Agnés Martin-Lugand – Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu


4 hviezdičky, Albatros Media, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 6 augusta, 2015

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu_obálkaPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: krásna oddychovka na horúce letné večery

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu – takýto krásny názov nesie debutové dielo francúzskej autorky Agnés Martin-Lugand. Kniha rozpráva príbeh Parížanky Diane, ktorú zasiahla rodinná tragédia. Po tom, ako prišla o milovaného manžela a dcérku, akoby prestala žiť. Utiahla sa pred okolitým svetom a stala sa z nej žijúca troska. Jedine kamarát Félix sa ju snažil postaviť na nohy, no ona to odmietala. Po vyše roku sa však rozhodne pozviechať a tak odchádza do Írska, aby splnila posledný manželov sen. Netuší čo ju tam čaká. Sprvoti sa nič nezmení, no po stretnutí s tajomným fotografom Edwardom sa všetko zmení. Ich stret otrase Dianiným svetom a začne sa spytovať sama seba, ako by sa mohla konečne posunúť vpred.

„Doriti, stíš tú hudbu.“ „Tebe sa nepáči anglický rock? Tvoji rodáci . . .“ „Ja nie som Angličan.“ „To je jasné, nemáš ich legendárny pokoj.“

Aerial-Photo-of-hotelAutorka citlivo opisuje, ako sa žena po obrovskej strate vyrovnáva so životom osamote. Jej osud vykresľuje uveriteľne, čitateľ sa do hrdinkiných pocitov dokáže vžiť. Diane je typ hrdinky, ktorá si prešla peklom, ale aj napriek tomu sa snaží prekonať toto obdobie. Zo začiatku sa jej to nedarí, avšak nazbiera v sebe silu a pokúsi sa usporiadať si život. Pre mňa je to silná hrdinka, ktorá sa aj napriek ťažkej situácii nenechala úplne zlomiť. Pozbierala črepiny svojho osudu a poskladala ich späť, aby mohla ďalej pokojne existovať.

Jack bol hotový obor s bielou bradou. Jeho pokoj zmierňoval ustavičné rozrušenie jeho ženy. So zarážajúcou samozrejmosťou si o štvrtej popoludní dal pintu piva Guiness. Rugbisti jedia baraninu a pijú tmavé pivo, povedala som si na doplnenie Félixovho opisu. A tmavé pivo mi vzápätí pripomenulo Colina.

Agnes Martin LugandNapriek mierne pochmúrnej počiatočnej atmosfére dokázala autorka do príbehu vniesť ľahkosť. Dej sa čítal jedna báseň, žiadne nudné pasáže, ktoré by ma donútili knihu odložiť. Aj keď má príbeh niečo cez dvesto strán, autorka si ma získala, pretože ba na takomto malom rozsahu dokázala vo mne vyvolať napätie. Nájdete tu zvraty, pri ktorých som nechápala, skadiaľ sa nabrali, lebo som mala pocit, že sa tam už nič závažné nestane, a potom sa to otočilo o stoosemdesiat stupňov.

Keď som skončila, uvedomila som si tri veci. Félix sa nikdy nezmení, chýbal mi a sused si nezaslúži moju pozornosť. Rázne som zatiahla závesy.

broken-heart-qoutes-broken-hearts-31855179-230-219Niektoré odhalenia boli dosť prekvapivé. V jednom okamihu som si niečo myslela, no autorka mi to o niekoľko strán vyvrátila. Je umenie pri takejto útlej knižočke napísať kvalitný príbeh, ktorý má aj hlavu aj pätu a pritom udrží čitateľa v napínavom očakávaní. Edwarda som spočiatku nemala rada, pretože sa mi zdal až príliš arogantný a zahľadený do seba, ale ako dej napredoval, aj toto sa zmenilo. Z tajomného fotografa sa vykľula zaujímavá osobnosť, ktorá si na svojich pleciach niesla vlastné bremeno. Aj ostatné postavy sa hodili do príbehu, či to bola vľúdna Judith alebo Félix, ktorý ma zo všetkých zmiatol najviac. Jednoducho si v tomto príbehu každý dokáže prísť na svoje.

Chcela som pochopiť, kedy som pochybila, kedy som radšej zatvorila oči a uši pred zásadnou informáciou o madam Edwardovej.

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu je veľmi vydarenou prvotinou. V príbehu nie je opísaný len žiaľ zo straty, ale aj priateľstvo, ktoré mnohokrát pomôže oveľa viac ako samota. Ak budem mať príležitosť, určite si od autorky niečo prečítam. Pretože európski autori skutočne majú niečo do seba.

Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem spoločnosti Albatros Media. Kniha vychádza 17. augusta.

Moje hodnotenie:owls4

 

 

4 Replies to “Agnés Martin-Lugand – Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.