Stefanie Pintoffová – Únos


4 a pol hviezdičky, IKAR, Recenzie / štvrtok, 26 mája, 2016

large-unosPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní:  napínavé, dych berúce, jednoducho wow

V poslednom čase sa často pristihnem, že rada siahnem po napínavých knihách. Thrillerom som sa vyhýbala ďalekou okľukou, no robila som chybu. Ten pocit, keď ste ako na ihlách a očakávate, čo sa bude diať ďalej, máte isté predstavy a autor alebo autorka to spraví úplne inak, je skvelý. Presne v tomto duchu sa nesie aj kniha od americkej autorky Stefanie Pintoffovej s názvom Únos. Ku knihe som sa dostala iba úplnou náhodou a mojím omylom, ale zďaleka to neľutujem.

Príbeh rozpráva o špeciálnej agentke FBI Eve Rossiovej, ktorá je privolaná k rukojemníckej dráme v Katedrále svätého Patrika. Nikto nevie, kto je únosca, koľko rukojemníkov sa v katedrále nachádza, ani čo ho k tomu viedlo. Po prvej obeti Eve vie, že majú do činenia s človekom, s ktorým sa nemôžu zahrávať. Po ďalšej obeti sa rozhodne zvolať svoj starý tím. Jednotka Vadocq, ktorá dostala meno po slávnom francúzskom zlodejovi, ktorý svojho času pracoval pre políciu aj s tímom neobyčajne talentovaných bývalých spoluväzňov, má naozaj zaujímavých členov. Nie sú to vyškolení policajti, ani ľudia, ktorí sa o túto prácu prosili. Nájdete tu hackera, človeka, ktorý spreneveril majetok, a taktiež iné rôzne postavičky, ktoré skvelo zapadajú do deja.

V zlej situácii jednoducho dobré riešenia neexistujú. Nerobiť nič je však tiež istý druh rozhodnutia A spravodlivosti sa dnes nedovoláte.

stefanie-pintoff-1Kniha ma neskutočne ohromila. V úvode som si myslela, že to bude bežný príbeh a ničím ma neprekvapí. Bože, ako som sa mýlila. Od prvej stránky mi behali po chrbte zimomriavky. Autorka dokázala vytvoriť pochmúrnu atmosféru, kde ste sa o postavy báli a ich osud ste nevideli vôbec ružovo. V okamihu, keď sa v deji objavila iskierka nádeje, ju autorka o pár strán  pochovala dvojnásobne. Už som prestala dúfam, že sa všetko na dobré obráti, pretože v istom momente sa všetko kazilo. Nič, čo Eve vymyslela, nebolo dosť dobré na to, aby odhalili únoscu. Dej je skvelo vystavaný, nenájdete jediného hluchého miesta, pretože sa tam neustále niečo deje. Keď som si myslela, že si postavy na chvíľu vydýchnu, príbeh sa otočil o stoosemdesiat stupňov a ja som nedokázala nič iné, len otvárať ústa.

Ľudí jednoducho musíte milovať. Vždy majú poruke dobrú radu. Ale keď treba pomôcť, zrazu niet nikoho. Ja takým hovorím pokrytci.

pintoffAko som už spomínala, v príbehu nájdeme rôznorodé postavy, ktoré robia dej o to zaujímavejším. Autorka sa s nimi poriadne vyhrala, a hoci sú to niekdajší zločinci, prirastú vám k srdcu. Hádam najviac sa mi zapáčila Eve práve svojou neoblomnou povahou. Ak bola presvedčená o svojej pravde – a zväčša bola správna -,  nedala sa obalamutiť. Niekedy šla aj proti svojmu šéfovi, ktorému sa to, samozrejme, nepáčilo, no neskôr musel uznať, že práve ona konala správne. Nebála sa presadiť si svoje a to ma na nej uchvátilo. Nenechala si skákať po hlave a vedela, čo je správne a čo nie. Postupne odhaľovala informácie o únoscovi. No práve to, na čo prišla, bolo naozaj zaujímavé a nakoniec všetko bolo inak, ako si to prestavovala.

Consectatio Excellentiae. V honbe za dokonalosťou.

silence-of-the-lambsZáver ma úplne odstavil, keď prišiel nečakaný zvrat a ja som najskôr nevedela, či sa mi to páči alebo nie. V konečnom dôsledku to skvelo uzatvorilo príbeh a ja autorke tlieskam za to, čo vymyslela. Ukázalo sa, že už nemôžete veriť ani vlastným očiam a úsudku, pretože často to, čo vidíme alebo si myslíme, je úplne inak, ako by sme očakávali.

Únos je skvelý a napínavý thriller, ktorý zamrazí, donúti vás zamyslieť sa a taktiež vás niekedy nemilo prekvapí. Za napätie, prepracovanosť, postavy, dobre vystavený dej, štýl, rôznorodosť postáv, neobyčajný vyšetrovací tím, silné dojmy a zimomriavky klobúk dole pre autorkou.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk Moje hodnotenie:

owls4,5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.