John Grisham – Osamelý strelec


3 hviezdičky, IKAR, John Grisham, Recenzie, stand-alone / pondelok, 3 októbra, 2016

large-osamely_strelecPrvé myšlienky bezprostredne po dočítaní: nebolo to zlé, ale miestami som sa skutočne nudila
Osamelý strelec je prvou knihou, ktorú som od autora Johna Grishama čítala. Anotácia ma zaujala, a tak som po ňom neváhala siahnuť. Aj keď je úvod vlažný, postupne si ma kniha získala. Teda skôr menej ako viac, no určite neľutujem, že som si ju prečítala.
Ako spoločnosť síce veríme, že človek obvinený zo závažného zločinu má právo na spravodlivý proces, ale keď príde na lámanie chleba, je ťažké nájsť schopného právnika, ktorý by zaručil, že proces bude naozaj spravodlivý.
Dej sa sústreďuje okolo právnika Sebastiana Rudda, ktorý opisuje rôznorodosť svojho povolania. Kniha je akýmsi rozprávaním o tom, s akými ľuďmi sa počas vykonávania svojej práce stretol. Spočiatku som sa nevedela z hlavného hrdinu vysomáriť, keďže som sa o ňom veľa nedozvedela. Na základe jeho práce som usúdila, že je neodbytný, tvrdohlavý a ide za svojím cieľom. Je mizerný otec a ešte horší manžel. Pre mňa je takou obyčajnou postavou, ktorá nevytŕča.
rj-spring-2016-rogue-lawyerNa ceste k spravodlivosti je plno prekážok a nástražných mín, väčšinu vytvorili práve muži a ženy, ktorí vyhlasujú, že im ide len o spravodlivosť.
Veľkým mínusom knihy je absentujúci dej. Je rozdelená na viac častí a každá hovorí o inom Sebastianovom prípade. Veľmi ťažko som sa začítavala. Prvých niekoľko strán bol čistý opis, čo vo mne nezanechalo dobré dojmy. Túžobne som očakávala, kedy sa objaví nejaký dialóg. Chvála bohu, dočkala som sa. A vtedy to už nabralo iné obrátky. Miestami som bola až prekvapená, ako ma to nútilo čítať ďalej. Ale aj toto zlepšenie celkový dojem veľmi nezdvihlo.
Starý skúsený právnik raz povedal, že v deň, keď vojde do súdnej siene a zastane čelom k porote bez strachu, bude najvyšší čas skončiť.

John Grisham has more than 275 million books in print.

Čo sa autorovi musí nechať, je jeho štýl písania. Keď sa objavili už spomínané dialógy, príbeh nabral na intenzite, pretože strieda prípady, a tak vyvoláva v čitateľovi napätie. Keď chcete vedieť, ako sa jeden skončí musíte sa najprv predrať iným prípadom, aby ste sa dostali k tomu, čo vás reálne zaujíma. Čo ma milo prekvapilo, boli nečakané zvraty. No potom prišlo ďalšie hluché miesto a bola som na tom istom mieste ako predtým. Ešte som nečítala žiadnu knihu z právnického prostredia, takže neviem, či to je práve námetom, alebo spracovaním, no asi sa k takýmto príbehom vracať nebudem.
Právnik ako ja je nútený pracovať v tieni. Mojich oponentov chránia odznaky, uniformy a iné symboly štátnej moci Prisahali, že budú chrániť zákon, je to ich povinnosť, ale keďže švindľujú, ako sa dá, musím švindľovať aj ja.
Aj napriek svojim nedostatkom nie je Osamelý strelec zlá kniha. Je to príbeh na jedno posedenie, na ktorý – síce – rýchlo zabudnete, ale skutočne stojí za prečítanie. Ak máte radi autorove knihy a chcete sa presvedčiť, či príbeh je taký, ako som ho opísala ja, neváhajte a prečítajte si ho.
Za poskytnutie recenznej e-knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR.
Internetové kníhkupectvo BUX.sk                                                                Moje hodnotenie:
owls3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.