Lena Dunhamová – Nie som taká


1 hviezdička, autobiografia, IKAR, Recenzie / piatok, 26 júna, 2015

large-nie_som_takaPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: čo to, dopekla, bolo

Lena Dunhamová  sa podieľala na úspešnom seriáli Girls z produkcie HBO. Je jeho hlavnou producentkou, scenáristkou a režisérkou. Nominovali ju zaň na osem cien Emmy a vyhrala dva Zlaté glóbusy vrátane ceny za najlepšiu herečku. Je prvou ženou, čo vyhrala cenu Asociácie americký režisérov za režírovanie komédie. Dunhamová napísala a režírovala aj dva celovečerné filmy (vrátane Tiny Furniture v roku 2011) a pravidelne prispieva do časopisu The New Yorker. Žije a pracuje v Brooklyne v New Yorku.

Odkedy si pamätám, vždy som chcela byť matkou. V útlom detstve to bolo extrémne – často som dojčila plyšové zvieratká.

Autobiografie nečítam často, ale táto ma niečím zaujala a ja som neváhala po nej siahnuť, hoci som doteraz o Lene Dunhamovej nepočula. Bola som zvedavá, čo chce ľuďom povedať. Sama označuje svoj príbeh ako ten, o ktorý sa musí so svetom podeliť. To ma zaujalo najviac. Avšak moje nadšenie veľmi rýchlo opadlo, pretože už po niekoľkých stranách som vedela, že som spravila krok vedľa. Nemala som potrebu čítať o každom autorkinom priateľovi a ich detailnom vzťahu. Jednoducho ma táto autorkina výpoveď ničím nezaujala, až na časť, kedy opisovala svoje začiatky s režírovaním.

Lena-Dunham-Zosia-Mamet-Allison-Williams-Jemima-Kirke-2015-Golden-Globe-Awards-Red-Carpet-Fashion-Zac-Posen-Andrew-Gn-Aramni-Prive-Rosie-Assoulin-Tom-Lorenzo-Site-TLO-3Zmrzačil ma smútok, ktorý som neskôr premenovala na rozpaky. Hovorí mi, že toto je výborné ospravedlnenie na: čas pre seba, vyplakanie potokov sĺz, jedenie uhľovodíkov, ktoré obsahuje syr.

Autorka opisuje pre ňu dôležité časti života, ako je detstvo, dospievanie, vzťahy s kamarátmi, rodinou. Detailne opisuje svoj ľúbostný život a sexuálne skúsenosti. Venuje sa svojmu vzťahu so sestrou, ktorý mi prišiel viac ako zvláštny. Rozpráva aj o svojich problémoch s nadváhou a dopodrobna opisuje diétu, ktorou si prešla. Hovorí o svojich školských časoch, priateľstvách, láskach. Aj o svojich skúsenostiach, o ktoré sa chce podeliť, a domnieva sa, že ostatným dievčatám pomôžu. Je tu aj časť o tom, ako sa dostala k producentstvu a režírovaniu.

Neskôr v to leto zomrie tvoj starý otec a ty sa z toho tajne tešíš. Teraz konečne do niečoho môžeš vložiť všetok svoj smútok, a ľudia to pochopia.

Ak sa pozriem na toto rozprávanie ako celok, vôbec nič mi nedalo. Azda som čakala priveľa, viac humoru, štýl písania, ktorý zaujme a zaujímavé udalosti autorkinho života. Lenže toto všetko absentovalo. Nevedela som sa začítať. Kniha nedokázala udržať moju pozornosť viac ako pár minút, čo končilo sústavným odkladaním. Doslova som sa musela nútiť, aby som pokračovala. Niektoré okamihy boli pritiahnuté za vlasy. Nechápala som, ako toto mohla spraviť a ešte sa tým pýšiť v knihe. Absurdita niektorých okamihov ma dojímala. Niektoré veci podľa mňa mali zostať iba v autorkinej hlave.

apw-bc-02Zaužívala sa povera, že sebaúcta je nejaké zaklínadlo proti hadom. Tí, čo ju majú, sú akoby zavretí v nejakej neskazenej rajskej záhrade a nemusia trpieť dvojzmyselné rozhovory, cudzie postele a všeobecne nemajú žiadne starosti. Pravda je však úplne iná. Sebaúcta nemá nič spoločné s okolnosťami, zaoberá sa vnútorným pokojom a osobným zmierením.

Koniec koncov som boj s prečítaním tejto knihy úspešne vyhrala a som rada, že to mám za sebou. Príbeh je určený výlučne pre fanúšikov Leny Dunhamovej.

13 vecí, o ktorých už viem, že sa priateľom nehovoria:

 1. Je bacuľatá inak ako my.
 2. Neboj sa, po tvojej smrti si na to nikto nespomenie.
 3. Nie, neospravedlňuj sa. Keby som bola dcérou tvojej mamy, aj ja by som bola takáto strašná.
 4. Nič si z toho nerob. Úprimnosť aj tak nie je tvoja silná stránka.
 5. Možno by si si mala otvoriť obchod? To by bola pre teba skvelá práca!
 6. Holokaust, porucha stravovania. To je jedno.
 7. Hľadala som ho cez Google a za jeho menom sa automaticky objaví slovo znásilnenie.
 8. To je niečo iné, pretože ja mám otca.
 9. No tak, dovoľ mi zaplatiť ten obed. Ty nepracuješ!
 10. V mojej knihe je o tebe jedna kapitola.
 11. V mojej knihe o tebe nie je žiadna zmienka.
 12. Och, hej, tvoj priateľ ma chcel pobozkať, kým si bola po smoothie. Teda, buď to, alebo mi ovoniaval ústa.
 13. Pekný zvyšok života, krava.

Ďakujem vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného e-booku. Zakúpiť si ju môžete napríklad na stránke bux.sk.

Moje hodnotenie:

owls1

2 Replies to “Lena Dunhamová – Nie som taká”

 1. Túto knihu mám doma. Pôvodne ma veľmi nelákala, potom ma na ňu kamarát nalákal. Netuším, kedy sa k nej dostanem, ale som na ňu naozaj zvedavá. Zoznam na konci tejto recenzie ma pobavil a momentálne vidím celkom veľkú šancu, že mne sa to bude páčiť, nakoľko máme väčšinou úplne odlišný vkus.Takže yay!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.