“Som ako zviera, ktoré vymkli z jeho peknej, bezpečnej klietky.” |Daniel Keyes – Kvety pre Algernona|


4 hviezdičky, Albatros Media, Lindeni, Recenzie / sobota, 20 júla, 2019

Prvá myšlienka po dočítaní: kniha, ktorú by si mal prečítať každý

Kvety pre Algernona sú prvou knihou amerického autora Daniela Keyesa. Príbeh je označovaný ako americká klasika. Dočkal sa aj filmovej adaptácie s názvom Charly v roku 1968.

Dej rozpráva o živote Charlesa Gordona, mentálne zaostalého muža s nízkym IQ. Stáva sa hlavným subjektom experimentu na zvýšenie inteligencie. Okrem neho túto operáciu podstúpil jedine myšiak Algernon. Je písaný z pohľadu Charlieho a je jeho výpoveďou. Dostávame detailný náhľad na jeho charakter, zmeny v jeho správaní a taktiež sa dozvedáme o ľuďoch, ktorí výrazným spôsobom ovplyvnili Charlieho správanie.

Zabúdam vecy a aj keť si ich zapýšem do notesa njekedi neviem prečítať svoje pýsmo a je to velmi ťašké.

Štýl písania je v istých častiach odborný, no nepôsobí rušivo. Odhliadnuc od týchto scén sa príbeh číta plynulo. Kniha je písaná v podobe zápiskov hlavného hrdinu, ktoré sú usporiadané chronologicky. Autor aj formou, akou je príbeh napísaný, výborne ukázal Charlieho pokrok. Hoci od istého okamihu je dej predvídateľný, nenudí. Vo mne vyvolal širokú škálu emócií od hnevu cez smiech až po beznádej. Kvety pre Algernona sú typom knihy, ktorá vás prinúti zamyslieť sa.

Charlie je jedinou prepracovanou postavou príbehu. V úvode ho spoznávame ako mentálne zaostalého človeka, ktorý má značné problémy. Jeho rodina mu to neuľahčuje. Matka ho odsudzuje, chce sa ho zbaviť. Kolegovia v práci sa mu smejú, avšak on to nechápe. Po operácii sa postupne stáva múdrejším a my sme svedkami jeho premeny. Na začiatku je veselý, bezstarostný, ale aj bojazlivý. Sledovať jeho vnútorné myšlienkové pochody mi často trhalo srdce. Postupne si uvedomuje skutočnosti, ktorými si prechádzal.

Možno strach a nevoľnosť viac neboli  morom,  v ktorom som sa mal utopiť, ale len mlákou vody, v ktorej sa minulosť odrážala naraz s prítomnosťou.

Jeho život výrazným spôsobom ovplyvnila Alice. Bola to ona, ktorá ho odporučila na operáciu a vďaka nej sa na ňu podujal. V Charlieho živote bola jedným z dôvodov, prečo sa chcel zmeniť. Predstavuje materskú postavu a snaží sa mu všemožne pomáhať. Po Charliem je to jediná, ktorú som si istým spôsobom obľúbila. Svojím postojom si získala aj Charlieho. Ich vzťah sa postupne menil.

Príbeh je vystavaný na emóciách, Charlieho spomienkach a jeho progrese. Autor použil zaujímavý štýl, kde prítomnosť opisuje ich-formou a minulosť er-formou. Preto sa čitateľ v deji ľahko orientuje a udalosti ho nemätú. Nenachádzajú sa tu hluché miesta. Striedanie spomienok a súčasnosti je príjemným spestrením a podľa môjho názoru toto spracovanie ulahodí nejednému čitateľovi.

Duše, ktoré boli od začiatku zvädnuté a odsúdené každý deň civieť do prázdnoty času a priestoru.

Kvety pre Algernona je príbeh o nachádzaní samého seba, o boji za slobodu a taktiež o tom, akí dokážu byť ľudia zákerní, keď vidia slabšieho jedinca. V knihe je veľké množstvo myšlienok, ktoré stoja za zamyslenie. Je to aj sonda do vnútra človeka, ktorý sa cíti spoločnosťou odvrhnutý. Na ceste za poznaním svojej osobnosti prechádza obrovskou zmenou, ktorú autor zachytil bravúrne.

Knihu by som odporúčala každému, kto má rád hĺbavé príbehy, ktoré majú plynulý spád, chytia za srdce a obsahujú úžasné myšlienky.

Ďakujem spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

Moje hodnotenie:

2 Replies to ““Som ako zviera, ktoré vymkli z jeho peknej, bezpečnej klietky.” |Daniel Keyes – Kvety pre Algernona|”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.