A. G. Howardová – Šepotání (Šepotání #1)


5 hviezdičiek, A. G. Howard, Albatros Media, Recenzie / štvrtok, 16 júla, 2015

f730e7d16ef9d1743b01ce771601bc56Prvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: toto bolo niečo skvelé

Určite vám nemusím predstavovať príbeh Alica v krajine zázrakov. Kniha nášho detstva, ktorá dostala toľko podôb. Autorka A. G. Howardová sa tejto myšlienky zhostila moderne a po svojom, poskytujúc čitateľovi rozprávanie plné fantázie, zaujímavých postáv a veľkých zvratov. Osobne často prerozprávania klasických príbehov nečítam, pretože nikdy neviem, čo z toho nakoniec vzíde, no Šepotání ma uchvátilo nielen anotáciou, ale aj krásnou obálkou. Avšak všetko postupne, pretože mi skutočne dalo zabrať utriediť si myšlienky.

Propletu si prsty. „Ne. Jsou krásný. Kouzelně krásný.“ Trochu samolibě se usměje a položí mi dlaň na nohu: „Umelec je jen tak dobrej jako jeho předloha.“

tumblr_n1pgcjMJ4J1qm3hi5o1_500Stretávame sa s Alyssou Gardnerovou, praprapravnučkou pôvodnej Alice, ktorá sa vybrala za bielym králikom dolu zajačou norou. Počuje šeptanie hmyzu a kvetín. Bojí sa, že tak ako jej matka skončí v blázinci, preto o tom nikomu nepovie. Lenže po tom, ako sa začnú diať zvláštne veci, Alyssa už nevie, čomu má veriť. Preto sa vydá navštíviť svoju matku. Po ich rozhovore jej začnú isté veci dávať väčší zmysel, ale tak isto má veľa ďalších otázok. Dozvedá sa pravdu o svojej rodine a kliatbe, ktorá ich postretla. Musí sa vydať do Krajiny zázrakov, aby ju zvrátila. Na ceste ju budú sprevádzať jej najlepší kamarát Zach a tajomný Morfeus. Alyssa netuší, čo si pre ňu táto krajina pripravila, a tak sa bezhlavo vrhá do dobrodružstva, o ktorého konci si nie je tak celkom istá.

Už od začiatku vás dej vtiahne. Keď sa raz začítate, budete mať obrovský problém knihu odložiť. K tomuto všetkému ešte pripočítajme autorkin skvelý štýl písania. Miestami som nechápala, ako toto dokázala vymyslieť. O takom prepracovanom a originálnom svete som už veľmi dávno nečítala. Preto som prijala tento príbeh ako skvelé osvieženie. Pozerala som sa naň s nadhľadom. Pretože ak by sa ma niekto spýtal, ako by som ho charakterizovala, povedala by som iba: šialeno-šialený a to do bodky. Pri čítaní som miestami bola ako na ihlách, lebo som nevedela predpokladať, čo sa ďalej udeje. Šepotání je presne ten typ knihy, na ktorú budete spomínať ešte dlho po jej dočítaní.

Už se nedivím, že mě to v práci tak táhlo k Persefonině plakátu. Tenhle chlápek vypadá přesne jako ten z filmu, až na to, že jeho po ramena dlouhé vlasy září jasnou modří a oči mu skrývá rudá saténová škraboška. Jinak je to ale přesná podoba: porcelánová kůže, oči stejně černé jako linky okolo nich, plné, temné rty. Kolem jeho křídel stoupá popelavý dým, jako by právě vykročil z Jenařiny výlohy. Černý anděl. Nebo spíš ďábel.

tumblr_nr3dx2RBdw1rurjabo1_500Hlavná hrdinka, Alyssa, prešla počas príbehu značnou premenou. Z ustráchaného dievčatka, ktoré malo pocit, že príde o rozum, na dievča, ktoré sa chopilo svojho „bláznovstva“ a naučilo sa s ním žiť. Občas mi pripadala ako rozpoltená osobnosť. Myslela si jedno a robila niečo iné. Ale neskôr sa všetko vysvetlilo a ja som jej správanie konečne pochopila.

