Sabaa Tahirová – Iskra v popole (Iskra v popole #1)


5 hviezdičiek, IKAR, Iskra v popole, Recenzie, Sabaa Tahirová / piatok, 1 júla, 2016

large-iskra_v_popolePrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: wow

Autorka Sabaa Tahirová napísala skutočne skvelý debutový román. Iskra v popole ma uchvátila svojou kompaktnosťou, pútavým dejom, rôznorodými postavami a taktiež prostredím. Keď som sa do príbehu začítala, nemala som žiadne očakávania. A možno aj práve preto som si túto prvotinu tak veľmi zamilovala. Kniha je napísaná veľmi napínavo. Hoci sa rozbiehala trochu pomalšie, po chvíli sa dej poriadne rozprúdil a ja som mala veľké problémy prestať čítať.

Bojisko je môj chrám. Hrot meča je mi kňazom. Tanec smrti je moja modlitba. Smrtiaci úder je mi vykúpením.

an-ember-in-the-ashes-castleKeď som príbeh dočítala, zostal vo mne prázdny pocit. Aj kvôli udalostiam v ňom, ale aj pretože som už bola na konci. Často som sa pristihla pri tom, že len nechápavo hľadím na stránky a snažím sa pochopiť, čo tým autorka chcela povedať. Okrem iného jej kvitujem, že sa nebála trápiť svoje postavy. V istých okamihoch aj doslovne. Hádže im pod nohy neľahké prekážky, ktoré preveria ich silu, vytrvalosť aj oddanosť. Dej je zasadený do prostredia, ktoré pripomína Rímsku ríšu svojou brutalitou a bezcitnosťou. Vojaci akadémie mi pripomínali gladiátorov. Prešli tvrdým výcvikom, na ktorého konci museli všetko zasvätiť ríši.

Vzplanieš, pretože si uhlík v popole. To je tvoj osud.

2d6ac9d425a9242f74a67e4c878eb051Hlavná hrdinka, Laia, pri razii vojakov prišla o starých rodičov a brata jej vzali a uväznili. Vyhľadá pomoc v Hnutí odporu. Pomôžu jej, ak im bude robiť špeha v najväčšej vojenskej akadémii v ríši. Pretože chce zachrániť Darina, na túto dohodu pristane. Vydáva sa za otrokyňu a dostáva sa do rúk krutej vládkyni, ktorá nemá pred nikým a ničím zľutovanie, čo na vlastnej koži pocíti aj Laia. Laia počas príbehu prešla obrovskou zmenou. Na začiatku som si nemyslela, že by dokázala prežiť čo i len pár dní v akadémii, no vyviedla ma z omylu. Stala sa z nej odvážna, silná a odhodlaná hrdinka, ktorá kvôli záchrane jediného blízkeho, ktorý jej zostal, spraví čokoľvek. Práve záchrana Darina ju hnala vpred, aby sa nevzdala a bojovala ďalej.

Stratený ako list vo vetre.

10-BKS-Gilman-blog427Na druhej strane je tu Eliáš Veturius. Najlepší vojak akadémie. Silný bojovník. No v hĺbke svojej duše ríšu nenávidí. Chce, aby všetko násilie a tyrania skončili. Opovrhuje všetkým, čo ríša predstavuje. Obdivujem na ňom, že aj napriek tomu, ako sa k nemu jeho matka správa, nebojí sa jej postaviť zoči-voči. Má vyhradený cieľ a ide si za ním. Nikomu sa neodváži prezradiť svoj plán. Nemôže nikomu dôverovať. Dobre vie, čo sa stane so zradcami. Eliáša som si spočiatku nevedela obľúbiť. Nemala som dôvod. No ako príbeh napredoval aj jeho charakter sa menil a moje sympatie k nemu sa zmenili. Často sa musel prekonať, aby poslúchol rozkazy, aj keď mu to bolo proti srsti. V závere som sa o neho skutočne bála, pretože pri autorke si nikdy nemôžete byť istý, kedy koho zabije.

Nezáležalo však na tom. Nateraz stačili tieto kroky. Prvé drahocenné kroky do tmy. Do neznáma. V ústrety slobode.

tumblr_nynohrNzhA1txt6h8o1_500Pri Helene a Keenanovi som celý čas nevedela, čo si mám myslieť. Ak urobili nejakú správnu vec, o niekoľko strán mi tento dobrý dojem z nich vyvrátili, takže som na vážkach. Pri Helene by som jej to aj mohla odpustiť, pretože ochraňovala Eliáša – teda aspoň si to ona myslela. A viete, ako to je, ak ste o niečom presvedčení, nikto nezmení váš názor. Keenan mi prišiel zvláštny. Z jeho rozhodnutí som mala absolútny chaos a nevedela som sa vysomáriť z toho, čo vlastne chce.

Zabila si moju matku, ktorá mala srdce levice, a moju sestru, ktorej smiech znel ako dážď, a otca, ktorý vedel niekoľkými ťahmi pera zachytiť pravdu. Zobrala si mi ich. Zniesla si ich z tohto sveta.

An Ember in the AshesIskra v popole je akciou nadupaná prvotina, ktorá vás prinúti prehodnotiť svoje priority. Zamyslíte sa, kto a čo je pre vás najdôležitejšie. Položíte si otázku, či je naozaj správne riskovať krk za niečo, čomu slepo veríte, ale v skutočnosti je pravda úplne inde. Pri čítaní som bola ako na ihlách. Bála som sa o postavy, súcitila s nimi. Táto kniha vás prinúti cítiť rôznu škálu pocitov. Pri Eliášovi to je nádej. Pri Laii odhodlanie. Pri Helene statočnosť. Všetko tak krásne do seba zapadá. Tento príbeh je tak skvelo prepracovaný, že vás nenechá chladnými.

Ďakujem veľmi pekne vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného ebooku. Internetové kníhkupectvo BUX.skMoje hodnotenie:

5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.