Jennifer Nivenová – Všetky skvelé miesta


4 hviezdičky, IKAR, Jennifer Nivenová, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 29 októbra, 2015

large-vsetky_skvele_miestaPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: som emocionálne vyšťavená

Všetky skvelé miesta sú prvou young adult contemporary knihou z pera americkej autorky Jennifer Nivenovej. Rozpráva príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí majú svoje problémy a snažia sa s nimi všemožne vysporiadať. Hoci téma nie je originálna – o šikane a strate sme mohli čítať už v nespočetne veľa knihách – autorka tento príbeh napísala s ľahkosťou, ktorá vás prinúti otáčať stránky závratnou rýchlosťou. Občas v ňom síce boli aj trochu nudnejšie miesta, a preto si odo mňa kniha vyslúžila 4 hviezdičky.

1* – postavy

Autorka napísala rôznorodú škálu postáv. Od depresívneho Theodora, ktorý hľadá zmysel života a snaží sa zabaviť „nálepky čudáka“, cez Violet, ktorá sa snaží zbaviť pocitu viny, až po Vandráka, ktorý je nielen hrubý, ale aj si svoju „zlosť“ vybíja na Theovi. Celkovo postavy zohrávajú obrovskú úlohu, pretože sú strojcami celého príbehu. Nie v každej knihe sa autorovi podarí, aby postavy zaujali a chytili čitateľov za srdcia.

Tvoja nádej leží v akceptovaní života takého, aký pred tebou leží, navždy zmenený. AK to dokážeš, pokoj, ktorý hľadáš, si ťa nájde sám.

tumblr_npj7tubbZp1uo6t7qo1_1280Theodore Finch je veľmi zaujímavá postava. Niekedy som jeho konania nechápala, no ako príbeh napredoval, všetko mi dávalo zmysel. Theo trpí depresiami. Rozhodne sa preto vyliezť na rímsu školskej zvonice, kde stretne Violet a práve toto stretnutie odštartuje sled nepredvídateľných udalostí. Theo je nezvyčajný hrdina. Často som sa nevedela vysomáriť z toho, aký je. Je tak trochu divný, ale nie v zlom slova zmysle. Je jednoducho iný ako ostatní- A možno aj práve preto nie je obľúbený. Neustále rozmýšľa nad smrťou, no aj dôvodmi, prečo zostať nažive. Jeho život je znesiteľnejší od momentu, ako spozná Violet. Miestami mi prišlo, že sa o neho nikto okrem nej nezaujíma. Či to sú jeho kamaráti alebo rodina. Jednoducho jeho konanie odbili so slovami: „To on robieva“ a pre nich to zhaslo. Nebáli sa oňho, ani nespochybňovali jeho činy. A podľa mňa aj práve preto to s Theom skončilo tak, ako skončilo. Pri spomienke na záver knihy mi je úzko, pretože sa tomu dalo predísť. Keby ho len počúvali, keby sa Violet otvoril a povedal jej o svojom strachu, keby sa to všetko neudialo. Theodore sa zaradil medzi mojich obľúbených knižných hrdinov práve svojou nezvyčajnosťou a nepredvídateľnosťou.

superthumbViolet Markeyová sa musí vysporiadať so stratou, ktorú prežila, a hlavne sa zbaviť pocitu viny, ktorý ju zožiera. Sama nevie, čo robila na rímse školskej zvonice. A potom zbadala jeho, chlapca, ktorý sa snažil ukončiť svoj život. Všetci ju označujú za hrdinku, pretože ho zachránila, no nebolo to práve naopak? Až do toho momentu netušila, že Theodore existuje. Všetci ho pokladajú za čudáka, a ona nie je výnimkou. Ale po ich prvom stretnutí sa udejú veci, ktoré nepredpokladal ani jeden z nich. Violet som si obľúbila takmer okamžite. Miestami som mala chuť vstúpiť do knihy a tuho ju objať, aby už prestala myslieť na všetko zlé, čo sa jej udialo. Úplne som sa dokázala do jej postavy vcítiť. Všetky jej pocity, trápenia aj radosti autorka vykreslila veľmi uveriteľne a reálne.

Naučil som sa, že na tomto svete sú aj dobré veci, ak ich dosť úpenlivo hľadáš. Naučil som sa, že nie každý ma musí sklamať, vrátane mňa, a že aj kopček, ktorý je tristoosemdesiattri metrov nad morom, sa môže zdať vyšší ako zvonica, ak na ňom stojíte s tou správnou osobou.

