“Finch bol inšpirovaný chlapcom, ktorého som milovala, a ktorý bojoval s bipolárnou poruchou a depresiou. ” Jennifer Nivenová – rozhovor


Jennifer Nivenová, rozhovor / streda, 4 novembra, 2015

rozhovor

Už prešlo nejaký ten čas, odkedy som zverejnila nejaký rozhovor s autorom alebo autorkou. Som veľmi rada, že vám dnes môžem sprostredkovať rozhovor s americkou autorkou Jennifer Nivenovou, ktorú môžete poznať vďaka jej knihe Všetky skvelé miesta. Jennifer bola veľmi milá a aj napriek tomu, že nemá veľa času nazvyš, našla si čas, aby mi odpovedala na otázky, za čo jej veľmi pekne ďakujem.

jennifernivenbylouiskapeleris21. Ahoj Jennifer. Najskôr by som sa ti chcela poďakovať, že si súhlasila s týmto rozhovorom. Aký je to pocit, keď je tvoja kniha preložená do rôznych jazykov?

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor. Je to neuveriteľný pocit mať svoju knihu preloženú do 37 jazykov. Keď som písala Všetky skvelé miesta, nikdy mi nenapadlo, že tá kniha bude vydaná v toľkých oblastiach, ale som poctená a vzrušená a šťastná, a stále sa musím uštipnúť. Rada počujem od čitateľov z celého sveta, ktorí čítali a milovali tento príbeh a ktorí sa vedeli s Finchom a Violet nejakým spôsobom stotožniť. Pripomína mi to, že aj napriek tomu, aký je náš svet obrovský, je toľko veľa vecí, ktoré nás spájajú ako ľudí.

2. Theodore Finch je veľmi zaujímavá postava. Je založený na niekom, koho poznáš, alebo je to len fiktívna postava s reálnymi prvkami?

Finch bol inšpirovaný chlapcom, ktorého som milovala, a ktorý bojoval s bipolárnou poruchou a depresiou. Prežil vzostupy a pády podobne ako mal Finch obdobia prebudenia a spánku, a každý deň bojoval za to, aby mohol byť na tomto svete. Zároveň dokázal byť tak úžasne, vzrušujúco nažive. To, že som ho poznala, bol ten najskutočnejší zážitok môjho života, a niečo, o čom som vždy chcela napísať – nebola som si však istá, či to niekedy dokážem, pretože to bol taký osobný príbeh.

tumblr_nim4tzfjpt1u8bz0uo1_5003. Čo rada robievaš okrem písania? Nejaké obľúbené veci, s ktorými sa chceš podeliť?

Rada sa hrám s priateľmi, robím turistiku na horách Los Angeles, túla sa mestom, robím večierky, kde pozeráme moje obľúbené seriály, chodím do kina, čítam, čítam, čítam a tancujem.

4. Keď máš pisateľský blok, ako sa s ním vyrovnávaš?

Pretože stále píšem, už dávno som sa s pisateľským blokom nemusela vyrovnávať. Nemám na to čas! J Ale ak sa v písaní zaseknem, skúsim sa sam seba pýtať prečo. Zvyčajne – deväťkrát z desiatich – ak sa zaseknem, je to preto, že postavy a príbeh nechcú ísť smerom, ktorým ich nútim. Tak zastanem a prehodnocujem a možno premyslím tú časť zápletky. Alebo odídem od stola na niekoľko hodín, alebo sa na deň či viac pustím do niečoho iného v nádeji, že sa budem cítiť oddýchnutá a jasnejšia, keď sa vrátim k  projektu. Inokedy sa skrz to iba prepíšem na druhú stranu, aj keby to malo znamenať, že sa k tomu neskôr vrátim a vyškrtnem zlé veci.

all-the-bright-places5. Nedávno si dopísala svoju novú knihu. Môžeš nám o nej niečo povedať? Na čo sa môžu čitatelia tešiť?

Želám si, aby som vám o tom mohla povedať, ale zatiaľ nemám dovolené čokoľvek prezradiť. Budem o tom môcť hovoriť už čoskoro, no medzičasom vám môžem povedať, že píšem scenár k filmovej adaptácii Všetkých skvelých miest! (poznámka Sue: verím, že ak scenár píše Jennifer, film bude skvelý a hlavne verný knihe, už sa neviem dočkať)

Ďakujem za rozhovor. Prajem ti do budúcnosti veľa šťastia.

Ďakujem. Tvoje otázky boli milé a ty taktiež! Ďakujem, že si skvelým miestom!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.