Dmitry Glukhovski – Poviedky o Rusku


4 hviezdičky, IKAR, Recenzie, stand-alone / streda, 3 mája, 2017

Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: bolo to fajn, no druhá polovica sa akosi vliekla

Zvyčajne nečítam knihy tohto žánru, ale na tomto príbehu bolo niečo, čo ma upútalo. Autora Dmitryho Glukhovskeho môžete poznať vďaka jeho sérii Metro, ktorú som, žiaľ, ešte nečítala. No mne sa dostala do rúk kniha úplne odlišná od tejto série. Ako už hovorí názov, Poviedky o Rusku sú súborom poviedok, v ktorých autor priamo alebo nepriamo opisuje dianie v Rusku bez akéhokoľvek prikrášlenia a servítky pred ústami. Veci pomenúva také, aké sú a nebojí sa toho.

Vlasť je nekonečná ako zápcha od Kremľa po Rubľovku, milovaná ako X6, nepostihnuteľná ako plány vlády – odrazu zhasne, rozplynie sa.

Autor sa venuje témam ako úplatkárstvo, obchod s orgánmi, vyhrážanie a podobne. V každej poviedke sa postavy obmieňajú, takže som si nemala možnosť ani jednu obľúbiť či znenávidieť. Kniha síce hovorí o ťažkých témach, no nesie sa v povznesenom duchu. Autor problematiku vôbec nechce odľahčiť, ale hovorí o nej tak, aby to čitateľa nenudilo a s chuťou sa vrhol do ďalšej poviedky.

Kniha obsahuje šestnásť dlhších poviedok. Niektoré ma zaujali viac, iné menej, no najviac mi v pamäti utkvela poviedka s názvom Pre dobrú vec. Rozpráva príbeh Antona Kanevskija, kapitána bojujúceho proti korupcii. Manželka Nataša ho opustila kvôli pocit nedostatočného zabezpečenia. Darmo jej Anton hovoril, že sa ich situácia čochvíľa zmení a všetko sa dá do správnych koľají, odmietala už toľko čakať. Anton je svedomitý človek, ktorý nenávidí neprávo a tak sa rozhodne vziať vyšetrovanie korupčného prípadu do vlastných rúk. Na ceste za pravdou nachádza nejedno šokujúce odhalenie. Poviedka ma zaujala svojou surovosťou a reálnosťou. Nikto nemôže vedieť, do čoho je jeho blízky zapletený, až do okamihu, keď začne klásť mnoho otázok. Anton hľadá spravodlivosť tam, kde sa jej nikdy nedočká.

Šťastný je ten človek, ktorý finišuje svoj výstup na vrchol v starobe a odtiaľ putuje priamo do priepasti večnosti.

Niektoré veci mi prišli dosť pritiahnuté za vlasy, ako nepoškvrnené počatie žien, ktoré má mať na svedomí prezident. Asi som nedávala dostatočný pozor pri čítaní, alebo mi pointa tohto okamihu jednoducho unikla. Toto bol jediný moment, kedy som sa skutočne pozastavila nad tým, čo to, dopekla, čítam a zagúľala som očami.

Poviedky o Rusku je kniha o tom, ako svetom hýbe moc, o špinavých praktikách, ktoré sa snažia pred verejnosťou ututlať. Je aj o tom, ako médiá vymývajú ľuďom mozgy, nahovoria ich na hocičo, natlačia im kaleráby do hláv a oni ich potom nevedomí nasledujú ako ovce. Autor s humorom opisuje dianie v Rusku, no povedala by som, že sa to môže vzťahovať nielen na túto krajinu. Kniha je skutočným čitateľským zážitkom.

Za poskytnutie recenznej e-knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Moje hodnotenie:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.