Nad niektoré príbehy sa treba povzniesť | Všetko príšerné aj krásne od Bryn Greenwoodovej


4 a pol hviezdičky, IKAR, Recenzie, stand-alone / piatok, 18 augusta, 2017

Prvé myšlienky bezprostredne po dočítaní: šokujúce a kruto reálne

Ak by som o tejto knihe nevedela od kamarátky, asi by som sa do nej po prečítaní anotácie nepustila. No ako som o nej počúvala, dej ma zaujal. Anotácia prezrádza len malinkú časť z toho, čo sa v príbehu stane. Všetko príšerné aj krásne je kniha plná kontroverznosti a nie vždy sa vám bude páčiť, čo sa tam odohráva. Podľa mňa túto ju buď odsúdite, alebo sa nad ňou zamyslíte a bude sa vám páčiť – nie kvôli zverstvám, ktoré obsahuje, ale pre jej reálnosť.

Bryn Greenwoodová vytvorila silný príbeh o tom, ako sa dvaja ľudia dokážu navzájom zachrániť. O tom, ako za zvláštnych okolností musí dievča náhle dospieť, hoci jej vek hovorí o niečom inom. Kniha rozpráva o živote Wavy, ktorej otec je drogový díler a matka strávila čas vo väzení. Keď ju čitateľ prvýkrát stretne, nerozpráva. Je zvláštna, vykráda sa po nociach z domu. Dovtedy žila so starou mamou a neskôr s tetou. Keď jej matku prepustia, vezme ju späť a tu sa začínajú pravé udalosti..

Mohla som mu povedať, že za smrťou sa netreba ponáhľať. Ona si človeka aj tak čoskoro nájde. Predtým si treba urobiť radosť, aby srdce tak nebolelo.

Matka sa o Wavy nestará, všetko zostáva na jej hlave, hoci by si mala užívať detstvo. Je to tak nechutne zvrátené, že človek sa pozastaví, ako môže takýto rodič existovať. A verím, že niekde vo svete aj reálne žije. Tento príbeh je síce fikcia, ale mnohé veci v ňom sú reálne. Nemusí sa to diať vo vašom okolí, no deje sa to.

Stará sa nielen o seba, ale aj o svojho mladšieho brata. Jej život je zlý. V jej veku by sa mala hrať na dvore a nie sledovať, ako sa matka opúšťa a berie drogy. Pre ňu akoby jej deti ani neexistovali, skôr sú jej na obtiaž.

Vtedy som ju ľúbila. Práve vtedy, keď som sa pripravovala opustiť ju.

V jeden večer sa Wavy túla po okolí, aj keď by už dávno mala spať. Samozrejme, nikoho z dospelých to nezaujíma. Pomôže mužovi, ktorý havaroval na motorke. Od tohto okamihu sa príbeh uberá zaujímavým smerom. Pomôže Kellenovi, ktorý je priateľom jej otca. Vybuduje sa medzi nimi puto. Vodí ju do a zo školy, pomáha jej, keď tam nikto iný nie je, a nielen jej, ale aj jej bratovi. Kellen sa pre ňu stáva veľmi dôležitou osobou.

Príbeh sa odohráva počas niekoľkých rokov. Keď Wavy spoznala Kellena, mala osem, on dvadsaťdva. Vyzerá to hrozivo, avšak ako som už spomínala, musela dospieť oveľa skôr ako iní. Pri nej presne platí, že vek je len číslo.

Kellen voňal ako servis, motorku asi práve dokončil. Prišiel priamo do školy, aby mi u ukázal, hneď ako bude hotová, a čakal na parkovisku, kým som nevyšla.

