Kelly Rimmerová – Spoznal som ťa bosú


2 hviezdičky, IKAR, Kelly Rimmerová, Recenzie, stand-alone / nedeľa, 29 októbra, 2017

Prvé myšlienky po dočítaní: toto je recept na to, ako nenapísať romantickú knihu

Kelly Rimmerová je austrálska autorka píšuca romány pre ženy. V preklade jej vyšli dve knihy – Spoznal som ťa bosú a Keď som ťa stratila. Pokladám sa za romantickú dušu a aj práve preto som sa rozhodla siahnuť po knihe Spoznal som ťa bosú. Romantická kniha musí mať niečo z čoho bude moje srdce pišťať šťastím a budem fandiť hlavným protagonistom. V tejto knihe som toto nenašla.

Kniha rozpráva príbeh Lilah a Calluma. Stretli na trajekte, ktorým každé ráno chodievajú do práce. Ona je právnička. On marketingový expert. Ani jeden nehľadá nič stále. Sú až príliš rozdielni na to, aby to medzi nimi klapalo. Dej sa odohráva v austrálskom Sydney, čo je príjemným osviežením voči zaužívanému zasadeniu takýchto príbehov do amerických miest.

Mať miesto, ktoré človek nazýva domovom, je skutočne krásne, ale nemala by to byť kotva, iba základňa, na ktorú sa vraciaš.

Úprimne povedané, celá táto kniha je jedno obrovské klišé. Ona má tajomstvo, ktoré nechce prezradiť a tak jeho od seba odstrkuje. Bojuje sama so sebou a s citmi, ktoré sa postupne vyplavujú na povrch. Snaží sa síce držať si od neho odstup, no nedarí sa jej to. A tak isto aj Callum sa pomaly, ale isto zaľúbi do Lilah. Áno, v dnešnej dobe je neskutočne ťažké prísť s niečím novým a originálnym. Avšak ide o to, aby autor vzal už tisíckrát obohratú tému a pretvoril ju na svoj jedinečný obraz. Z tohto diela doslova kričí neoriginalita a nuda. Autorka akoby sa snažila zakomponovať sem všetko, čo ľuďom na romancách prekáža. Až do polovice knihy som nevedela prísť postavám na chuť. Lilah som ani neprišla, no o tom neskôr.

Vždy sa pozastavím nad tým, ako sa dvaja ľudia môžu do seba zaľúbiť na prvý pohľad. Náklonnosť, príťažlivosť – to áno. Ale  láska? To sa mi jednoducho nechce veriť. Preto ma aj vzťah Lilah a Calluma nechával chladnou. Kniha je písaná z oboch pohľadov. Callumov sa mi pozdával viac. Dá sa pochopiť jeho očarenosť Lilah a aj to, prečo ho to k nej ťahá. Šípi, že niečo tají, a postupne sa na to snaží prísť, no Lilah sa mu čoraz viac vzďaľuje. Nechápe, čo spravil zle, a ona o tom odmieta hovoriť. Z časti som ju chápala, ale tým, že mlčala, len zbytočne vytvárala drámu. Ak by sa normálne porozprávali a boli by k sebe úprimní, bolo by to aj pre ňu ľahšie.

A potom, obklopená ozvenou všetkých tých lží v ich vlastnej prázdnote, si navrávam, že aj ja si zaslúžim byť šťastná, aj keď iba na krátko.

Zvláštne je to, že mojou obľúbenou postavou je Lilahina matka. Síce sa tam mihla len občas, ale aj to stačilo, aby si ma získala. Podporuje svoju dcéru, ako len môže. Jej mierna a príjemná povaha má svoje čaro. Dohovára dcére. Chápe jej obavy, no chápe aj to, že ak to tajomstvo zostane tajomstvom dlhšie, mohlo by ublížiť vzťahu Calluma a Lilah.

Počas čítania som dúfala, že Lilahino tajomstvo bude zaujímavé. Niečo, čo nepoužili už desiatky autorov. Dúfala som márne. Po odhalení sa možno Lilah viac otvorila, avšak bolo už neskoro. Lilahine činy som sa snažila pochopiť, ale nech sa na to pozerám z akéhokoľvek uhla, príde mi to nanajvýš sebecké. Nehľadela na nikoho okrem seba. Pre ňu to bolo vykúpenie, no ja by som to nazvala úplne inak.

Ak som sa od Lilah niečo naučil, tak to, že katastrofa môže číhať za každým rohom – nikdy však nemôžeme vedieť, kedy sa rozhodne zasiahnuť nám do života.

Príbeh mal hluché miesta, ktoré sa dali spracovať lepšie a zaujímavejšie. Čo ma najviac dostalo, bol záver. Istom okamihu som chcela autorke tlieskať, že to ukončila reálne a pochopiteľne. Avšak potom prišla tá prekliata scéna, ktorá sa náramne podobala na záver inej knihy a ja som zostala vytočená. Musela som čítačku na pár minút odložiť a až potom som mohla knihu dočítať.

Spoznal som ťa bosú je príbeh o prekonávaní strachu. O nájdení spriaznenej duše. Aj o tom, ako sa váš život môže otočiť o stoosemdesiat stupňov behom okamihu. Hovorí o tom, aby sme si vychutnávali každý moment, lebo nikdy nevieme, ktorý bude posledný.

Existuje láska, ktorá je nosným pilierom života, a láska, ktorá tvorí jeho základy.

Kniha je oddychovka, ktorú by som odporučila hlavne nenáročným čitateľom. Možno som ju čítala v nesprávnom čase. Možno som ju nemala čítať vôbec. Faktom zostáva, že vo mne nezanechala dobrý dojem.

Chcem sa poďakovať vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenznej e-knihy.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.