Jo Nesbø – Krv na snehu (Krv na snehu #1)


1 hviezdička, IKAR, Jo Nesbø, Recenzie / utorok, 28 júla, 2015

large-krv_na_snehuPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: tak toto pre mňa nefungovalo

Jo Nesbø je uznávaným autorom na celom svete. Jeho príbehy si našli fanúšikov všade. Ja som pri jeho tvorbe na vážkach. Pravdou je, že aj majster tesár sa utne, a preto ma aj niektoré jeho príbehy nenadchli. Rada narazím na skvelú detektívku a po Šváboch som mala dojem, že práve toto je to pravé. Zmýlila som sa. Siahla som po knihe Krv na snehu a zostala som maximálne sklamaná.

Kniha má bez málo dvesto strán. Myslela som si, že dokáže aj na nie veľkom priestore napísať pútavý a akčný príbeh, pri ktorom budem v napätí očakávať rozuzlenie. To, čo som dostala, nesplnilo moje očakávania. Môj vzťah k autorovi je ako na húsenkovej dráhe, raz je to skvelé, potom ustálené a potom ma čakal strmý pád dole. Krv na snehu predstavuje ten pád. Knihu som si vybrala hlavne preto, lebo ma upútal jeho štýl a spôsob, akým dokáže vybudovať atmosféru a udržať čitateľa v strehu. Už po niekoľkých stranách som si uvedomila, že to nebude to pravé orechové, na také niečo nie som u autora zvyknutá. Jeho štýl je skvelý, ale v tomto príbehu naplno nevyužil potenciál, ktorý v úvode načrtol.

Si krásna, aj ty si krásna, keď stojím v tlačenici za tebou a vidím len tvoj uzol vo vlasoch a zvyšok si musím domyslieť.

BlodPåSnø-ill-700x412Nájomný zabijak. Áno. Nová úloha. Áno. Terčom je šéfova manželka. Áno. Dobrý základ pre napínavý a dych berúci príbeh. Áno. Toto všetko je pekné, ale ja som sa nudila. Dej sa dal veľmi ľahko predvídať. Neboli v ňom žiadne okamihy, ktoré by ma prinútili zamyslieť sa nad činmi postáv alebo netrpezlivo pretáčať stránky, aby som túžila po tom dozvedieť sa viac. Autor nedokázal udržať moju pozornosť viac ako pár strán, potom som knihu musela odložiť a oddýchnuť si. Pri tomto rozsahu je to dosť smutné.

Postavy v príbehu sú dosť plytké a niekedy som mala pocit, ako keby ani nepoužívali rozum. Čo mi dosť prekážalo bol fakt, že mal potrebu opakovať udalosti z predchádzajúcich strán, akoby si jeho čitatelia nevedeli zapamätať, čo sa predtým odohralo. Hlavná postava Olav je nemastná neslaná. Často som uvažovala nad tým, či vôbec vie, o čom hovorí. Nevyznala som sa v ňom. Keď si spätne premietnem jeho správanie, prišlo mi zvláštne. Je to svojská postava, ktorá by mohla niekoho zaujať. Možno som na túto knihu nebola správne naladená a, možno keby som si ju prečítala inokedy, oslovila by ma. No takto som z príbehu maximálne rozčarovaná.

Bolo očividné, že ju má pod kontrolou. Povedal by som, že je beznádejne zaľúbená. Ako Mária do svojho narkomana. Niektoré ženy nevedia, čo je pre ne dobré, mrhajú svojou láskou a nežiadajú za to nič. Neopätované city akoby ich ešte väčšmi vzrušovali. Tie chudery živia v sebe nádej, že raz príde odmena. Beznádejné zaľúbenie plné nádeje.

Nesboe-JoAby som nebola iba negatívna, jedna pasáž príbehu vo mne dokázala vyvolať napätie. Vyvolala vo mne dojem, akoby autor preradil a vniesol do deja to, čo mi tam doposiaľ chýbalo. Avšak tešila som sa predčasne, pretože toto trvalo len niekoľko desiatok strán a dej sa prehupol do rovnakého nudného stereotypu ako v úvode. Priehľadnosť, pomalý, trhaný dej, bez akéhokoľvek náznaku vtipu. Iba som neveriacky krútila hlavou, či sa to skutočne deje. Akoby nebol verný svojmu štýlu a snažil sa vymyslieť niečo, čo mu je cudzie.

Najviac ma zaskočil záver, kedy som si ho musela viackrát prečítať, aby som pochopila, čo tým chcel povedať. A tu sa mi natíska otázka: o čom bude pokračovanie? Pretože po tom, ako to skončilo, nemám ani najmenšie tušenie ako bude príbeh napredovať a čo sa tam bude diať.

V Osle vypukla heroínová panika. Chamtivosť je ako rieka z ľadovca. Keď sa jej zablokuje jedna cesta, nájde si druhú.

Ďakujem vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recezného e-booku knihy.

Moje hodnotenie:

owls1

3 Replies to “Jo Nesbø – Krv na snehu (Krv na snehu #1)”

  1. Ja som od Nesba nečítala ešte žiadnu knihu, ale viem aký je vychýrený 😀 No mňa moc detektívky neťahajú, ale niekedy siahnem aj po takýchto žánroch. Hlavne kvôli dedkovi, ktorý zbožňuje thrillery, detektívky…takže, keď sa blížia Vianoce, vždy zháňam nejakú, ktorá by sa mu mohla aj zapáčiť. Naposledy sa mi tá detektívka, ktorú sme mu kúpili, zapáčila aj mne a to už je čo povedať 😀 Tieto Vianoce mu chcem kúpiť niečo práve od Nesba a teraz vďaka tvojej recenzii viem, že túto teda radšej nie…Inak, vedela by si mi prosím nejakú odporučiť od neho, keď už máš s týmto spisovateľom skúsenosti?

    1. ked od nesba tak určite knihu šváby, tá bola skvelá a pri tejto som čakala rovnako skvelý príbeh, ale ako si z recenzie vyčítala tak to bol krok vedla 🙂 má tvoj dedko rád aj trochu mytologie a tak? lebo neviditelný strážča je skvelá detaktívka s malou dávkou nadprirodzena 🙂

      1. …ďakujem za tip…a dedo, no, mytologia ani veľmi nie…neviem, to by bolo skôr pre mňa 😀 Takže Šváby idú na zoznam vianočných darčekov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.