pútavé, ale chýbala mi tam akási iskra, ktorá by udržala moju pozornosť.

Iris sa chce oslobodiť.. Cíti sa zviazaná a nevidí východisko. Situáciu jej neuľahčuje ani sestra, ktorá je tiež poznačená udalosťami minulosti. Ich vzťah mi pripomínal tornádo. Raz sú v pokoji, ale v nasledujúcej chvíli si vyčítajú veci, ktoré by mali byť dávno  zabudnuté. Ich dynamika je však skvelá. Všetci súrodenci sa občas hádajú a vyčítajú si veci. Chápem ich obe a aj tu platí tá známa skutočnosť, že kde viazne komunikácia, tam zostáva veľa priestoru pre dohady a dedukcie.

Silas je veľmi zaujímavá a komplikovaná postava. Sprvoti som si myslela, že by som ho aj mohla mať rada, ale po činoch, ktoré napáchal, sa to nedá. Jeho zvrátený koníček mi staval chlpy na rukách. Tieto časti som čítala cez prsty, lebo som sa nedokázala ubrániť predstavám, ako by to vyzeralo v skutočnosti. Neviem ho nazvať inak ako chorým človekom, ktorý sa snaží svoje činy ospravedlniť, no v konečnom dôsledku mu to nikto neverí.

Páčilo sa mi aj to, ako sa pomaly vyvíjal vzťah Louisa a Iris. Nebolo to také hŕ, ako v niektorých knihách. Verila som, že sa majú skutočne radi a Louis by pre ňu spravil všetko. Čo je hlavné, počúval, čo mu hovorila a to zohralo v závere dôležitú úlohu.

Maj veľa pukov, ruža, kým sa dá, kým ešte plynú staré časy dobré. Mladosť je v žití krátka výsada. Kvet a dnes usmieva a zajtra zomrie.

Továreň na bábiky sa číta ako na hojdačke. Sú v nej pasáže, ktoré vás chytia a potrebujete vedieť, ako sa to skončí. Avšak sú tam aj také, ktoré by ste najradšej preskočili. Plusom ale zostáva autorkin štýl a schopnosť vytvoriť zaujímavé a odlišné postavy. Vďaka tomu sa knihou nesie pochmúrna atmosféra, ktorá vytvára napätie.

Príbeh sa mi celkom páčil. Hoci má svoje nedostatky, som rada, že sa mi dostal do rúk. Najväčším kameňom úrazu pre mňa zostáva záver, ktorý bol príliš otvorený. Očakávala som aspoň jednu ďalšiu kapitolu, no tá tam nebola. Stále si môžem domyslieť, ako to bude pokračovať, ale prišlo mi to násilne ukončené.

Kniha je hlavne o túžbe oslobodiť sa a nájsť samu seba. Je aj o tom, ako človek dokáže ublížiť druhému. Priateľstvo, intrigy, zvrátenosť – toto všetko tu nájdete. Dielo by som odporučila ľuďom, ktorí majú radi pochmúrne a zamotané príbehy.

Ďakujem spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.