Jessie Burtonová – Múza


3 hviezdičky, IKAR, Jessie Burtonová, Recenzie, stand-alone / pondelok, 30 októbra, 2017

Prvé myšlienky po dočítaní: mierne sklamanie

Múza je druhou knihou z pera anglickej autorky Jessie Burtonovej. Jej debut – Miniaturista – sa mi veľmi páčil, a tak som sa rozhodla siahnuť aj po jej ďalšom príbehu. Burtonová napísala dva romány pre dospelých a aktuálne sa venuje písaniu prvej knihy pre deti, ktorá by mala vyjsť budúci rok.

Anotácia sľubuje zaujímavý príbeh, v ktorom sa paralelne strieda súčasnosť a minulosť. Mám rada takéto príbehy, avšak musia byť dobre spracované, čo nie je, bohužiaľ, tento prípad. K tomu sa ešte dostanem.

Aké to bolo vidieť Lawrieho sa usmievať? Pokúsim sa to opísať – bolo to, akoby mi liečiteľ priložil na hruď ruky. Kolená na kašu, brada šteklila, ani nádej prehltnúť.

Sledujeme príbehy Olive Schlossovej a Odelle Bastienovej. Olive sa s rodinou odsťahovala do Španielska v 30. rokoch minulého storočia. Rada maľuje, no v tom období to mali ženy-maliarky veľmi ťažké, preto svoj talent pred všetkými skrýva. Odelle Bastienová je karibská emigrantka, ktorá prichádza do Londýn, aby si našla prácu. Podarí sa jej to, a tak ju kroky zavedú do Skeltonovho inštitútu výtvarného umenia. V jej živote sa objaví Lawrie Scott s tajomným obrazom, ktorý namaľoval Isaac Robles. V inštitúte sú z obrazu nadšený, avšak je zahalený rúškom tajomstva. Je autorom naozaj Robles? Čo skrýva Marjorie Quicková – Odellina kolegyňa? Táto kniha má svoje klady aj zápory.

Ako som už spomínala, obľubujem príbehy, v ktorých sa prelínajú minulosť a prítomnosť. Vytvára to skvelú dynamiku a čitateľ zostáva v napätí. Obe časti sú zaujímavé. Chcete vedieť, čo viedlo Olive k rozhodnutiu ktoré učinila. Spoločne s Odelle budete pátrať po stopách a tajomstvách záhadného obrazu. Kniha sa číta veľmi dobre. Autorke sa nedá uprieť plynulý štýl písania a dobre vymyslený dej. Nie sú tu hluché miesta, ktoré by nudili alebo nabádali na odloženie čítania.

Život je rad príležitostí na prežitie a aby človek prežil, musí klamať, ustavične – jeden druhému a sám sebe.

V polovici mi začalo prekážať, že veci, ktoré mali byť tajomstvom v súčasnosti, sa čitateľ dozvie z minulosti, a keď to postava v súčasnosti zistí, nie je to už prekvapivé. Toto sa tiahlo celú druhú polovicu. Ak by absentoval tento fakt, knihu by som určite zbožňovala, pretože tento námet je naozaj skvelý.

Ďalším aspektom, ktorý výborne dotvára príbeh, sú postavy. Či už je to ambiciózny Isaac, talentovaná Olive, naivná Teresa alebo Lawrie, Odelle a Marjorie. Odelle je silná žena, ktorá bojuje za to, v čo verí, hoci niekedy neverí sama sebe. Nepočúva ostatných, aby išla za svojím snom, pretože v jej očiach nie je dosť dobrá. Lawrie je fajn, neskákala som pri ňom od radosti, no ani ma nehnevalo, keď sa v príbehu objavil. Je zahalený tajomstvom, ktoré sa Odelle snaží postupne odhaliť. Ich vzťah sa začína pomaly. Postupom času sa zblížia. Páčilo sa mi, ako autorka ich lásku neuprednostnila pred hlavnou myšlienkou príbehu, ako to občas býva v iných knihách. Ich city sú uveriteľné a sem-tam sa objavujú aj pochybnosti. Fandila som im už od samého začiatku. Marjorie Quicková je jedno obrovské tajomstvo. Nevyznala som sa v nej, ale aj napriek tomu mi zvláštnym spôsobom prirástla k srdcu. Je Odellinou mentorkou a učí ju, ako sa zabývať v inštitúte. Je priama, nedáva si servítku pred ústa. Veci pomenúva také, ako sú.

Odpoveď na tieto otázky prinesie až čas, no osobne som si ňou istá. Lebo ak som sa niečo naučila, potom to, že umelecké dielo sa v konečnom dôsledku dočká úspechu len vtedy, keď jeho tvorca  aby som parafrázovala Olive Schlossovú – má v sebe dôveru, vďaka ktorej vznikne.

Po odhaleniach v minulosti pre mňa záver nebol vôbec prekvapujúci. Pre postavy to bolo šokujúce, ale pre čitateľa to nebude nič nové. Mrzí ma, že to autorka takto ukončila. Teda skôr to, že som vedela, na aké tajomstvo musia prísť. Niekomu to nemusí prekážať, ale mne áno. Úplne to zabilo dojem z knihy, pochovalo napätie a ja som iba pozerala na stránku, že fajn, už to vedia. Aj napriek tomuto faktu sú v knihe zvraty, ktoré som nepredpokladala a príjemne osviežili dej.

Múza je kniha o tom, aké to mali ženy v minulosti ťažké. Je o hľadaní tajomstva. Je aj o tom, ako ľudské presvedčenie môže narobiť viac škody než osohu. Hovorí o tom, ako by človek mal v seba veriť a nasledovať svoje sny.

Kniha rozhodne stojí za prečítanie. To čo vadilo mne, nemusí vadiť každému. Dúfam, že autorka pracuje na ďalšom príbehu, pretože vždy príde s niečím novým a svojím spôsobom originálnym.

Ďakujem vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenznej e-knihy.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.