Jodi Picoultová – Čas odísť


1 a pol hviezdičky, IKAR, Recenzie, stand-alone / nedeľa, 30 augusta, 2015

large-cas_odistPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: ako čitateľ sa cítim príbehom oklamaná

Autorka Jodi Picoultová pre mňa nie je žiadna neznáma hoci som s jej tvorbou ešte doposiaľ nemala česť. Preto som sa to konečne rozhodla napraviť a po pravde, radšej som to mala nechať tak. Jej najnovšia kniha Čas odísť ma zaujala anotáciou. Dcéra roky hľadá stratenú matku. Znie to naozaj zaujímavo. Mala som toľko,  a keď som dostala odpovede, pokrútila som hlavou a prinútila sa dočítať tento príbeh.

Keď vás raz niekto opustí, celkom prirodzene očakávate, že sa to stane znovu. Napokon sa s ľuďmi prestanete dôvernejšie zbližovať, lebo v takom prípade si ani nevšimnete, ak vám vypadnú zo života.

hJ0j0Keď mala Jenna tri roky, jej matka záhadne zmizla. O desať rokov neskôr sa rozhodne ju nájsť, predsa sa nemohla prepadnúť pod zem. Nikomu o tom nepovie a  vydáva sa ju hľadať na vlastnú päsť. Zájde za okultistkou Serenitou v domnení, že by jej čo to mohla odhaliť. Ale aj ona má svoje problémy, o ktorých nechce Jenne povedať. Až na jej naliehanie sa spolu vyberú na miesto, kde Alice videli naposledy. K tomu ešte prirátajte bývalého detektíva Virgila Stanhopa. Táto nezvyčajná dvojica sa vydáva na misiu, aby našli Jenninu mamu. Avšak nie vždy je všetko také, ako sa na prvý pohľad javí.

Ani neviem, ako by som začala, pretože som z tejto knihy maximálne rozčarovaná. Od  začiatku som bola ako na ihlách, aby som zistila, čo je za Aliciným zmiznutím. Autorka príbeh napísala z pohľadov rôznych postáv, na čo som si musela zvyknúť. Časti, kde opisovala Alicinu prácu, ma absolútne nebavili. Ak nie ste obrovskými milovníkmi slonov, táto časť vám môže prísť zbytočná. Netúžila som vedieť fakty o slonoch. Chcela som zistiť, ako sa príbeh skončí a čo je za tým všetkým. K tomuto poznaniu som sa dostávala iba veľmi pomaly, pretože autorka nemala potrebu sa v deji posúvať. Stála na mŕtvom bode a ja som sa pýtala sama seba, o čom vlastne tá kniha je. Akoby stále odpútavala pozornosť od hlavnej myšlienky a musela opisovať minulosť všetkých postáv zaradom. Celkovo sa to vlieklo a ja som mala chuť posunúť stránky vpred, aby som sa dostala do bodu, kedy ma aspoň niečo zaujme. Príbehu by vôbec neuškodilo, ak by bol aj o sto strán kratší, pretože mnohé časti sa mi tam zdali zbytočné a hlavný príbeh ich nepotreboval.

To naznačuje, že k strate pamäti dochádza po jej znovuoživení, ak postavíme farmakologický zátaras, ktorým prerušíme proteínovú syntézu v amygdale…

jodi-picoult-photo-2014Čo sa týka postáv, ani tie neboli veľmi prepracované. Nedokázala som si ani jednu obľúbiť. Jenna sa podľa mňa správala až príliš dospelo na svoj vek. Áno, chápem, že to mala v živote ťažké, vyrastať bez mamy aj otca nie je to pravé, ale miestami som mala pocit, že to bola skôr dospelá žena ako trinásťročné dievča. Ostatné postavy boli nevýrazné, teraz keď si na knihu spomeniem, len matne si pamätám mená, ktoré sa tam objavili. Autorka si naozaj mohla odpustiť históriu vedľajších postáv. V niektorých príbehoch mi to vôbec nevadí, ale tu mi to prekážalo, pretože to odďaľovalo udalosti hlavného príbehu a absolútne to pre dej nebolo dôležité. Keby tak tá minulosť aspoň bola zaujímavá…Bohužiaľ, nebola.

Jedno sa však musí nechať, zvrat, ktorý autorka na záver zakomponovala do deja,  bol originálny. No mňa tak nahneval, že som mala chuť hodiť čítačku naprieč izbou. Túto časť som si musela prečítať viackrát, aby som uverila tomu, čo sa udialo. Jednoducho som nechápala tým udalostiam. Vlastne, akoby autorka vymazala trištvrte príbehu a narýchlo tam chcela vložila niečo, čo čitateľov ohúri. Isto sa aj takí nájdu, no ja medzi nich nepatrím. Kniha sľubuje srdcervúci príbeh o láske matky k dcére, avšak podľa mňa táto téma tam úplne absentovala. Darmo Alice rozprávala, ako zbožňuje svoje dievčatko. Materinská láska podľa mňa vyzerá úplne inak.

Táto možnosť je najhoršia zo všetkých. Existuje však ešte jedna ešte temnejšia, taká ponurá, že som svojej predstavivosti dovolila nakuknúť iba cez štrbinku vo dverách a zabuchla som ich ešte predtým, než sa rozliala do všetkých zákutí mojej mysle.

cbb3782037aeaecf29d7ca5f7398ec2fKniha Čas odísť nebola v žiadnom ohľade podľa mojich predstáv. Túžba dcéry nájsť svoju matku sa mi zdala veľmi zaujímavým motívom na príbeh, avšak autorka sa rozhodla riskovať a vsunula do deja okamih, ktorým všetko zmietol pod čiernu zem. Záver bol navyše uponáhľaný a neuveriteľný. Musela som nad ním len krútiť hlavou. V duchu som si hovorila: čo to, dopekla, bolo?

Za recenzný ebook knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR.

Moje hodnotenie:

owls1,5

4 Replies to “Jodi Picoultová – Čas odísť”

  1. Oh, to je velmi překvapivá recenze. Zatím jsem četla jen takové, které knihu velmi chválily. Od J. Picoult jsem zatím nic nečetla, protože jsem trochu skeptická vůči knihám, které čtou všichni a opěvují je. Nicméně přemýšlím, že si časem některou přečtu. Touto pro jistotu začínat nebudu 🙂

    1. mňa tiež prekvapilo, ako sa mi kniha nepáčila, pretože som čakala, že bude super, lebo na autorku som počula len dobré veci aj na jej diela, ale nuž, kniha mi nesadla, ale to neznamená, že na autorku zanevriem. Skús jej knihu My sister´s keeper, myslím, že vyšla aj v češtine, no nie som si istá pod akým názvom 🙂

  2. Presne túto knihu som si chcela kúpiť, pretože ma tiež zaujala anotáciou (aj obálkou, ako vždy), no nebola som si s ňou 100% istá. A teraz som taká šťastná, že som vyčkala 😀 Myslí, že to tiež nebude kniha pre mňa, ale o tých slonoch by som si rada prečítala, kedže zvieratá milujem a informácie o nich prídu vždy v hod. No bojím sa, čo to bol za zvrat, keď ťa tak rozčúlil…takže radšej nie, idem si hľadať novú knihu na kúpu 🙂

    1. tak ono pre niektorých ten zvrat by bol, že wow, toto som fakt nečakal/a, ale mňa osobne to prekvapilo v negatívnom slova zmysle, možno ak sa rozhodneš, že knihu nebudeš čítať mohla by som ti to súkromne napísať, čo to bolo a uvidela by si sama 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.