O tom, ako sa strach zmenil na odvahu | Majka Danihelová – V znamení ametystu (Kronika strateného impéria #1)


5 hviezdičiek, Albatros Media, Kronika strateného impéria, Majka Danihelová, Recenzie, slovenskí autori / utorok, 20 novembra, 2018

Prvé myšlienky po dočítaní: KDE, DO TROCH SUDIČIEK, MÁM POKRAČOVANIE!

Prvýkrát som V znamení ametystu čítala pred štyrmi rokmi ako e-book. Po treťom čítaní, teraz už vydanej knihy, som rovnako nadšená ako kedysi. Príbeh si ma nesmierne získal a pevne verím, že si nájde čitateľov.

Majka Danihelová sa predstavila svojou debutovou knihou V znamení ametystu, ktorá je prvou časťou série Kronika strateného impéria. Rozpráva príbeh Meggie, ktorá nie je obyčajným dievčaťom. Má červené vlasy, ktoré si nemôže prefarbiť ani ostrihať, pretože jej hneď narastú späť. Dokáže liečiť zranenia. Berie to ako jej nevyhnutnú súčasť. Avšak prečo ju prenasledujú tajomné fialové vlny? A kto je starena s palicou, ktorú videla? Meggie sa ocitá v Ametystovom lese a zisťuje, že nepoznala celú pravdu o svojom pôvode. Tajomstvá sa odhaľujú, vytvárajú sa priateľstvá a Meggie stojí pred dôležitým rozhodnutím.

Čitateľ ani poriadne nemá čas nadýchnuť sa a je vhodený do víru akcie a napätia. Nečakajú vás dlhé úvodné opisy. Na to zabudnite. Meggie sa ocitá v Ametystovom lese bez rodiny, bez priateľov, úplne sama. Nechápe, ako sa sem dostala. Z poznámok svojej mami čo-to o tomto mieste vie, avšak lepšie je raz vidieť, ako stokrát čítať, a tak sa Meggie ocitá vo svete, o ktorom si myslela, že neexistuje. Musí sa vyrovnať so samotou a svojou odlišnosťou.

Od prvej kapitoly som mala padnutú sánku. Obrovským plusom je autorkin vysoko čitateľný a príjemný štýl písania. Stránky odsýpali a ja som len so zatajeným dychom sledovala Meggienu cestu za slobodou a pravdou. Na tejto ceste spoznáva nejednu zaujímavú bytosť.

Svet víl a voktarianov sa mi už od začiatku zapáčil. Majka ho má úžasne prepracovaný, čo tiež vedie k skvelému čitateľskému zážitku. Zbožňujem svety, ktoré si viem poriadne predstaviť. Ametystový les nie je výnimkou.

Ďalším plusom príbehu sú postavy. Meggie ako hlavná hrdinka ma hneď zaujala. Je svojská, nekladie si servítku pred ústa a je zdravo drzá. Niekedy som ňou však mala chuť potriasť, pretože som s jej rozhodnutiami nesúhlasila. Snažila sa osoby okolo seba chrániť, no nie vždy to vyšlo podľa jej predstáv. Počas príbehu sa vyvíja. Nie je tým istým človekom ako na začiatku. V úvode vidí pred sebou jediný cieľ – dostať sa domov. No ako nachádza odpovede aj jej priority sa menia. Jej postava je komplexná. Ani zďaleka nie je dokonalá, lenže práve to ju robí ľudskou.

Za zmienku stoja aj ďalšie postavy, ktoré mi viac či menej prirástli k srdcu. Lia, Wen, cudzinec. Každý z nich si ma získal iným spôsobom. Lia svojou milotou, Wen láskavosťou a cudzinec tajuplnosťou.

Autorka celý príbeh skvelo vystavala, čo viedlo k epickému vyvrcholeniu. Po prečítaní poslednej kapitoly som len neveriacky krútila hlavou. Už teraz sa neviem dočkať pokračovania.

V znamení ametystu je skutočne vydarený príbeh o nachádzaní samej seba, o vytváraní priateľstiev a taktiež o boji dobra so zlom. Príbeh odporúčam absolútne každému, kto má rád kvalitné čítanie.

MOJE HODNOTENIE:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.