James Patterson, Maxime Paetrová – Priznania podozrivej (Priznania #1)


5 hviezdičiek, Albatros Media, James Patterson, kniha ktorá si zaslúži viac ako 5 hviezdičiek, Priznania / piatok, 11 septembra, 2015

223b4a5f387f9aaecac9c84e98d6e86ePrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: absolútne skvelé

Prvá kniha zo série Priznania od autorov Jamesa Pattersona a Maxime Paetrovej – Priznania podozrivej – vyšla vo vydavateľstve Cooboo koncom augusta. Anotácia ma úplne dostala, pretože mi sľuboval príbeh plný záhad, obvinení, tajomstiev a napätia. Avšak to, čo som dostala, presiahlo moje očakávania, a preto s pokojným svedomím môžem knihu ohodnotiť piatimi hviezdičkami.

Tak čo si zatiaľ myslíte, čitatelia? Uniká mi niečo? Vediem svoje vyšetrovanie dostatočne dôsledne? Boli by rodičia na moju prácu pyšní?

7204addd637fd01c4f6dc56a6759bf421* – štýl písania

Plusom príbehu je, že ani nezbadáte, že ho napísali dvaja ľudia. Dej vás strhne už od úvodnej vety, kde autori vsadili na napätie od začiatku a tak si pritiahli čitateľov na svoju stranu. Autori stavili na krátke kapitoly a tým parádne vybudovali celkovú dynamiku príbehu. Príjemnou vsuvkou boli kapitoly s názvom Priznania, v ktorých Tandy postupne odhaľovala, čo sa v ich rodine skutočne deje. Navyše som sa s takýmto typom rozprávača  ešte nestretla. Tandy sa čitateľom prihovára a máte pocit, akoby ste jej pomáhali vyriešiť záhady okolo jej rodiny. Tento spôsob písania sa mi veľmi páči, pretože autori spravili z čitateľov súčasť príbehu.

1* – dynamika

Autori sa s tým jednoducho nehrajú – hodia vás do zmesi udalostí a vy môžete iba hádať, ako to nakoniec dopadne. Ak sa raz začítate, bude takmer nemožné sa odtrhnúť, pretože toľko zvratov, ktoré do príbehu vložili, sa len tak nevidí. Pri niektorých som doslova mala niekoľko minút otvorené ústa, dokým som sa spamätala z toho, čo sa tam vlastne udialo. Musela som byť v strehu, aby mi žiadny detail neušiel. Priznania podozrivej je ten typ knihy, pri ktorej nemôžete preskočiť ani jediný odsek, pretože vám uniknú dôležité veci z deja.

Možno som bola. Možno som. Aby človek prerazil nohou televíznu obrazovku, šepol hlas v mojej hlave, musí mať nadľudskú silu – musí ho ovládať hlboký hnev.

4d691e440fa20d4d5e04a62bbf771f581* – postavy

Každá mala svojský charakter. Asi najviac som si obľúbila Tandy a jej dvojča Harryho. Tandy je bystrá, múdra a snaží sa konečne oslobodiť do svojich rodičov. Niežeby ich nemala rada, ale sú isté okolnosti, ktoré ju nútia o tom pochybovať. Keď sa stáva hlavnou podozrivou z ich vraždy, rozhodne sa zistiť pravdu sama. Na tej ceste zisťuje nejedno tajomstvo, na ktoré by radšej neprišla. Stala sa z nej silná mladá žena, ktorá je rozhodnutá ísť za svojím cieľom.

Harry mi prirástol k srdcu hlavne vďaka tomu, že neskrýval to, kým je. Snažil sa síce bojovať s emóciami, lenže nie vždy nad nimi zvíťazí, čo ho robí ľudským. Pretože súrodenci majú zakázané cítiť. Musia sa ovládať natoľko, aby neprejavili žiadnu emóciu, lebo by to z nich robilo slabochov. Až postupom času zisťujú, čo je skutočnom príčinou ich krotkosti.

Špehovali by ste niekedy členov svojej rodiny, tak ako som to robila ja? Dokázali by ste to, keby ste si mysleli, že niekto z nich je vrah? Nebuďte si priveľmi istí svojou reakciou na veci, ktoré ste ešte nezažili. Mohli by ste byť trochu prekvapení tým, čoho ste schopní.

cb99cd63cfbc116488a07b30686f9adaNajviac som nemala rada seržanta Caputa – na tom mene som sa šúľala hodnú chvíľu –, pretože jeho drzosť nemala hranice. Áno, robil si svoju prácu, ale prišlo mi to, ako keby nemal medze a zo smútiacej rodiny spravil tých najväčších zločincov, s ktorými sa stretol. Svoj postoj počas príbehu vôbec nezmenil. Neskoršie som už na neho začínala byť skutočne alergická. Príliš si o sebe myslel.

2* – samotný príbeh

Všetky Angelovské deti sú špeciálne. No až do istého okamihu si mysleli, že to, kým sú, ich robí výnimočnými. Mýlili sa. Príbeh je napísaný skvelo, je vymyslený úžasne, je premyslený do najmenších detailov. Takmer po každej kapitole som mala milión otázok, no teraz po prečítaní mi všetko do seba krásne zapadá. Autori dokázali vymyslieť skutočne geniálne dielo, v ktorom nechýba napätie, tajomno, záhady a rodinná súdržnosť.

Sú dni, keď je samota opojným vínom a omámi vás slobodou, niekedy je trpkým tonikom a inokedy jedom, ktorý vás núti ísť hlavou proti múru.

3b2b97bebda70da3cd6337931bea4c78Priznania podozrivej je príbeh o odkrývaní pravdy, ktorá nie je vždy taká, akú by si človek predstavoval alebo prial. Taktiež je o tom, ako sa v najhorších časoch môžete obrátiť na blízku osobu a pomôže vám. Aj o sebectve, pri ktorom vám zastáva rozum a pýtate sa: Nedalo sa to spraviť inak? Kniha vo mne nechala obrovský dojem a pevne verím, že sa dočkám aj pokračovania, pretože ešte zostalo niekoľko otázok nezodpovedaných.

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media.

Moje hodnotenie:

owls

One Reply to “James Patterson, Maxime Paetrová – Priznania podozrivej (Priznania #1)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.