Keď sa detstvo stane bojom o holý život |Michael Koryta – Kto mi ide po krku|


2 hviezdičky, Albatros Media, Michael Koryta, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 5 apríla, 2018

Prvé myšlienky bezprostredne po dočítaní: pre nenáročných

Michael Koryta je americký autor, ktorého tvorba sa skladá z detektívok a mysterióznych thrillerov. Na konte má jedenásť titulov, z ktorých štyri boli aj preložené – Pieseň smrti, Posledná noc, Studená rieka a Kto mi ide po krku. Prvé dve vyšli vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, tretia v Ikare a štvrtá vo vydavateľstve Plus. O autorovi som počula už dávnejšie, no len teraz som sa dostala k jeho dielu. Kniha sľubuje napätie, hon na chlapca, strach… Ale moje očakávania sa nenaplnili.

Kto mi ide po krku rozpráva príbeh mladého Jacea Wilsona, svedka vraždy. Vrahovia ho prenasledujú a chcú ho umlčať. Vezme na seba novú identitu a ukryje sa do hôr. Tam sa stane členom skupiny, ktorá sa učí, ako prežiť v divočine.

Príbeh má hluché miesta, ktoré som mala chuť preskočiť. Stále sa to točilo okolo toho istého a ja som chcela, aby sa dej niekam posunul. Avšak po niekoľkých desiatkach strán som si uvedomila, že kniha je pre nenáročnejších čitateľov alebo čitateľov, ktorí thrillery nečítajú často. Pre sčítaného človeka to bude vyslovene nuda.

To, čo sa javilo ako skvelé, nakoniec vypálilo úplne inak. Do príbehu som sa pustila, pretože ma zaujala anotácia, no veľmi rýchlo som zistila, že som sa jej mala vyhnúť. Mám rada thrillery, pri ktorých človek takmer nedýcha, no tu len čítate, miestami sa pozastavíte nad tým, čo sa tam deje, a to je tak všetko.

Aj postavy sú nemastné-neslané. Príbeh odsýpal a ja som sa pristihla pri tom, že žiadna z postáv sa mi nezapáčila, ani ma nenahnevala, jednoducho nevyvolali vo mne žiadne emócie. Bolo by mi jedno, ak by sa im niečo stalo, čo sa mne často nestáva. Vždy si nájdem aspoň jednu, ku ktorej prechovávam sympatie. Tu nebol nik, kto by ma upútal.

Dej je sčasti predvídateľný, ale dúfala som, že to autor pojme inak – zaujímavo. Avšak vlieklo sa to ako dve hodiny meškajúci rýchlik, a aj tie občasné prekvapenie neboli dostatočné na to, aby udržali moju pozornosť.

Kto mi ide po krku je príbeh o strachu, krutosti. O tom, ako sa nevinná činnosť môže zmeniť na boj o holý život. Rozpráva o nevyspytateľnosti ľudí a ich činov.

Knihu by som odporúčala nenáročným čitateľom ako oddychovku, pretože ak budete čakať strhujúci príbeh, sklame vás to.

Ďakujem spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku.

Moje hodnotenie:

 

2 Replies to “Keď sa detstvo stane bojom o holý život |Michael Koryta – Kto mi ide po krku|”

  1. Škoda, že sa z námetu nevyťažilo viac, pretože anotáciou ma kniha zaujala aj napriek tomu, že thrillery až tak veľmi nevyhľadávam. Možno autor príde s ďalšou knihou, ktorá bude zasa naopak skôr pre náročnejších čitateľov, aspoň dúfam 🙂

    1. ja som tiež bola z anotácie nadšená, ale to prevedenie nebolo dobré, dosť ma to sklamalo, lebo síce som nečítala od autora okrem tohto nič, kamarátka áno a páčila sa jej tá kniha, ale teda studená rieka nie je toto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.