Ira Levin – Rosemary má děťátko


4 hviezdičky, Albatros Media, Recenzie, stand-alone / utorok, 6 októbra, 2015

25819281Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: zimomriavky

Prvé vydanie knihy Rosemary má děťátko od Iru Levina uzrelo svetlo sveta v roku 1987. Českého prekladu sa dočkalo v 2009. Tohto roku sa vydavateľstvo Motto rozhodlo príbeh vydať znova s krásnou obálkou, ktorá na prvý pohľad mrazí. Aj keď som videla filmovú adaptáciu tohto príbehu, bola som zvedavá na jeho pôvodnú verziu, a tak som sa pustila do čítania. A veru, je to zaujímavá kniha, ktorá vo vás vyvolá zmiešané pocity.

Dej rozpráva príbeh manželov Rosemary a Guya, ktorí sa prisťahovali do vysnívaného domu. Vôbec neberú ohľad na výstrahy priateľa o udalostiach, ktoré sa tam stali. Myslia si, že ich chce len odradiť. No na vlastnej koži zistia, že niečo na tom pravdy je. Rosemary sa skamaráti s mladou dievčinou, ktoré o niekoľko dní nájdu mŕtvu. Vtedy sa začne báť. Sužujú ju nočné mory, ktoré si nevie vysvetliť. Bojí sa o nich komukoľvek povedať. Jedného dňa sa Rosemary a Guyovi za zvláštnych okolností podarí splodiť dieťa. To je okamihom, kedy začne všetko nedávať zmysel. Susedia, ktorí sa až veľmi zaujímajú o plod. Náhla pomoc z ich strany je viac než čudná. Rosemary nevie, čomu má veriť. Všetko sa jej zdá ako nevydarený sen.

rosemarys-baby„Je moc lidí, co by se s tím neobtěžovali,“ odporovala pani Castevetová. „Klidně by si šli po svém, ani by je nenapadlo otevřít pusu. Až budete starší, poznáte, že s laskavostí se na tomhle světě setká člověk málokdy. Takže vám ze srdce děkuji a Roman, ten můj, taky.“

Autor dielo napísal skvelo. Malo všetko, čo správny hororový príbeh má mať. Hltala som každú stránku a nedokázala som sa odtrhnúť. Som strašný bojko, no aj napriek tomu sa takýmto knihám nevyhýbam. Keď som ju čítala večer, občas som mala problém zaspať kvôli udalostiam, ktoré sa tam stali. Aj keď má kniha plynulý dej, miestami sa objavili scény, ktoré ma bavili menej. Boli to časti, ktoré neriešili priamo Rosemary a jej situáciu.

levin-ira-faceČasť, ktorá ma vyslovene zmiatla, bol koniec. Mala som pocit, akoby mi chýbalo niekoľko strán. Dej mi neprišiel ucelený. Bolo to tak trochu pritiahnuté za vlasy, no aj tak sa mi to páčilo, pretože autor sa nebál použiť zvrat, nad ktorým som síce krútila hlavou, ale stál za to.

Guy a Rosemary se zasmáli a vyměnili si pohledy. Ty máš ale kamarádku, říkal očima GUy a její pohled odpovídal: Copak za to můžu?

V podstate som si žiadnu postavu extrémne neobľúbila. Každý bol svojský a zohrával dôležitú úlohu v príbehu. Najviac ma prekvapilo Guyove správanie. Očakávala som, že bude stáť pri svojej manželka, avšak to, čo sa z neho nakoniec vykľulo mi, vyrazilo dych. Ani v najmenšom som to neočakávala. V tejto knihe platí: na začiatku sa k nim budeme správať milo a potom ukážeme pravú tvár. Keď sa odhalilo najväčšie tajomstvo deja, čumela som ako teľa na nové vráta.

rosemary_s_baby_by_crilleb50-d6jy20dCelkovo sa mi príbeh veľmi páčil. Sem-tam sa dej vliekol, ale potom to autor vykompenzoval dych berúcim zvratom, z ktorého som sa ešte dlho spamätávala. Pustila som sa aj do seriálového spracovania knihy, no už po pár minútach som to vypla, pretože dej sa maximálne rozchádzal s knihou. Zas sa mi potvrdilo, že kniha je lepšie ako jej adaptácia.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

owls4

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.