Do jej života prišiel ako hurikán a zanechal v ňom spúšť |Baja Dolce – Placebo On, Placebo Ja (Placebo #1 a #2)


5 hviezdičiek, Baja Dolce, Placebo, Recenzie, slovenskí autori / utorok, 9 júla, 2019

Prvé myšlienky po dočítaní: nutne potrebujem tretí diel!!!

Autorka Baja Dolce svoje príbehy najskôr zverejňovala na platforme Wattpad, ktorá je známa po celom svete. Už tam si trilógia Placebo získala množstvo fanúšikov. Teraz sa k nám dostáva aj jej tlačená verzia, zatiaľ konkrétne prvá a druhá časť. Rozhodla som sa skĺbiť recenzie na tento príbeh do jedného článku, a preto to bude o čosi dlhšie ako inokedy.

Prvý diel s názvom Placebo On nás vtiahne do príbehu Emy, s ktorou sa minulosť nemaznala. Dej sa odohráva v bližšie nešpecifikovanom meste. Prehadzovali si ju z jednej pestúnskej rodiny do druhej. Až v tej poslednej zažila peklo, s ktorým sa snaží vysporiadať. Nikto nevie, čo sa Eme prihodilo, a dúfa, že sa to ani nedozvedia, pretože na to nie je pripravená. Nikto ju nepripravil ani na stretnutie s Christopherom. Ten má tiež tajomstvá, o ktorých nerád rozpráva.

Najskôr som si myslela, že príbeh bude ľahko predvídateľný a mňa nič neprekvapí. OMYL! Niekto by mohol povedať, že kniha je plná klišé, avšak autorka to poňala po svojom a vďaka jej výbornému štýlu písania vám dej odsýpa. Začítate sa a ani sa nenazdáte a ste na konci, pri ktorom budete nutne potrebovať pokračovanie Ale to už predbieham.

Niekedy mám pocit, že sa mi snívaš, Ema.

Aj napriek tomu, čím si Ema prešla, je silnou hrdinkou. Je opatrná a nepustí si k telu len tak hocikoho. V tomto je ako ja. V okruhu ľudí, ktorým dôveruje, sa vie uvoľniť a byť sama sebou. Stretnutie s Chrisom jej do života vmetie nový vietor a postupne popustí svoju ostražitosť. Čím častejšie sa s ním stretáva, tým viac jej dokazuje, že mu môže veriť. Okamihy, kedy mu odkrývala svoju dušu, ma chytili za srdce. Vtedy bola zraniteľná.

Placebo On je krásne napísaná kniha, ktorá zaujme nejedného čitateľa. Príbeh sa vám podľa anotácie môžete zdať priemerný, ale autorka vás vyvedie z omylu. Vytvorila komplexné reálne postavy, s  ktorými sa čitateľ môže  stotožniť. Či už je to Ema, alebo nedokonalý Chris s chybami a neodškriepiteľnou povesťou, a tiež ťaživým tajomstvom. Tak ako aj reálni ľudia, aj oni robia chyby, za ktoré ich mnohí odsudzujú.  

Ak sa niečo skončilo zle, znamená to, že to neskončilo.

Na všetkých postavách je zaujímavé to, že ani k jednej nemám neutrálny postoj. Hoci sa niektorí v príbehu objavili neskôr, pri každom viem povedať, či sa mi postava páči alebo nie. Aj to je umenie, pretože sú príbehy, kde sú charaktery postáv povrchné a čitateľ je v rozpakoch, čo si o nich má myslieť. Toto nie je prípad tejto knihy. Postavy sú detailne prepracované a ľudské. Z vedľajších hrdinov mi nedá nezmieniť sa o Eminých spolubývajúcich, dvojčatách Kristin a Laure. Sú síce sestry, ale sú rozdielne. Kristin je svojská. Povie, čo má na srdci, a nedáva si servítku pred ústa, hoci niekedy je to na škodu. Laura je jej presný opak. Beznádejná romantička, ktorá čaká na svojho princa na bielom koni. Za povšimnutie stojí aj Michael, ktorého som niekedy síce mala chuť ovaliť panvicou po hlave, no nakoniec mi neskutočne prirástol k srdcu. Hádala som sa sama so sebou, či ho mám alebo nemám rada. A potom vyhrali jeho klady a verdikt je jasný. Je to priateľ, akého by si priala každá z nás. Láskavý, podrží vás, rozosmeje a aj napriek všetkému zlému stojí pri vás.  Po Chrisovi je to moje druhá najobľúbenejšia mužská postava.

Vzťah Chrisa a Emy sa rozvíjal postupne, čo je príjemné osvieženie od tých lások na prvý pohľad, ktoré nepôsobia uveriteľne. Pri tom, ako Ema vnútorne bojovala sama so sebou, sa mi zvieralo vnútro. Postupne si k sebe nachádzajú cestu a ja som sa len prihlúplo usmievala.

Očičká jej žiarili ako dieťaťu, ktoré prvýkrát zbadalo darčeky pod vianočným stromčekom.

Celkovo je to príbeh, ktorý zhltnete na pár posedení. Číta sa veľmi rýchlo a k tomu všetkému sa tu nevyskytujú hluché miesta, ktoré by spomaľovali dej. Nezaobídeme sa ani bez povestnej drámy, ale dej sa musel nejako zauzliť, inak by bol nudný. A tento  nudný rozhodne nebol.

Placebo On je o boji s démonmi minulosti aj o priateľstve, dôvere a nachádzaní samého seba. Taktiež je o intrigách odvrhnutej ženy a tajomstvách, ktoré dokážu spôsobiť nemalé nedorozumenia.

Knihu by som odporučila každému, kto má rád ľahké, no nie prvoplánové príbehy, ktoré zaujmú a nepustia čitateľa, pokým neotočí poslednú stránku.

Moje hodnotenie:

Ak ste nečítali prvú časť trilógie Placebo, táto recenzia na pokračovanie môže obsahovať mierne spoilery. Recenziu nájdete na druhej strane tohto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.