Myšlienky takého obyčajného človeka |2|: O tom, ako bol môj blog napadnutý a akých úžasných ľudí mám v práci


myšlienky takého obyčajného človeka / streda, 21 februára, 2018

Stalo sa to koncom januára. Na prvý pohľad by si nikto nič nevšimol, možno ani na druhý, no ja som vedela, že niečo s blogom nie je v poriadku. Prihlásila som sa do administrácie wordpressu, a tam som to zbadala. K názvu každého článku bola pridaná akási hatlanina. Navyše, môj antivirák ma upozornil na zablokovanú hrozbu z môjho blogu. Čo sa, dopekla, dialo? Otázku mi zodpovedala moja šikovná kolegyňa Valika, ktorá zistila, že niekto získal moje heslo na blog a nainštaloval mi tam script. Pre návštevníkov blogu predstavoval hrozbu, preto keď ste za posledný mesiac zavítali na SWODS, narazili ste na stránku o údržbe. Problém nebol pri vstupe na stránku, ale pri kliknutí na niektorý článok. V hlavičke lišty prehliadača sa zobrazil text, ktorému som ani ja vtedy nerozumela.

Začala som panikáriť. Úprimne? Ak by som v práci nemala takých šikovných ľudí, asi by som si musela zakladať nový blog. No v tomto prípade som vedela, na koho sa mám obrátiť. Povedala som si: „Nech to bude trvať akokoľvek dlho, len nech sa to vyrieši.“ Podarilo sa! Najskôr som nechcela písať tento článok, pretože som sa hanbila priznať, že môj blog bol napadnutý. Ani neviem prečo. Avšak aj kolegyňa mi odporučila, aby som sa s touto skúsenosťou podelila, aby ste sa jej mohli vyhnúť.

SWODS spravujem cez wordpress, čiže vy, ktorí máte blogspot, ste za vodou. Máte protokol https, zabezpečené pripojenie a vlastne nemalo by sa vám nič stať. Ale je aj možnosť, ako dopomôcť k bezpečnosti blogu. Tu je pár rád, ktoré mám od kolegyne – programátorky, čiže nebudem trieskať len od brucha veci, ktoré si myslím, že sú správne.

  1. neukladať si heslo do prehliadača
  2. mať zložité heslo

– t.j. minimálne 12-15 znakov, pričom malo by obsahovať aspoň jeden nealfanumerický znak (napr. @ & # / – . atd.) čísla, písmená; odporúča sa generátor hesiel, heslá vám síce nebudú dávať zmysel, a bez  manažéra hesiel (true key, key pass) si ho nebudete pamätať.

– ja si robím heslá asi takýmto štýlom: vezmem slovo – napr. michelle – prepíšem ho odzadu ellehcim a medzi to vložím vyššie spomínané veci; heslo by vyzeralo asi takto ell4/Ehc.#im!; ešte je dôležité, aby ste v hesle nemali slovníkové slovo, preto aj keby ho neprepíšete takýmto spôsobom vložte medzi písmenká čísla alebo znaky

  1. ak spravujete blog cez vlastnú doménu a zároveň používate wordpress je veľmi ľahké pridať na blog https protokol; postup nebudem rozoberať, kto by ho potreboval nech mi napíše do komentárov a ja sa ozvem
  2. nepoužívať rovnaké heslo

– či je to facebook, instagram, goodreads, gmail, alebo iné veci, kam sa prihlasujete, mali by ste mať všade iné heslo, pretože ak by útočník prišiel na vaše heslo, ľahko by sa dostal aj do vašich iných kont

Dní ubiehali a mne začínalo byť smutno z toho, že blog je stiahnutý z obehu. Avšak nemala som na výber, ak som nechcela, aby sa do vášho počítača mojou vinou dostal vírus alebo iná háveď. Stále som sa obávala, že prídem o články, alebo iné veci, no nestalo sa tak  a za to vďačím Valike. Ja som do tých vecí analfabet, ale ona vie, čo robí a tak môj blog je už čistý, bezpečný a pomaly prechádza istými úpravami. Prvou zmenou je vzhľad. Sovičky sú síce super, ale chcela som už niečo jednoduchšie, sofistikovanejšie. Dúfam, že sa mi blog podarí oživiť.

Nebudem tu do detailov rozoberať, ako Valika zbavila blog . Sama tomu nechápem, ale na tom nezáleží. Hlavná je, že hrozba je zažehnaná a za to vďačím jej šikovným rukám.

Dúfam, že som vám aspoň trochu pomohla predísť tomuto strašiakovi. Od kolegov viem, že hackeri útočia na stránky v slovenčine aj češtine. Pevne verím, že sa takýmito vecami nebudete musieť zaoberať a pre mňa je to prvá a zároveň aj posledná takáto skúsenosť.

Ešte malé upozornenie, opravte si adresu blogu na:

https://secretworldofdeepsoul.delicate-flower.com

ak máte na svojom blogu odkaz na ten môj.

 

2 Replies to “Myšlienky takého obyčajného človeka |2|: O tom, ako bol môj blog napadnutý a akých úžasných ľudí mám v práci”

  1. Uf, som rada, že je nakoniec všetko v poriadku. V poslednej dobe mi tu vždy vyhodilo stránku o údržbe, tak som si myslela, že asi niečo na stránke prerábaš. Mrzí ma, že to malo vážnejší dôvod. Určite to nebolo nič príjemné, takže je naozaj skvelé, že ti mal kto pomôcť, ja sama by som bola tiež v koncoch, lebo som technický antitalent.
    Dúfam, že teraz už bude všetko v poriadku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.