Do jej života prišiel ako hurikán a zanechal v ňom spúšť |Baja Dolce – Placebo On, Placebo Ja (Placebo #1 a #2)


5 hviezdičiek, Baja Dolce, Placebo, Recenzie, slovenskí autori / utorok, 9 júla, 2019

Často sa hovorí, že druhé diely bývajú len akýmsi preklenutím medzi úvodom a záverom trilógie. Tu to neplatí. Placebo Ja vás posadí na zadok a miestami sa nestihnete čudovať, čo si pre vás autorka pripravila. Baja Dolce svojich čitateľov nešetrí a hneď ich vhodí do ďalšieho kolotoča poloprávd, domnienok a drámy okoreneného pikantnými scénami a humornými okamihmi.

Po závere prvej časti je Ema zdrvená a nechápe Christopherove správanie. Myslela si, že ich vzťah má budúcnosť, no on jej nádej sfúkol ako domček z karát. Ema učiní zásadné rozhodnutie a chce si ho vymazať zo život. Avšak to nie je také jednoduché, ako by chcela. Jej srdce krváca, lenže firma ju potrebuje. Stojí na prahu závažného rozhodnutia. Chris sa navyše správa naozaj zvláštne. Vôbec v ňom nespoznáva toho človeka, ktorý si získal jej srdce.

Kým Chris bol rozbúrené more, Mike bol záchranným člnom, pokojným brehom, útočiskom.

Autorka si drží svoj štandard. Príbeh sa číta jedna báseň, nechýbajú zvraty a dych berúce okamihy. Kým prvá časť bola o spoznávaní Emy a Chrisa, pokračovanie je viac dramatické a zamotané, kde hlavným kameňom úrazu medzi postavami je absencia komunikácie, čo vedie k nejednej nezhode či problému. Tak to býva aj v bežnom živote. Ak sa dvaja neporozprávajú a žijú iba v domnienkach, vedie to k zaručenej katastrofe.

Emin charakter prešiel viditeľnou zmenou. Už nie je tou tichou, utiahnutou dievčinou, ktorá sa držala stranou. Nabrala sebavedomie a niekedy som s jej rozhodnutiami nesúhlasila. Nie každé rozhodnutie je správne. Na ceste za pravdou sú jej predostreté polopravdy, avšak ona je presvedčená o tom, že sú skutočné. Toto vedie k nedorozumeniam a opovrhovaniu. Pri čítaní som si musela hovoriť, aby som ju nesúdila, pretože ona pravdu nevie, ale ja ako čitateľ áno, a práve preto sa správa, ako sa správa. Stále som ju mala rada, ibaže občas by som ňou poriadne zatriasla, aby sa spamätala. Tieto chybičky krásy jej pridali na komplexnosti. Stále zostáva reálnou, uveriteľnou postavou, ktorá nie je dokonalá.

Láska. Emócia, ktorá hľadí dušu a vyživuje srdce. Emócia, ktorá mení smútok v radosť, bezradnosť v nádej  a strach v odvahu.

Chrisove správanie v tejto knihe bolo ovplyvnené jednou zásadnou vecou, čo bol pre mňa asi najväčší zvrat v celom deji. Zrazu všetko dávalo zmysel. Ukázalo sa, že aj on má vlastných démonov, ktorí ho strašia. Čitateľ dostáva celistvejší pohľad na jeho charakter. Pokým som nedostala odpoveď na to, čo sa s ním deje, hovorila som si, že sa nemohol tak zmeniť. To odhalenie mi rozorvalo srdce na kusy.

V tejto časti som si obľúbené postavy o čosi viac obľúbila a tie nenávidené neznášam ešte väčšmi. Zdravím ťa, Desire 😀 Desire je postava, ktorú som mala v istom okamihu chuť vymazať z príbehu, lebo jej intrigy mi otvárali nožík vo vrecku. Vydieranie, klamstvá, zahmlievanie – to je len niekoľko z  množstva jej tvárí. Je jedinou postavou, ktorú som nemala rada. Človek bez chrbtovej kosti, ktorý sa neštíti ničoho.

Život ma však naučil, že nikdy nemám vravieť nikdy a nikdy nemám vravieť navždy.

Po tejto knihe Michael nebezpečne šliape na päty Chrisovi v boji o prvenstvo obľúbenej mužskej postavy. Tiež ako ostatné postavy nie je dokonalý. No v jeho prípade som ochotná mu to odpustiť, pretože po vyjasnení okolností sa správal ukážkovo. A potom sa stalo niečo, čo môžem nazvať jedine skratom. Veci nabrali rýchly spád a ja som nevedela, či mám Michaela ľutovať alebo na neho nadávať. Mohol si za to sám. Hoci jeho pohnútky chápem, nemusel to robiť.

Pre mňa príbeh ubehol až prirýchlo. Alebo to skôr bolo rýchlosťou čítania? Asi všetko dokopy. V každom prípade, po dočítaní mi bolo ľúto, že je koniec a ten zabijacký epilóg ma stále máta. Autorka má parádne našliapnuté na skvelý  záver trilógie a trochu sa obávam, ako to skončí.

Dať zamilovanému súcit a priateľstvo je, ako keď sa človek túži zhlboka životodarne nadýchnuť, no miesto toho sa len potopí hlbšie do tmavých ničivých hlbín.

Placebo Ja je ukážkou, ako nekomunikovanie dokáže rozvrátiť vzťahy a  dôsledkom toho je strata dôvery. Niekto povie niekomu niečo, o čom je presvedčený, že je to pravda. Posunie to ďalej, a pretože mu tá osoba dôveruje, uverí klamstvu. Je to kolotoč, ktorý nedokážeme zastaviť. Príbeh je aj o tom, aký je život nevyspytateľný a človeku hádže pod nohy polená. Je aj o tom, ako jedna lož môže všetko otočiť naruby.

Ak sa vám páčila prvá časť, tak z tejto budete nadšení. Suma sumárum, Placebo Ja poskytuje čitateľovi dej s rýchlym spádom, komplexné postavy, vyvážené scény a krásne myšlienky, ktoré stoja za zamyslenie.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.