Jej svet sa obrátil naruby v okamihu, keď doňho vstúpil ON |Michaela Zamari – Rozhodnutie|


5 hviezdičiek, Michaela Zamari, Recenzie, slovenskí autori / piatok, 3 mája, 2019

Prvé myšlienky po dočítaní: tak toto bolo vážne niečo ♥

Rozhodnutie je najnovší spisovateľský počin slovenskej autorky Michaely Zamari. Púta nielen svojou obálkou, ale aj anotáciou, ktorá sľubuje príbeh plný napätia, zvratov a taktiež usmievavých momentov.

Kniha rozpráva príbeh Raven, ktorá sa po dlho čase dostane na vytúženú dovolenku. Spoločne s bratom Troyom si užívajú voľné chvíle, pokým do ich životov nevstúpi neznámy cudzinec. Pokojné dni sa zmenia na sústavný strach o život. Kto je Wyatt a prečo musí Raven ochraňovať?

Ambasádorom mojej dočasnej submisivity sa stala túžba. Taká neoblomná, vytrvalá a nič iné nevnímajúca, až som sa ocitla len medzi dvomi možnosťami.

Autorka má veľmi príjemný štýl, ktorý sa ľahko číta. Je takmer nemožné sa od príbehu odtrhnúť. Humorné scény striedajú vážnejšie, k tomu pridajte štipku erotiky a máte recept na dokonalú knihu, ktorá vás nielen pohladí na srdci, ale donúti vás o nej premýšľať aj dlho po jej prečítaní.

Jedným z dôvodov, prečo sa mi kniha páčila, je skvelá dynamika. Nenájdete tu hluché miesta, ktoré by vás nudili. Interakcie medzi Raven a Wyattom sú miestami vtipné, inokedy hĺbavé a ja som sa len s úsmevom prizerala, ako si k sebe postupne nachádzajú cestu. Nie je ľahká, no v konečnom dôsledku je správna.

Nie je práve láska zvrhlá, chorá a šialená?

Zo začiatku čitateľ nevie, prečo sa v príbehu Wyatt objavil a čo je jeho úlohou. Netrpezlivo som pretáčala stránky, aby som sa to dozvedela. Na ceste za týmto poznaním sa udeje nejeden zaujímavý, ba až ústa-otvárajúci moment.

Raven je ten typ postavy, ktorá si nenecháva svoje myšlienky pre seba. Povie, čo si myslí a nekladie si servítku pred ústa, podľa hesla: „Čo na srdci, to na jazyku.“ Kvitujem jej to. Často by som sa chcela touto vetou riadiť aj ja, ale väčšinou mi to nevychádza. Je silná, nebojácna, láskavá. Tieto vlastnosti ukazuje v správaní voči svojmu bratovi, Wyattovi či kamarátke Amande. Aj napriek strachu by sa postavila proti komukoľvek, len aby ochránila tých, na ktorých jej záleží.

Raz príde čas, keď sa budeš musieť rozhodnúť . . .

S Wyattom som mala spočiatku takmer nenávistný vzťah za všetko, čo vyvádzal. Áno, chápem, prečo to robil, ale aj tak som mala na neho ťažké srdce. V istom okamihu som ho mala chuť preplieskať lopatou, aby sa spamätal. Ale potom akoby pochopil, čo napáchal, prejavila sa jeho nežnejšia stránka a ja som sa začala rozplývať. Dokonca som sa dostala do takého štádia, že som mu všetky prehrešky z úvodu odpustila. Mať takého ochrancu, akým je Wyatt, by nebolo na škodu.

Ostatné postavy skvelo zapadali do deja. Ani jedna nepôsobila umelo či navyše.

Snažím sa veľmi neprezrádzať dej, preto nenapíšem meno postavy, ktorá robí najväčšiu šarapatu a najradšej by som ju odstrelila. Áno, pri čítaní mnou lomcovali niekedy až extrémne silné emócie. Prešla som od hnevu cez strach až po úľavu. A to je len zlomok toho, čo som cítila. Autorka má dar poskytnúť vám skvelý čitateľský zážitok a pritom budete mať miestami chuť kričať, smiať sa či vymeniť si miesto s niektorými postavami.

Tie najlepšie veci v živote sa nikdy nedržia plánov, ktoré máme …

Najprekvapivejší bol pre mňa záver. Vedela som, že je to obrovské ticho pred búrkou, ale na tú búrku som nebola pripravená. Posledné stránky som čítala s otvorenými ústami a s pocitom úzkosti, kedy som si v duchu hovorila, že takto sa to predsa nemohlo skončiť. Ale ako sa reálne príbeh uzavrel, to si musíte prečítať sami. Stojí to za to.

Rozhodnutie je príbeh o spolupatričnosti. O tom, ako si ľudia navzájom v najhorších časoch pomáhajú. Aj o iskierke nádeje, ktorá vzplanie po krušných chvíľach. Je to balzam na dušu každého knihomoľa. Zo subjektívneho hľadiska je to pre mňa jedna z najlepších slovenských kníh súčasnosti.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.