Každý má svoje miesto vo svete | Vesmír na pleciach od Jennifer Nivenovej


3 hviezdičky, IKAR, Jennifer Nivenová, Recenzie, stand-alone / piatok, 25 augusta, 2017

Prvé myšlienky bezprostredne po dočítaní: fajn, ale moje očakávania boli väčšie

Vesmír na pleciach je ďalšou knihou z pera americkej autorky Jennifer Nivenovej. Jej debut pre mladých dospelých – Všetky skvelé miesta – zbožňujem, a tak som bola zvedavá, aký bude tento príbeh. . Ninevová napísala aj sériu o hrdinke Velve Jean, ktorá sa radí medzi historickú fikciu z obdobia druhej svetovej vojny.

Vo vesmíre na pleciach sa stretávame s Libby, ktorá sa po smrti matky začala prejedať a stala sa najtlstejšou tínedžerkou Ameriky. Na druhej strane je tu Jack – Afroameričan, ktorý trpí ojedinelou chorobou zvanou prosopagnózia. Nevie rozoznávať tváre ostatných ľudí, ani tú svoju. Nikto o tom nevie, dokonca ani jeho rodina. Keď sa Libby vráti späť do školy, nevyhne sa posmievaniu a urážkam. Jack sa iba snaží zapadnúť a byť obľúbený. V istom okamihu sa ich cesty spoja. Čo z toho vznikne?

Keď chcem nosiť kabelku, tak budem nosiť kabelku. Neprestanem ju nosiť len preto, že sa to ostatným nepáči.

Na úvod musím povedať, že mi príbeh nesadol tak, ako prvá kniha, ktorú som od autorky čítala. Môj názor je rozporuplný. Chápem, prečo ju ľudia zbožňujú, aj prečo ju niektorí odsudzujú. Ja som niekde medzi. Veľmi ťažko sa mi v tejto knihe čítalo o šikane. Ľudia dokážu byť vážne krutí a často si neuvedomujú dôsledok svojich činov. Práve tu je ten kameň úrazu, kým niekomu sa to, čo stvárali, mohlo zdať v rámci príbehu v poriadku, ja som s tým mala osobný problém. Nie je to však autorkina chyba. No páči sa mi myšlienka, že sa Libby nenechala ponižovať ostatnými, bojovala za seba a za to, v čo verí. Vzala veci do svojich rúk a patrične sa to snažila riešiť.

Kniha je písaná z pohľadov Libby a Jacka. Tak sa nám naskytá hlbší pohľad do ich súkromia a ich myšlienok. Libby už nechce byť najtlstejšou tínedžerkou. Pracuje na sebe a snaží sa zmeniť svoj život k lepšiemu. V škole narazí na skupinu chlapcov, ktorí sa jej vysmievajú a chcú jej zo života spraviť peklo. No ona sa nevzdáva, bojuje, a preto ju obdivujem. Nie vždy je obeť šikany schopná odrážať útoky.

Niekedy sú ľudia zlí. Niekedy sú zlí, pretože sa boja. Niekedy sa rozhodnú byť zlí k iným skôr, než iní stihnú byť zlí k nim. Takže je to niečo ako byť nanič v sebaobrane.

Pre mňa je Jack nemastný-neslaný. Ako postava je fajn, nevytáčal ma,  no nevedela som si ho obľúbiť. Pri niektorých okamihoch som mala chuť prefackať ho, aby sa zobudil a nerobil hlúposti. Ale, keď chcel zapadnúť, musel sa prispôsobiť. Osobne som nechápala, prečo o svojej chorobe nikomu nepovedal. Vyvaroval by sa dosť situáciám a skôr by jeho činy dokázali ľudia pochopiť.

Vesmír na pleciach sa číta rýchlo a príjemne, no obsahuje niekoľko hluchých miest, ktoré by sa dali skresať. Keďže sa v knihe točíme stále okolo toho istého po polke som sa začala nudiť. Očakávala som nejaký zvrat alebo okamih, ktorý ma zaujme, lenže, bohužiaľ, dúfala som márne. Čo ma najviac dostalo, bol nereálny záver. To vážne? Aj keď som to prečítala tretíkrát, stále neverím, že by niečo také bolo možné.

A pre vás ostatných: STE ŽIADANÍ. Veľkí, malí, nízki, pekní, nepekní, priateľský, plachí. Nedovoľte nikomu, aby vám tvrdil opak, ani sami sebe.

Vesmír na pleciach nie je zlá kniha, len by bolo potrebné vychytať niektoré muchy. Aj napriek mojim výčitkám je to príbeh, ktorý sa venuje zaujímavým témam. Je o nájdení samého seba, o seba akceptovaní. O tom, ako sa spoločnosť vyrovnáva so šikanou aj o tom, ako si dve zdanlivo úplne odlišné osoby k sebe nájdu cestu. Je aj o ľudskej krutosti, ktorá často nemá hraníc. Škoda tej absentujúcej plynulosti deja.

Knihu by som odporučila skôr nenáročnejším čitateľom, ktorý nemajú problém s chorobami v knihách alebo šikanou. Osobne si myslím, že aj tieto veci sa dajú poňať inak. Autorka to do veľkej miery nezvládla.

Ďakujem vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenznej e-knihy.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.