Keď si fanúšikom, nie je čo riešiť |kolektív autorov – Hvězdy NHL 2017|


4 hviezdičky, Albatros Media, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 7 júna, 2018

Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: keď hokej je to, čo zbožňuješ

Od malička som rada sledovala hokejové zápasy, či už v televízore, alebo naživo. Moja láska k tomuto športu je taká obrovská, že dianie v ligách sledujem denne, a keď skončia sezóny – vďaka ti, NHL, že končíš až v máji – mám reálne abstinenčné príznaky. Niekto je závislý na drogách a iných látkach, mne stačí hokej, knihy, hudba a moji kamaráti. Prečo toto píšem v recenzii, ktorá má byť na knihu? Aby ste vedeli, prečo som si vybrala práve tento počin, ktorý ani nie je príbehom samým o sebe, ale zberateľským kúskom.

Hvězdy NHL 2017 zostavil kolektív popredných českých novinárov. Nájdete tam profily hráčov ako sú Alexander Ovečkin, Patrick Kane, Anže Kopitar, Sidney Crosby, Drew Doughty a iní. Kniha je rozdelená na niekoľko kapitol, ktoré rozprávajú príbehy obrancov, útočníkov, trénerov aj hokejistov zo Slovenska a Čiech.

Kniha je zostavená veľmi kvalitne, príbehy dopĺňajú fotky a fakty z detstva alebo iného životného úseku, ktorý ovplyvnil hráčovu kariéru. Nechýbajú ani vtipné komentáre novinárov, ktoré osviežujú informácie.

Jednotlivé kapitoly sú prehľadné a napísané s nápaditou vtipnosťou. Zahŕňajú aj úryvky z rozhovorov s hráčmi, ich spoluhráčmi, trénermi a taktiež ich rodinnými príslušníkmi. Z môjho subjektívneho pohľadu som si knihu veľmi užila, pretože ma zaujíma, ako sa dostali k tomuto športu, čo ich k tomu viedlo a aké prekážky museli prekonať. Johnyho Gaudreaua odsúdili na neúspech pretože je medzi hokejistami nízky. Ale vďaka tvrdej práci sa tento 24-ročný útočník prebojoval do elity NHL. Marián Hossa môže dosiahnuť na 500 gólovú hranicu (spoiler alert: už ju dosiahol, avšak v čase vydania knihy sa tak ešte nestalo). Toto je len zlomok zaujímavostí, o ktorých si môžete prečítať. Profily hráčov nehovoria o ich celej kariére, ale o sezóne 2015/16, kde sa udiali všelijaké šokujúce presuny medzi klubmi, výmeny trénerov a podobne.

Knihu by som odporúčala hlavne ľuďom, ktorých táto téma zaujíma, alebo zvedavcom. Kniha má jeden výrazný nedostatok – je staršieho dáta, preto aj časť informácií v nej už nie je aktuálna.

Pre mňa, ako milovníčku hokeja a všetkého s tým spätého, je táto kniha skvost a zberateľský kúsok. Pri niektorých pasážach som sa škerila a pri iných som zas krútila hlavou, aký dokáže byť svet profesionálneho športu nevyspytateľný a šokujúci.

Ďakujem spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.