Vzťah Wavy a Kellena by ste mohli nazvať zvráteným, nevhodným. Všetky podobné ekvivalenty zlého. Pre Wavy je Kellen jediné svetlo v temnote, ktorú predstavuje jej život. Je jediným, na koho sa môže obrátiť, keď ju niečo trápi. Pri ňom dokáže hovoriť. Je jediným, ktorému dovolí objať ju

Wavy je zvláštna postava. Už od začiatku som vedela, že nebude ako každá hrdinka. Nemá na ružiach ustlané. Od začiatku príbehu si prešla výraznou zmenou. Z malého dievčatka vyrástla silná žena, ktorá bojuje za svojich blízkych a za to, v čo verí. Aj napriek hrôzam, ktorými si prešla, zostala sama sebe verná. Aj keď bola dieťa, bola silnou osobnosťou a vždy docielila, čo chcela a nie zato, lebo bola rozmaznaná. Ani sa jej nečudujem, že lipla na Kellenovi. On jediný sa k nej správal ako k človeku a nie ako k nejakej handre, ktorou môžete manipulovať. Samozrejme, má chyby, no všetky pramenia z prostredia, v ktorom vyrastala. Už od mala bola vystavovaná nevraživosti. Matka ju obviňovala z vecí, ktoré ako dieťa ani nepoznala a nerozumela im. Môže za jej mĺkvosť aj za fakt, že sa jej nesmie nikto dotýkať. Absolútne nikto. Nejde o cudzích ľudí. Ani teta, sesternice, doktor. Jednoducho jej matka vtĺkla do hlavy veci, ktoré v tom čase nechápala a pokladala to za správne. Veď jej to povedala ona.

Wavy mala pravdu. Niekedy musí človek prikývnuť, hoci nesúhlasí. V mnohom sa nemýlila.

Kellen je tiež pekný kvietok, ale na Wawy mu záleží. Bráni sa svojim citom, vie, že je to nesprávne, no neberie ju ako deti v jej veku. Je iná. Vyspelá. Často sa s ním rozpráva, akoby boli rovesníci. Všetko to v sebe potláča, až nastane okamih, kedy emócie vybuchnú. Obaja vedia, že je to nesprávne, ale nevedia si pomôcť. To, čo k sebe cítia, je silnejšie ako všetko ostatné. Taja to, samozrejme. A vtedy príde zlom. Kvôli ich vekovému rozdielu musia čeliť mnohým komplikáciám, ktoré ich odlúčia. Po čase sa snažia k sebe nájsť cestu, no nie je to také ľahké.

Wavy bojuje za pravdu, no aj po Kellenovom prepustení to nemajú ľahké. Študuje na univerzite. Chce sa s ním znova stretávať, ale aj napriek prepusteniu, to kvôli doživotnému zákazu nie je možné. Obaja povedia veci, ktoré ich budú neskôr mrzieť.

Cítiť sa mŕtva bolo lepšie než boľavé srdce. Akoby sa mi v spánku malo prehorieť cez rebrá, tlieť na plachte a podpáliť celý dom.

Príbeh je písaný veľmi svižne, a preto sa aj dobre číta. Má v sebe všetko. Smiala som sa, plakala, hromžila. Neznášala som Waviných rodičov za to, čo jej spravila. Za všetko, čím si kvôli nim musela prejsť. Autorka si nedáva servítku pre ústa. Popisuje udalosti také, aké sú. Surové, zvrátené, príšerné. A práve v tom všetkom príšernom príde pre Wavy zlom v podobe Kellena.

Všetko príšerné aj krásne je komplexná kniha, ktorej zvraty ma neraz prinútili otvárať ústa. Je o tom, ako za nepriaznivých a neočakávaných okolností človek nachádza dôvod pokračovať ďalej. Je aj o tom, ako sa človek bije za svojich najbližších. Je o zodpovednosti, ktorú človek musí na seba prevziať za činy, ktoré vykoná. Ale hlavne je o tom, že vo svete aj v živote, nikdy nič nie je iba čiernobiele.

Rovnako si napĺňala srdce: prirýchlo, priveľa slov a primálo citov.

Za poskytnutie recenznej e-knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.