Emily Lockhartová – Klamári


2 hviezdičky, Emily Lockhartová, Recenzie, stand-alone, YOLi / streda, 6 januára, 2016

large-klamariPrvé myšlienky po dočítaní: sklamanie

O knihe Klamári od autorky Emily Lockhartovej som počula rozporuplné názory. Bola som zvedavá, ku ktorej skupine sa pridám ja. Na začiatku, keď som prečítala niekoľko strán, som si povedala, že sa mi príbeh bude zaručene páčiť. No potom prišiel útlm a mňa moje nadšenie opustilo. Stred príbehu poriadne stagnoval a ja som márne dúfala, že príde wow okamih, ktorý ma ohúri. Práve kvôli tomuto dávam knihe 2 hviezdičky.

1* – úvod

Autorka vie presne, ako čitateľa navnadiť. Keď som sa začítala, mala som pocit, že to bude niečo skvelé. Dejovo nijako originálne, ale napísané bravúrne. Toto mi vydržalo asi tak do štvrtiny knihy. Dovtedy som čítala dychtivo, lebo to pre mňa  bolo všetko nové a chcela som vedieť, čo sa vlastne hrdinke stalo. Autorke musím nechať, že jej štýl písania je skutočne svieži, a preto sa príbeh čítal veľmi rýchlo, aj keď isté veci zaostávali. Necítila som to napätie, ktoré som očakávala, a zato som sa začala časom nudiť. Odpovede neprichádzali.

tumblr_n78750SYAv1rohqbfo1_500Klamári sa odohrávajú na súkromnom ostrove blízko Masachusetts. Štyria kamaráti sa každý rok stretávajú. Sú si veľmi blízki. Počas pätnásteho leta sa niečo stalo. Cadence nájdu takmer bez života. S Klamármi sa už nestretáva. Nejde jej do hlavy, čo sa stalo a prečo na ňu zanevreli. Nikto jej nechce povedať, čo sa stalo a sama si na to nedokáže spomenúť. Snaží sa s Gatom, Johnnym a Mirren skontaktovať, no nedostáva od nich žiadnu odpoveď. Stále uvažuje, kde sa stala chyba, avšak nedokáže si pomôcť. Na sedemnásty rok sa vracia na ostrov, kde znova stretáva svojich Klamárov. Pravda sa konečne odhalí a Cady sa dozvedá, prečo sa jej priatelia odmlčali.

Predstava úplne dokonalej rodiny, kde nikto nemôže pochybiť, je zaujímavá. Nečudo, že sa hrdinka snažila rebelovať a stavala sa proti matke. Celkovo som niekedy skutky postáv nechápala, pretože mi unikala ich logika. Ani tie zásady, ktoré presadzoval starý otec Cadance. Celá Sinclairovská rodina je veľmi zvláštna. Plná tajomstiev a predsudkov.

flyleafbooks-thrilling-beautiful-andTento rok som pobozkala zopár nepodstatných chlapcov. Stratila som tatka. Prišla som sem z falošného domu sĺz a zbadala som Gata a videla som, že drží ružu, a keď ho zaliali slnečné lúče, na kuchynskej linke ležali jablká a vo vzduchu sa vznášala vôňa dreva a neďalekého oceánu, nazvala som to láskou.

1* – záver

Najlepšou časťou knihy je záver. Posledné kapitoly som znova hltala presne tak, ako tie úvodné. Postupne sa Cadence dozvedá, čo sa stalo. Pamäť sa jej vracia a tajomstvá sa odkrývajú. Mrzí ma, že sa celá kniha neniesla v takomto duchu, pretože by bola skutočne úžasná. Takto ma poriadne sklamala a našla som len dva aspekty, ktoré sa mi na nej páčili.

2013LockhartBlueLowResPostavy v tomto príbehu sú nemastné neslané. Ani jedna ma nedokázala zaujať natoľko, aby som si ju obľúbila. Po tom, ako som sa dozvedela to obrovské odhalenie, som si povedala: „Cadance, ty si taká blbá, až to bolí!“ Nemôžem si pomôcť, ale ak by uvažovala trošku viac, tak by sa nič z toho nestalo. Mala všetko dobre premyslené, no nakoniec spravila aj tak úplne opačnú vec, a preto to skončilo tak, ako to skončilo. Nakoniec som zostala s otvorenými ústami, pretože toto som absolútne neočakávala a milo ma to prekvapilo. Po tom naozaj nudnom strede som si hovorila, že ma už nič nemôže prekvapiť, ale autorka ma vyviedla z omylu a hodila na mňa tú bombu menom záver.

Mohli sme byť trpezliví. Mohla som byť hlasom rozumu. Možno by sme sa potom napili vína a zabudli na svoje plány. Zaspali by sme pred televízorom, nahnevaní a bezmocní no živí a zdraví.

tumblr_n5oolllifc1sm095go1_1280Klamári sú príbehom o priateľstve, tajomstvách, rebélii. O tom, ako sa vás snažia ostatní ovládaťa vy silou-mocou chcete proti tomu niečo urobiť, no nie vždy to skončí tak, ako si to predstavujete. Príbeh mohol byť naozaj skvelý, ak by nebolo toho hluchého stredu, kde sa väčšinou nič nedialo a stále sa riešilo jedno a to isté. Toto je presne ten typ príbehu, ktorý mohol byť výnimočný, len to autorka nedotiahla do konca.

Odjakživa sme tvorili šťastný spolok Klamárov. Ostaneme spolu navždy. Nezáleží na tom, kam pôjdeme na vysokú, či zostaneme a kde napokon skončíme, nezáleží na tom, či s Gatom ostaneme spolu. Nech nás život zaveje kamkoľvek, vždy budeme môcť vyliezť na strechu Cuddledownu a hľadieť na more. Tento ostrov patrí nám. Tu ostaneme večne mladí.

Za poskytnutie recenznej eknihy sa chcem poďakovať vydavateľstvu IKAR. Knihu si môžete kúpiť napríklad aj na stránke bux.sk.

Moje hodnotenie:

owls2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.