Cynthia Handová – Príď sa so mnou rozlúčiť


4 a pol hviezdičky, Albatros Media, Cynthia Handová, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 24 septembra, 2015

b0d67fca23f8a517b44c4706055333f8Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: emocionálny kolotoč

Autorku Cynthiu Handovú môžete poznať vďaka jej anjelskej fantasy sérii Nadpozemská. V tomto príbehu stavila na tému straty a priniesla skutočne zaujímavé a reálne čítanie. Spočiatku som sa nevedela rozhodnúť, či si knihu prečítať. Myslela som si, že bude prehnane emotívna. No nebola. Je to jedna z tých kníh, ktorú nebudete vedieť odložiť. Keď som sa do nej začítala, mala som problém prestať. Preto som jej dala krásne 4,5 hviezdičky.

2* – reálnosť

Určite každý z vás stratil blízkeho človeka. Obdobie bezprostredne po tejto strate je najhoršie. A práve o tomto je kniha. Hlavná hrdinka Alexis prišla o brata. Cíti sa prázdna, vinná. Snaží sa pochopiť, ako sa to mohlo stať. Príbeh rozpráva o pocitoch hlavných hrdinov. O tom, ako sa musia vyrovnať s nenahraditeľnou stratou. Autorka to napísala bravúrne. Ak ide o takúto chúlostivú tému, akou je smrť blízkeho, myslím si, že je veľmi dôležité, aby situácie a pocity boli vykreslené reálne. Zo začiatku som niektoré veci nechápala. Hovorila som si: Prečo sa takto správaš, Lex? No po dočítaní mi všetko krásne do seba zapadlo a ja som si uvedomila, že to, čo robila, bolo logické.

V tomto okamihu sa vo mne nahromadilo toľko emócii, až mám pocit, že vybuchnem. Pochopila som mnohé veci, ktorým som ešte včera nerozumela. Mám toho veľa na srdci.

eb638a9a78e8c57a90e7191c8a01c555Nie je to iba Alexis, ktorá sa musí vyrovnať s Tyovov smrťou. Autorka pekne vykreslila, ako odlišne sa rozličné postavy s touto stratou vyrovnávali. Niekedy mi však prišli slová jej matky prehnané, pretože akoby zabudla, že má aj druhé dieťa. To bolo jediné, čo mi na tom vadilo. Čitateľ sa vie vcítiť do pocitov postáv. Autorke som verila každučké slovo, ktoré do príbehu vložila. Ešte stále – a už je tomu niekoľko dní – na knihu myslím a prehrávam si jej dej v mysli. Práve toto má vo mne vyvolať skvelá kniha.

1* – samotný príbeh

Možno niekomu príde téma dosť otrepaná, avšak Cynthia Handová sa jej chopila naozaj skvelo a priniesla zaujímavé čítanie, ktoré nejedného čitateľa chytí za srdce. Často som mala hrču v hrdle a neubránila som sa slzám. Pretože spomienky sú svine! Hlavne tie, ktoré vám pripomínajú negatívne momenty vášho života. V týchto okamihoch som niekedy knihu odložila. Nie preto, lebo by nebola dobrá, ale preto, aby som zahnala myšlienky a mohla sa posunúť ďalej.

LastTimeWeSayGoodbyeJa + Steven + randenie = samovznietenie.

Autorka príbeh oživila aj Lexinými denníkovými zápiskami, v ktorých sa postupne dozvedáme, čo predchádzalo Tyovej smrti. Tieto časti sa mi páčili najviac, pretože Alexis si vyliala svoje srdce a opísala, ako sa v skutočnosti cíti. Miestami boli okamihy, keď som sa trošičku nudila, pretože dej stagnoval, no potom sa udialo niečo a ja som sa nestíhala čudovať. Prekvapilo ma, že sa v príbehu objavili momenty, ktoré mi vyrazili dych. Očakávala som, že to bude oddychovka, ktorá ma ničím extra nenadchne, ale to, čo som dostala presiahlo moje očakávania.

Aj keď je téma knihy smutná, miestami som sa skutočne zasmiala, hlavne keď bola Lexie so svojimi kamarátmi. Občas som hromžila nad jej otcom. Mala som dojem, že ak by sa isté veci neudiali, Ty by ešte žil. To všetko sú však dohady. Príbeh vo mne vyvolal naozaj prestrú škálu pocitov a pripomenul mi, aké je dôležité, aby ste si v živote cenili svojich blízkych, pretože nikdy neviete, kedy ich budete vidieť naposledy.

b9rgl2-iqaauxj0Čas plynie. Na tom človek nič nezmení. Bez ohľadu na to, čo sa stane, a hoci sa vám zdá, že váš život v istom okamihu zamrzol, čas beží ďalej.

1,5* – postavy

Alexis som si obľúbila takmer okamžite. Dokázala som sa do jej pocitov vcítiť. Bolo to akoby som príbeh prežívala s ňou. Na začiatku bola z bratovej smrti naozaj zdrvená. Často som mala chuť do príbehu vstúpiť a objať ju. Vôbec sa jej nečudujem, že sa utiahla do seba a odohnala takmer všetkých kamarátov. Postupne, ako sa dej posúval, Lexie odkrývala svoje pocity a čitateľ sa dozvedá aj detaily o tom, čo sa jej ženie hlavou. Pre mňa je silnou hrdinkou, lebo sa v žiadnom prípade neľutovala, ale snažila sa vyrovnať so skutočnosťou, že jej brat už nie je medzi nimi.

Aj ostatné postavy sa mi páčili. Nebola tam ani jedna, ktorá mi vyslovene prekážala. Každý sa s Tylerovou smrťou vyrovnáva po svojom. Niekto o tom hovorí, iní si pocity nechávajú pre seba. Ale nakoniec sa všetci snažili posunúť ďalej.

3290920Je smiešne, že niekedy nevidíte, ako sa na vás niečo valí, hoci je to očividné. Myslíte si, že viete, čo si pre vás život nachystal. Predpokladáte že ste pripravení a že to zvládnete. A potom – bum – ako blesk z jasného neba sa na vás znenazdajky čosi zosype a totálne vás to vykoľají.

Príď sa so mnou rozlúčiť je o strate, o priateľstve, o vyrovnaní sa s tým, čo po strate nasleduje. Každý si v príbehu nájde to svoje. Príbeh je aj o tom, že aj keď si niekedy myslíte, že ste vinný, nie je to tak. Niektorým veciam sa jednoducho nedá predísť. V konečnom dôsledku je to skvelý príbeh, ktorý určite stojí za prečítanie. Prinúti vás zamyslieť sa nad tým, čo je v živote skutočne dôležité.

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

owls4,5

2 Replies to “Cynthia Handová – Príď sa so mnou rozlúčiť”

  1. Ale tak toto sa mi páči 🙂 Určite po knižke siahnem…síce ma séria Nadpozemská sklamala a ničím nezaujala, toto je z iného súdka 😀 Takéto knihy vyhľadávam, takže skvelý tip, teším sa na ňu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.