Mojou najobľúbenejšou postavou sa stal jednoznačne Morfeus. Zo začiatku som nevedela, čo si o ňom myslieť, predsa sa prejavil v rôznom svetle. No nakoniec sa odhalila podstata jeho plánov a tiež jeho charakter. Sprvoti sa môže zdať ako zákerák, no každá minca má dve strany a presne tak isto aj Morfeus nie je výnimkou. Avšak niekedy ma skutočne dokázal vytočiť svojím správaním a skutkami. Mala som chuť ním zatriasť, aby sa spamätal. Ako príbeh napredoval, teda som ho mala stále radšej a radšej. Možno niekedy nespravil tie správne rozhodnutia, no to ho robilo reálnejším. Veď kto na svete je perfektný?

Najednou všechno chápu. Celou tu dobu jsem považovala za správnou vzpomínku to, jak to viděl můj táta, když vyhlédl z okna od lívanců, které nám zrovna smažil k snídani. Myslel si, že jsem tančila, ale ve skutečnosti jsem bránila svého přítele. Nebo nekoho, koho jsem za přítele považovala. Copak si opravdoví kamarádi jen tak odletí a nechají člověka samotného, zlomeného a se zakrvácenými dlaněmi?

author headshot 1Zacha som si tiež obľúbila, ale nie až tak ako jeho protivníka. Je to ten typ kamaráta, ktorý sa o vás stará, záleží mu na vás a preto som chápala Alyssine city k nemu. Je človek, na ktorého sa môžete vo všetkých ohľadoch spoľahnúť a nepodrazí vás. Je to dobrák od kosti a dáva to patrične najavo. Jeho roztržky s Morfeom som si užívala, pretože mi poriadne vyčarili úsmev na tvári.

Svet, do ktorého vás autorka vtiahne, nie je ako Krajina zázrakov, ktorú ste poznali z Lewisovho príbehu. Je temnejší, morbídnejší, strašidelnejší. Zabudnite na bieleho králika a všetky roztomilé bytosti. Tuto nič také nenájdete. Pripravte sa na mäsožravé rastliny, bieleho vzteklíčka, ktorý má od zajaca tak ďaleko ako pes od mačky, a mnoho ďalších doposiaľ nepoznaných tvorov. Alyssa sa ocitá v krajine plnej nástrah, pokušení a nebezpečenstva. Je skúšaná v rôznych ohľadoch, aby naplnila svoje poslanie.

Zach je vyrovnaný, silný a ryzí jako rytíř v lesklé zbloji. Morfeus je vrtkavý, sobecký, jednou tam, pak zase tady, prostě ztélesnění chaosu. Tohle se nedá srovnávat. Ale já jsem obojí, noc a den, světlo a tma. Kdybych se poddala jedné straně, musela bych si odříct druhou?

06676ea4e3aaefef0c65242faeeb89d0Šepotání je plné napätia, dych berúcich okamihov, humoru, jemnej romantiky. Isté momenty vám môžu nehnať hrôzu. Mne nespočetne veľakrát behali po chrbte zimomriavky. Príbeh je skvelým úvodom do rovnomennej série. Je to kniha, ktorú ste doteraz nečítali. Plná fantázie, zaujímavých momentov, podrobných opisov, ktoré však nenudia. Je to skutočne originálne a magické dielo, ktoré by nemalo ujsť vašej pozornosti. Ja sa rozhodne teším na pokračovanie, pretože autorka načrtla ľúbostný trojuholník, a naozaj má ešte o čom písať. Druhá časť pod názvom Divotání vyjde už v auguste vo vydavateľstve Cooboo.

Ďakujem veľmi pekne spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.