Keď sa sen obráti na realitu – Majka Danihelová


Kronika strateného impéria, Majka Danihelová, Projekty, V znamení ametystu, Zoznámte sa Majka Danihelová / štvrtok, 20 septembra, 2018

Toto je záverečný článok projektu Zoznámte sa, Majka Danihelová, ktorý sme pre vás pripravili spoločne s Michelle, Neliss a Lili.Už zajtra t.j. 21.09 vychádza debutová kniha mladej slovenskej autorky Majky Danihelovej s názvom V znamení ametystu. Je to prvá časť série Kronika strateného impéria.

V tomto článku vám porozprávam, aké boli Majkine začiatky, aká je jej spisovateľská rutina a taktiež, aké prekvapenie si pre svojich čitateľov pripravila.

Príbehy ju priťahovali už odmalička. Ako úplný krpec napísala poviedku u babky v robote na písacom stroji a bola o Svätoplukovi a jeho červenom Ferrari. Aktívnejšie však začala písať až v dvanástich, keď zlepila dokopy svoj prvý fantasy rukopis. Začiatky v nevedomosti, keď ju netrápila gramatika ani vydávanie, boli super, no potom, ako dala zopár svojich vecí na internet, prišlo dosť drsné osvietenie. Dostala niekoľko nepekných komentárov v štýle: „Nápad veľmi dobrý, spracovanie hrozné.”  Je puntičkárka, čiže odvtedy sa neustále zaoberala gramatikou, čiarkami, písaním priamej reči a uvádzacích viet. Začala riešiť editorstvo, lenže v tej dobe o tom po slovensky veľa informácií nenašla, takže sa obrátila na zahraničné zdroje. Slovenčina a editovanie ju tak nadchli, že sa začala vŕtať v rukopisoch iných autorov, občas im radila a tak nejako sa potom dostala aj k štúdiu editorstva na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre.

Na začiatku V znamení ametystu vyzeralo úplne inak a veľa sa tam toho z pôvodnej verzie nezostalo. Dokonca do rukopisu pripísala jednu hlavnú postavu, ktorá výrazne ovplyvňuje vývoj hrdinky. Čiže tým pádom to ovplyvnilo skoro všetko, čo mala napísané a tak či tak to musela prerobiť. Príbeh prepisovala nespočetne veľakrát. Po toľkých opravách mala už často dosť veľký problém zorientovať sa v texte a zahliadnuť chyby.

Pri písaní je pre Majku dôležitá rutina. Musí písať pravidelne, inak by to nemalo žiaden význam. Nestačí iba raz za čas niečo zlepiť dokopy. Väčšinou sa ráno zobudí, naraňajkuje sa a s kávou zakotví pred netbookom, pri ktorom strávi niekedy aj sedemnásť hodín s veľmi krátkymi prestávkami. Teraz sa jej však často stáva, že týždeň píše od rána do večera, potom týždeň nič. Ale určite je lepšie si vyhradiť pár hodín denne a písať vtedy, nie prerušovane.

Na písaní Majku baví najviac možnosť rozpovedať príbeh, ktorý nesie v hlave. Odtrhnutie od reality a plávanie vo vlastnej predstavivosti, v úplne inom svete, ktorý funguje podľa jej predstáv. Na rozdiel od toho reálneho, kde často nemôžeme ovládnuť skoro nič, preto človek potrebuje občas vypnúť a písanie je pre Majku to pravé orechové na to, aby sa dala dokopy a opäť fungovala v skutočnosti.

Majka svojich čitateľov chcela prekvapiť niečím výnimočným, a tak už viac ako rok pracovala na knižnom boxe k svojej knihe. Nechala sa inšpirovať britským FAIRYLOOTom. Ich boxy ju fascinovali. A z toho vznikol jej nápad urobiť niečo také k svojej knižke. Nakoniec sa jej to aj podarilo. Pri formovaní boxu sa, bohužiaľ, nevyhla niekoľkým problémom. Škatule boli príliš veľké. Posúvanie vydania zapríčinilo taktiež posunutie výroby boxu. No napokon sa všetko podarilo. Box je hotový a čaká iba na vás.

Okrem Majky sa v značnej grafickej miere na výrobe podieľala Michelle, ktorá spracovala skoro všetky jej nápady. O tlač záložiek sa postaral Majkin bývalý spolužiak.

Na Instagrame postupne zverejňovala ukážky vecí, ktoré v boxe budú. A naozaj sa máte na čo tešiť. Myslím, že vyzerá luxusne a ja sa neviem dočkať, kedy do rúk dostanem svoj.

Okrem podpísaného výtlačku knihy V znamení ametystu, ktorá vychádza zajtra ♥, v boxe nájdete:

limitovanú edíciu mapy Ametystového lesa

dve sviečky

– jedna 100 ml a jedna 50 ml zo sójového vosku s jemnými vôňami

– základná sviečka je fialová s vôňou kokos-vanilka

– pri menšej je výber z troch druhov

tri záložky (jednu z Majkinej produkcie, dve má na svedomí Michelle)

ilustráciu od Michelle

promo fotku

Ametystový náhrdelník

plátennú tašku

domáci bylinkový čaj

list pre čitateľa od Meggie

Všetky veci Majka vymyslela exkluzívne k svojmu príbehu, aby zaistila svojim čitateľom najlepší zážitok. Myslela hlavne na to, čo by chcela nájsť v boxe ona a podľa toho vyrábala jeho obsah. Ťažko povedať, čo sa jej vyrábalo najlepšie, keďže všetky veci sú pre ňu výnimočné a tvorbu boxu si naozaj užila. Teší ju, že mohla odhaliť tajomstvá výroby sviečok a taktiež aj nové tajomstvá photoshopu.

Kde môžete autorku nájsť?

– na jej webovej stránke www.majkadanihelova.com

– tak isto ju môžete sledovať na Instagrame alebo Facebooku

– svoje myšlienky zdieľa na blogu lynvonnightlight.blogspot.sk

– pridajte si knihu na Goodreads

– ak budete písať o knihe na sociálnych sieťach nezabudnite používať hashtagy #vznameniametystu #kronikastratenehoimperia

Na záver len ZNOVA pripomeniem, že V znamení ametystu vychádza už zajtra (21.09.) a nájdete ju na pultoch kníhkupectiev, ako je Martinus či Panta rhei.

Predchádzajúce články v projekte Zoznámte sa, Majka Danihelová

  1. Kto je Majka Danihelová? u Michelle na blogu Radioactive
  2. Majka Danihelová – V znamení ametystu (dvojitý rozhovor) u Neliss na blogu The Bookland
  3. Čarovný svet Majky Danihelovej u Lili na blogu Book addict’s kingdom

2 Replies to “Keď sa sen obráti na realitu – Majka Danihelová”

  1. Hmm, toho Svätopluka a jeho červené Ferrari by som si prečítala, hlasujem za novú verziu! 😀 Podľa mňa je úplne skvelé, aká je Majka do svojho písania a príbehu zanietená, fakt obdivujem všetku jej prácu. 🙂 A zjavne má aj dobrý vkus na vône, mmm, kokos a vanilka. :3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.