Michaela Ella Hajduková – Dorianova kliatba


5 hviezdičiek, Michaela Ella Hajduková, Recenzie, slovenskí autori, stand-alone / pondelok, 20 novembra, 2017

Prvý myšlienky po dočítaní: tento príbeh je ako pohladenie duše

Dorianova kliatba je v poradí siedmou knihou slovenskej spisovateľky Michaely Elly Hajdukovej. Autorka sa zameriava na rôzne žánre. Väčšinou sa do svojich kníh vkladá mystickosť – Tajomstvo tvojho rodu, Všetky tvoje tváre. Má na konte aj príbehy s vojnovou tematikou – Zákon krvi, Nemecké dievča neplače. V Nájdem ťa v čase sa venovala cestovaniu v čase. Toto len dokazuje autorkinu variabilitu a všestrannosť. Jej najnovší príbeh je inšpirovaný knihou Obraz Doriana Graya, ktorú mám osobne veľmi rada, a tak som bola zvedavá, ako sa toho autorka zhostí. A musím povedať, že som dostala o mnoho viac, ako som čakala.

Zbožňujem knihy, kde sa prelína minulosť so súčasnosťou. A  keď je to skvelo spracované, užívam si to ešte viac. U autorky som na tento aspekt zvyknutá, a preto ma potešilo, že ho zakomponovala aj do tohto príbehu. V minulosti sledujeme príbeh Violette Reynardovej, talentovanej maliarky, ktorej život poznačia tragédia a láska, ktorá nebola dostatočne silná, aby prekonala nástrahy. O niekoľko desaťročí neskôr sa Annabelle Evansová, po nepriazni osudu, poskúša postaviť na nohy. Cestu jej skríži tajomný, bohatý a úspešný vlastník módnej značky – Dorian Wayne. Spočiatku sa od neho Belle snaží držať ďalej, nechce s ním mať nič spoločné. Ale niečo ju k nemu zvláštne ťahá. Pod maskou arogantného a sebeckého muž sa skrýva o mnoho viac. Dej sa odohráva v anglickom Londýne.

Ak nezmeníme staré vzorce správania, budeme robiť dookola stále tie isté chyby.

Príbeh je vymyslený do detailov a ponúka čitateľom veľa. Okrem prepracovanosti deja sa čitatelia môžu tešiť na skvelé postavy, prezentáciu talentu aj hľadanie osobnosti. Príbeh sa číta plynule, štýl je ľahký, chytľavý a hlavne nenudí. Keď som sa raz začítala, bolo takmer nemožné knihu odložiť. Stránky som hltala jednu za druhou, aby som sa dozvedela, aký osud postretne moje obľúbené postavy. Miestami som zažívala šokovú terapiu, keď ma zvraty prekvapili, vzali mi slová a ja som sa neprestávala čudovať, či sa to skutočne stalo. K niektorým pasážam som sa musela vrátiť, pretože som neverila, že to autorka skutočne spravila.

Na kvalite pridávajú príbehu aj postavy. Či už to boli hlavní hrdinovia alebo vedľajší, prirástli mi k srdcu takmer rovnako. Belle je typ hrdinky, ktorá aj napriek nepriazni osudu zostáva silnou ženou a pokúša sa všetko zlé nechať v minulosti. Rýchlo som si ju obľúbila kvôli jej bezprostrednosti, láskavosti a postoju k životu. Je veľmi talentovaná. Navrhuje šperky a maľuje na šaty, pričom vďaka tomuto sa stretne s Dorianom. Ponúkne jej prácu snov, no ona aj napriek tomu váha. Vyhýba sa mu a on nevie prečo. Obaja sú zahalení rúškom tajomna. Postupnom času si však k sebe nachádzajú cestu, ale aj tá je spočiatku kostrbatá.

Belle, veď sa pozri, ako vyzerám. Som netvor. Taký, aký som bol kedysi dávno vnútri, som teraz navonok. Kráska a zviera je len rozprávka. Iba rozprávka, v skutočnom živote, Belle, nemôže byť s netvorom!

Violette je mladé dievča, ktoré má záľubu v maľovaní obrazov. Do svojich diel vkladá niečo svoje, nikdy nemaľuje len to, čo vidí. Nehoda jej obráti život naruby. Miestami sa mi zdala naivná, lenže kto nebol v šestnástich rokoch? Napriek nedostatkom som si ju však obľúbila. Jej časť príbehu sa mi dostala pod kožu. Mala som pocit, že sa s ňou osud nechutne nahral.

Najväčším vývojom prešiel Dorian. V úvode knihy bol povrchný, záležalo mu len na materiálnych veciach, nevážil si, čo má, a preto prišiel o to najcennejšie. Roky ho zmáhajú nočné mory o tom, aké by to bolo, keby neučinil osudné rozhodnutie. Podľa hesla: „Učíme sa na vlastných chybách“ – sa zaprisahal, že sa zmení. Doriana som si zo všetkých postáv obľúbila najviac. Nebojí sa pomenovať svoje nedostatky. Snaží sa ich odstrániť. Po tom, ako mu do života vojde Belle, snaží sa byť lepším človekom, aj kvôli nej.

Duše sa ohňom očisťujú.

Niektoré autorkine knihy obsahujú tému reinkarnácie a ani v Dorianovej kliatbe to nie je inak. Šikovne tento aspekt zakomponovala do deja. Stále je to niečo, čo sa v literatúre nevidí často. Príbehu to dodáva iný šmrnc. Nie je to už iba o dvoch ľuďoch, ktorí si k sebe nachádzajú cestu. Ale aj o tom, ako človeka dokáže minulosť dobehnúť.

Kniha Dorianova kliatba je o priznaní si vlastných chýb, prijatí pomoci. Aj o tom, ako sa človek zmietaný tragédiou dokáže vďaka vlastnej vôli postaviť na nohy. Hovorí aj o neskutočnom talente, ktorý by nemal byť pred svetom skrytý.

Príbeh by som odporučila každému, kto má rád v knihách napätie a tajomno spojené s realitou.

Veľmi pekne sa chcem autorke poďakovať za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

Moje hodnotenie:

One Reply to “Michaela Ella Hajduková – Dorianova kliatba”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.