Nič pre slabé povahy | Zmiznuté dievčatá od Angely Marsonsovej


5 hviezdičiek, IKAR, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 24 augusta, 2017

Prvá myšlienka po dočítaní: moje úbohé srdce
Ja a detektívky máme zaujímavý vzťah. Osobne ich často nevyhľadávam, no keď sa mi do ruky dostane dobrý detektívny príbeh, nepohrdnem ním. Pravdou zostáva fakt, že často šliapnem vedľa a knihu si neužijem, avšak sú také, ktoré ma pohltia a nepustia do samotného záveru. K takýmto patrí aj kniha Zmiznuté dievčatá od Angely Marsonsovej.
Angela Marsonsová je britská autorka, ktorá píše prevažne krimi thrillery. Zmiznuté dievčatá je tretím príbehom v sérii o inšpektorke Kim Stonovej. Na Slovenku jej okrem tejto knihy, vyšli ďalšie dve – Tichý výkrik a Diabolské hry.
Únosom sa to všetko iba začalo. Dve deväťročné dievčatká sa stali obeťami únoscu. Rodiny očakávali požiadavku o výkupné, no tá je veľmi krutá. Domov sa vráti to z dievčat, ktorého rodičia zaplatia viac. K prípadu povolávajú inšpektorku Kim Stonovú s jej tímom. Hodinky tykajú a situácia sa stáva čoraz neznesiteľnejšia. Jediné, čo Kim zostáva, je dostať dievčatá domov živé a zdravé. Vyhrá boj s časom?
Jedno staré príslovie hovorí, že ak človek nemá naporúdzi nič pekné, čo by povedal, radšej by mal vypadnúť, skôr než povie niečo škaredé. Alebo tak nejako.
Autorka ma milo prekvapila už v úvode. Príbeh sa odohráva v Anglicku. Je písaný v tretej osobne z pohľadov viacerých postáv. Takmer každá postava mala svoj pohľad. Myslím, že je to pre plynulosť knihy dôležité, pretože inak by čitateľ v istých okamihoch tápal. Dej začína zhurta, žiadna zbytočná vata, ktorá by mi znepríjemnila čitateľský zážitok. Príbeh sa číta veľmi dobre, odsýpa ako hodinky a čitateľ sa len chytá za hlavu, aké zvraty v ňom sú. Aj keď sa objavia pokojné okamihy, je to ticho pred búrkou. Miestami som takmer prestala dýchať a obávala sa, čo sa ešte udeje.
Kim je pre mňa zvláštna postava. Mám ju rada hlavne kvôli jej nedokonalosti, ktorá z nej robí viac človeka. Nemá na ružiach ustlané, jej minulosť ju prenasleduje a trápi. Nikoho si k sebe nepripúšťa. Je samotárka, hoci má okolo seba svoj tím. Obdivujem jej cieľavedomosť a odhodlanie. Jej zapálenie pre svoju prácu. Je schopná urobiť čokoľvek, aby zdarne vyriešila prípady. Pre mňa sa stala úžasným vzorom v mnohých ohľadoch.
Nestáva sa iba súčasťou človeka, zapĺňa ho celého. Každý nádych alebo pohľad, každý pohyb je plný strachu a nepomôžu nijaké dychové cvičenia.
Okrem Kim som si obľúbila Keva a Bryanta. Obaja sú odhodlaní, neboja sa riskovať. Počas celej knihy ma oni držali nad vodou, keďže príbeh je temný, krutý aj odporný. Bryant je jediný, kto si dovolí Kim odporovať alebo jej povedať pravdu do očí, aj keď sa jej to nepáči. Kev je typ postavy, ktorú by ste chceli mať za najlepšieho kamaráta a navyše vás aj patrične ochráni. Je nebojácny, vždy si stojí za svojimi činmi.
Až do samého konca som nedokázala odhadnúť, ako to všetko autorka ukončí. Mala som chuť od nervozity si obhrýzať nechty, šklbať si vlasy a kričať, aby si Kim aj jej tím dávali pozor. V istom okamihu má príbeh aspekty psychologického thrilleru. Je mrazivé sledovať, ako sa postavy menia na základe požiadaviek únoscu. Sama neviem povedať, ako by som sa v takej situácii zachovala, no predpokladám, že nie veľmi odlišne ako hrdinovia. Jediná esemeska dokáže všetko obrátiť na ruby. Všetko, v čo človek doteraz veril a za čo bol ochotný bojovať.
To je problém všetkých tajomstiev. Všetci si myslia, že môžu niekomu veriť. Presne preto nemienila Kim vyzradiť to svoje nikomu.
Zmiznuté dievčatá je skvelá jazda, ktorá vás nenechá chladnými. Je to príbeh o súdržnosti. O tom, kedy človek ukáže svoju tvár. Aj o tom, ako si zúfalé okamihy vyžadujú zúfalé činy. Je aj o húževnatosti a nevzdaní sa. Je to príbeh, z ktorého vás bude mraziť a miestami vám príde aj zle. Sú to iba opisy, nie aktuálne diania, no aj tak vám po chrbte prebehnú zimomriavky, avšak nič pre slabé povahy. Ja som s ním veľmi spokojná a určite si od autorky ešte niečo prečítam.
Knihu by som odporučila nielen milovníkom detektívnych príbehov, ale aj čitateľom, ktorí majú radi napätie, príbehy, v ktorých sa stále niečo deje a neobsahujú hluché miesta .
Za poskytnutie recenznej e-knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR.
Internetové kníhkupectvo BUX.sk                                               Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.