Theo a Violet sú si v mnohom podobní, ale aj veľmi rozdielni. To, čo začalo ako nevinný školský projekt, sa prehĺbilo v niečo jedinečné, čo ani jeden z nich nečakal. Ich potulky som si užívala maximálne. Vo všetkom našli niečo výnimočné a zapamätania hodné. Ich pomaly vyvíjajúci sa vzťah ma naozaj dostal. Začali si navzájom dôverovať a je krásne sledovať, ako sa zbližujú a z ničoho vznikne niečo skutočne skvelé. Pre mňa sú v mnohých ohľadoch úžasná dvojica.

jennifernivenbylouiskapeleris21* – príbeh

Ako som už spomínala, o šikane, strate a priateľstve sa toho už napísalo neúrekom. No autorka sa tejto témy zhostila s gráciou a priniesla unikátny príbeh, ktorý sa nielen dotkne sŕdc čitateľov, ale prinúti vás o ňom premýšľať ešte dlho po tom, ako ho dočítate. Príbeh ma okamžite vtiahol do deja. Žiadne nudné a siahodlhé úvodné omáčky sa nekonajú. Od začiatku sa tam niečo deje a čitateľ si nemá kedy ani vydýchnuť. Keď sa tak spätne ohliadnem na to, čo som čítala, nabehne mi husia koža, pretože niektoré okamihy sú naozaj výnimočné a donútia vás zamyslieť sa nad tým, čo je v živote skutočne dôležité, a za čo sa oplatí bojovať. Téma ma možno zasiahla trochu viac, pretože s ňou mám osobné skúsenosti, ale tak to možno skoro každý z nás. Knihu som si zamilovala, vypísala si nespočetne veľké množstvo citátov, ku ktorým sa budem po čase vracať, a užila si čítanie na maximum.

Snažím sa  zabudnúť na neočakávanú záchranu života a vrátiť sa k práci. A na minútu to zacítim, pokoj, keď sa moja myseľ utíši, akoby som už zomrel. Pocit beztiaže a voľnosti. Ničoho a nikoho sa nemusím báť, ani sám seba.

tumblr_nor3kdgyeU1r83qb9o1_5002* – celkový dojem

Po dočítaní som zostala emočne vyšťavená. Poslednú štvrtinu knihy som čítala cez slzy, pretože to, čo sa dialo na stránkach, sa inak ani čítať nedalo. Príbeh ma hlboko zasiahol. Hovorila som si, že to všetko dobre skončí, všetko tomu nasvedčovalo, a potom tam autorka hodila zvrat, ktorý ak by som bola pozornejšia mohla som to predpokladať, no takto ma to prekvapilo a ja som musela knihu na chvíľu odložiť, aby som sa z toho šoku spamätala. Celkovo som v príbehu našla veľa okamihov, pri ktorých som sa pozastavila a donútili ma zamyslieť sa nad istými vecami. Pri knihe som sa smiala, plakala, hromžila nad nespravodlivosťou, prečo sa zlé veci väčšinou dejú dobrým ľuďom, krútila hlavou nad nezmyselnosťou niektorých momentov, a taktiež som sa rozplývala nad milými okamihmi, ktoré autorka do deja šikovne vložila.

tumblr_nl1s8wDbJ21t2383oo1_1280Všetky skvelé miesta je skvelá kniha. Občas sa v nej síce objavili hluché miesta, ale ani to mi nezabránilo, aby som si jej čítanie užila. Ak máte chuť na príbeh, ktorý vo vás zanechá hlboký dojem a vyvolá vo vás obrovskú škálu emócií, tak práve táto kniha je pre vás ako stvorená.

Nezáleží na tom, čo si odnesiete, ale to, čo po sebe zanecháte.

Chcem sa veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného e-booku knihy. Zakúpiť si ju môžete napríklad na stránke bux.sk.

Moje hodnotenie:

owls4

One Reply to “Jennifer Nivenová – Všetky skvelé miesta”

  1. Túto knihu som si chcela prečítať, ale ako tak čítam, asi by ma citovo vyšťavila a plakala by som od rána do večera. Ja som taká citlivka a keďže aj ja mám skúsenosť s tým, čo spomínaš úplne v prvom odseku, všetko by som prežívala s hrdinami a ak to náhodou skončí zle…to nie, radšej čítať o veselších témach, aj keď na druhej strane realita je taká, no vďaka knihám môže realita končiť šťastne v takýchto príbehoch. Ešte porozmýšľam, no zatiaľ ma to ku tejto knižke neťahá…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.