Jojo Moyesová – Jeden plus jeden


3 hviezdičky, IKAR, Jojo Moyesová, Recenzie, stand-alone / utorok, 29 septembra, 2015

large-jeden_plus_jedenPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: nuž, čakala som viac

Poznáte to, keď vaša obľúbená autorka vydá novú knihu a vy sa na ňu tešíte, pretože jej predošlé diela boli skvelé? No zrazu sa vrhnete do čítania a príbeh nie je taký úžasný, ako ste očakávali. Nadšenie opadne a prichádza rozčarovanie. Aj autori sú raz hore, raz dole. Viac kníh sa im podarí, ale potom príde jedna, ktorá nie je taká dobrá ako predošlé, a ktorá vás sklame. Presne toto je prípad knihy Jeden plus jeden od Jojo Moyesovej. Tešila som sa na ňu, možno až prehnane, a hádam práve preto ma neohúrila tak, ako jej predchodkyne. Preto som jej dala tri hviezdičky.

1* – prvá polka knihy

Keď som sa pustila do príbehu, bola som maximálne nadšená a z pier my neschádzal úsmev. Hovorila som si, že to bude zas typická Moyesová. Príjemná, romantická oddychovka, ktorá sa sem-tam aj zapletie. Toto všetko vydržalo v prvej polke knihy. Vtedy som ešte uvažovala o vysokom hodnotení, pretože som stránky hltala závratnou rýchlosťou.

Teória pravdepodobnosti v kombinácii so zákonom veľkých čísel hovorí, že niekedy človek musí niečo opakovať donekonečna, aby dosiahol vytúžený výsledok. Čím častejšie sa to opakuje, tým bližšie sa dostane.

jojo_small_portrait_crop-212x300Stretávame sa s Jess, matkou, ktorá svoje deti vychováva sama, pretože ju manžel opustil. Životom sa iba pretĺkajú, lebo nemajú peňazí nazvyš. Keď sa Tanzie naskytne príležitosť nastúpiť na prestížnu matematickú školu, Jess nevie, ako má dcérke povedať, že je to nemožné. V živote sa stáva veľa náhod, a možno to bol osud, no v jednom okamihu skrsne nádej, že by Tanzie škola mohla vyjsť. Lenže má to jeden háčik – musia sa dostať do Írska, avšak nemajú peniaze. Vtedy prichádza na scénu Ed Nicholls. Pomôže Jess a jej deťom, ani sám nevie prečo. Nevinná výpomoc sa prehĺbi do niečoho, o čom ani jeden z nich nesnívali.

Pokým autorka opisovala Jessinu situáciu, jej peripetie a strasti bežného života, príbeh bol skutočne zaujímavý. No v momente, ako sa vydali na cestu,  príbeh začal stagnoval a dej sa nikam neposúval. Občas som sa dosť výrazne nudila a musela som použiť všetku svoju vnútornú silu, aby som nezačala preskakovať scény. Zamrzelo ma, že sa to tak pokašlalo. V jednom okamihu som z príbehu nadšená, pretože ho napísala moja obľúbená autorka, no v druhom momente mám chuť sa na to všetko vykašlať. Celkovo to nie je zlá kniha, len som od autorky zvyknutá na lepšie.

Spomenula si na výraz, ktorý pred pár týždňami použil Nicky: YOLO (You only live once, žijeme len raz) a vybavilo sa jej v pamäti, čo mu povedala – podľa nej to bola iba zámienka, ktorou sa oháňajú hlupáci, aby mohli robiť, čo sa im zachce, bez ohľadu na následky.

Remote road at dusk

1* – zvraty

Aj keď príbeh nebol miestami zaujímavý, autorka tam dokázala v,sunúť niekoľko zvratov, ktoré skutočne stáli za to. Čumela som ako teľa na nové vráta, čo to tam porobila, a snažila som sa, aby mi pri knihe nepraskli nervy. Pretože to, čo tam porobila ma maximálne naštvalo. Spravila z Jess zlodejku, hoci to mohla riešiť inak. Niektoré veci sa dali s prehľadom predvídať, no to, čo bolo na konci, som skutočne neočakávala.

1* – postavy

Moyesová do knihy vložila skutočne rôznorodú škálu postáv. Jess mi pripadala dosť šialená, pretože svojim deťom hovorila niečo, no ona sama to nedodržiavala. Pre mňa je to neutrálna postava, ktorá ani nepoteší, ani neurazí. Občas som však mala pocit, že nemyslí na potreby svojich detí, hoci ona sa dušovala, že len na nich jej záleží, ale správala sa ako sebec. Niektoré jej činy boli skutočne pritiahnuté za vlasy a trpeli tým Nicky a Tanzie. Akoby si neuvedomovala, že to je len pre ich dobro a odmietala hocijakú pomoc, ktorú im Ed poskytol.

one-plus-oneMama kedysi Edovi povedala, že skutoční priatelia sú tí, s ktorými človek môže pokračovať v rozhovore, kde prestal, aj keď sa nevideli týždeň alebo hoci aj dva roky.

Eda som mala z celej knihy najradšej. Na nič sa nehral, k Jess bol vždy úprimný a mňa mrzelo, že ona mu to neoplácala. Ani on nie je neviniatko, ale pred spravodlivosťou neutekal ako padavka. Keď vyšiel najavo čin, ktorý spáchala, nechápala som, prečo sa čuduje, že sa na ňu hnevá. Mal na to plné právo, pretože Jess to spravila s vedomím, že mu to nebude chýbať. Len nemyslela na to, čo sa potom medzi nimi udeje.

Ďalším svetlým bodom v príbehu je Nicky. Problémový mladík, ktorý sa, bohužiaľ, nevyhol šikane. Práve jeho blogové príspevky, kde si vylieval srdce, boli oživením knihy. Vždy som sa na ne tešila a autorka si to u mňa trochu napravila.

Kedysi dávno Ed poznal dievča, ktoré bolo najoptimistickejšou bytosťou na svete. Dievča, ktoré nosilo žabky v nádeji, že bude jar. Skackala životom ako Tigger v kreslenom seriáli a záležitosti, ktoré by väčšinu ľudí položili, ňou ani nepohli. Ak náhodou spadla, okamžite vyskočila na nohy. Znova padla, nasadila na tvár úsmev, oprášila sa a išla ďalej. Nevedel sa rozhodnúť, či je to hrdinstvo alebo hlúposť.

Ireland_(MODIS)Jeden plus jeden je príbeh o tom, že nezáleží na tom, čo chcete, musíte za to bojovať a možno to aj dostanete. Je to o rodine, ktorá sa, aj napriek nepriazni osudu, snaží vyrovnať s tým, čo má. Taktiež je aj o nečakaných okamihoch,  kedy vám do života vpláva osoba, ktorá obráti váš svet na ruky. Ja radím tento príbeh do kategórie slušný priemer. Kniha sa mi páčila, no nenadchla ma tak, aby som na ňu musela ešte dlho myslieť.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu IKAR.

Moje hodnotenie:

owls3

2 Replies to “Jojo Moyesová – Jeden plus jeden”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.