Daniel Cole – Handrová bábika (Detektív Wiliam Fawkes #1)


2 a pol hviezdičky, Daniel Cole, IKAR, Recenzie / sobota, 28 októbra, 2017

Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: nevyužitý potenciál

Daniel Cole je anglický autor, ktorého prvotina – Handrová bábika – vyšla aj u nás v preklade. Na začiatok musím povedať, že po prečítaní anotácie som mala veľké očakávania. Príbeh vyzeral sľubne a ja som sa tešila na dych berúcu detektívku. Avšak už po niekoľkých kapitolách moje nadšenie opadlo.

Dej sa točí okolo detektíva Williama Fawkesa – prezývaného Wolf. Povolajú ho k prípadu šesťnásobnej vraždy. Vrah svoje obete zabil, odrezal im časti tela, potom ich zošil a vznikla takzvaná handrová bábika. Obraz, ktorý sa vyšetrovateľom naskytne, je hrozivý. Za každú cenu chcú dostať za mreže človeka, ktorý je za to zodpovedný, no začína aj boj s časom. Podarí sa im zachrániť ľudí zo zoznamu, ktorých chce vrah pripraviť o život, a odhaliť jeho identitu?

Že ˌdobríˈ ľudia neexistujú. Sú iba tí, ktorých ešte nezahnali do kúta, a tí, ktorých tam už zahnali.

Úvod príbehu je dokonale mätúci. V skratke nám približuje povahu detektíva Wolfa a jeho svojský prístup k vyšetrovaniu. Neskôr sa čitateľ dozvedá, ako to s prípadom súvisí, no ja som hľadela ako teľa na nové vráta, pretože som čakala niečo iné. Po zmätočnom úvode ma udržiavala v napätí nevedomosť, ale stále tomu čosi chýbalo. Kniha sa neskutočne tiahla, vyšetrovanie išlo asi tak, ako keď slimák zaradí spiatočku.

Kniha je písaná z pohľadov viacerých postáv, no všetky sú z vyšetrovacieho tímu. Niektoré pasáže brzdili dynamiku deja a ja som mala chuť preskakovať kapitoly, aby som prišla k niečomu skutočne zaujímavému. Postavy sú plytké a nezáživné. Samotný Wolf je vo svojom vnútri taký zvrátený, že som nevedela, či ho obdivovať, alebo neznášať. Baxterová sa mi od začiatku nepozdávala. Až do samotného záveru som mala pocit, že tam je len do počtu. Jej vzťahy s kolegami sú viac než vlažné. Nikoho si nepúšťa pod kožu. Je skôr samotárka. Ako-tak sa mi zapáčil Edmunds, ktorého bystrá myseľ a rozhodovanie posunuli prípad najďalej a práve to upútalo moju pozornosť. Na veci sa pozeral inak ako ostatní, čo viedlo k novým stopám a neočakávaným zvratom v prípade. Jeho preloženie k vyšetrovateľom viedlo k naštrbeniu jeho vzťahu s priateľkou, čo nepriamo malo dopad aj na jeho prácu. Čo mi v knihe chýbalo, bol iný pohľad na vec – pohľad vraha. Prečo to robil? Čo ho k tomu viedlo? Aká je jeho minulosť? Na ani jednu otázku som nedostala plnohodnotnú odpoveď.

Hocijaký zbabelec môže šťastne vybojovať bitku vtedy, keď si je istý výhrou, ale ukážte mi človeka, ktorý bude mať odvahu biť sa, keď si je istý prehrou.

Isté záblesky sa tam občas mihli – nové odhalenia, podozrenia, nepredvídané okolnosti –, avšak moja pozornosť už bola naštrbená a snažila som sa nájsť jeden záchytný bod, ktorý by ma donútil knihu dočítať. A potom prišla stopa, ktorá ma upútala. Postavy sa jej báli ako čert kríža a nechceli si pripustiť, že by sa to mohlo naozaj diať. Mysleli si, že je to len Edmundsov výplod fantázie. Hovorila som si, či dokáže aspoň trochu napraviť reputáciu príbehu. Čiastočne to tak bolo. Avšak škoda sa už stala.

Príbeh zo mňa vysával silu. Každou prečítanou stránkou som mala chuť oslavovať, že som sa vôbec posunula. Asi v polovici knihy som zvažovala, či ju dočítam alebo nie. Potom  prišiel zvrat, ktorý som ani v najmenšom neočakávala. Možno tam autor šikovne vložil náznaky, ktoré k tomu viedli, avšak ja som si ich nevšimla. Možno práve kvôli spomínanému pomalému plynutiu deja. Práve kvôli tomuto záveru si u mňa príbeh trochu napravil svoju reputáciu.

Všetci ľudia sú svojím spôsobom jedineční a krásni.

Príbeh je o tom, aká tenká hranica je medzi šialenstvom a zdravým úsudkom. Je aj o zvrátenosti a ľudskej nevyspytateľnosti. Hovorí aj o tom, aké ťažké je skutočne poznať svoje okolie.

Handrová bábika je autorovou prvotinou a je to aj poznať. Chýbali mi tam detailnejšie opisy osobných príbehov samotných postáv. Keď si spätne vybavím knihu, neviem o ich minulostiach takmer nič. Pre mňa je toto kniha na jedno prečítanie. Nevyhľadávam možno detektívky, ale keď sa nejaká ku mne dostane nepohrdnem ňou. Pri tejto by som však bola radšej, ak by ma obišla.

Ďakujem vydavateľstvu IKAR za poskytnutie receznej e-knihy.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.