Sophie Jordanová – Nevítaní (Nevítaní #1)


4 hviezdičky, Albatros Media, Nevítaní, Recenzie, Sophie Jordanová / sobota, 2 mája, 2015

nevítaníPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: to, čo som si prečítala, presiahlo moje očakávania

Sophie Jordanovú môžete poznať vďaka jej sérii Draki. Teraz prichádza s novou dystopickou sériou s názvom Nevítaní. Prvá kniha nesie rovnomenný názov. Už po prečítaní anotácie ma príbeh zaujal. Bola som veľmi zvedavá, ako sa s tým všetkým autorka popasuje. A veru, bolo to skvelé čítanie. Od začiatku až po poslednú stranu. Bola som trošku skeptická, predsa jej prvá séria mi až tak neulahodila, no čo som dostala tu, som ani v najmenšom neočakávala.

Kniha rozpráva príbeh Davy, ktorá je na prvý pohľad dievča ako každé iné. Až na jednu maličkosť: od mala je hudobný génius. Hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch, má kamarátku, ktorú by nedala za nič na svete, a priateľa, ktorého ľúbi. Zlom nastane vtedy, keď testy ukážu, že má v sebe vražedný gén. Jej svet sa otočí na ruby. Nič, čo doposiaľ poznala, nebude také, ako predtým. Vylúčia ju zo školy a pridá sa ku skupine s génom SVS – syndróm vražedných sklonov. Musí sa riadiť heslom – nikomu never. Je presvedčená, že by nikdy nikoho nedokázala zabiť. Ale ako si môže byť úplne istá, keď všetci predpokladajú, že bude raz vraždiť?

Prenášači sú rakovinou tohto kedysi veľkolepého národa. A podobne ako proti každej chorobe sa dá proti nej bojovať len jedom…

Uninvited-by-Sophie-Jordan1Úvod začína pozvoľne. Autorka čitateľovi necháva dostatok času, aby sa oboznámil s prostredím a postavami. Ale skôr ako sa nazdá, je vhodený do víru udalostí, ktoré obrátia hrdinkin svet o stoosemdesiat stupňov. Dej pekne vykresľuje, ako sa človek musí vysporiadať s ranami osudu, či chce alebo nie. Jednoducho mu nezostáva nič iné. Jordanová píše pútavo. Príbeh postupne graduje. Autorka sa vyvarovala zbytočnému predlžovaniu scén, čo deju iba prospieva. Popretkávala ho nemalou dávkou napätia a akcie. Niekedy som sa nestíhala diviť, čo sa to na stránkach deje. Mám pocit, že autorkin štýl sa oproti sérii Draki výrazne zlepšil.

Zaujímavá je ústredná téma príbehu, a to ľudia s vražedným génom. Či už je to práve narodené bábätko, tínedžer alebo dospelý človek, ak mu zistia SVS je odpísaný. Navonok sa môže zdať, že ide o jednoduchú tému, avšak opak je pravdou. Keď som si predstavila, že by som žila v takejto spoločnosti, zamrazilo ma. Človek nemusí nič spáchať, pre spoločnosť je ukazovateľom gén. Práve ten ľudí predurčuje k násiliu. Spoločnosť osoby zaškatuľkuje a snaží sa ich samých presvedčiť o tom, že sú schopní vraždiť. Osobne mi to prišlo dosť zvrátené. Pretože ak človek môže ovplyvniť svoje správanie, dokáže ovplyvniť aj to, či bude páchať násilie, no nie? Z myšlienky, že človeku vsugerúvajú, že je schopný páchať zlo, ma mrazilo. Zmýšľanie celej spoločnosti bolo postavené na hlavu. Prenášači sa nedokážu brániť. V každej skupine sú presne takí, ako ich spoločnosti opisuje, ale sú aj výnimky, ktoré toto pravidlo vylučujú. Avšak všetkých hádžu do jedného vreca. Neuniknú.

Je to ťažký boj. Môj niekdajší život je ako hmlistý sen, ktorý ma naďalej máta. No Sean mi pomáha zabudnúť. I spomenúť si. Keďže sa mám dívať len do budúcnosti, je to riskantná kombinácia.

tumblr_n9378pXs1P1r9jybbo1_400Hlavná hrdinka, Davy, si v príbehu prešla obrovskou zmenou. Talentovaná dcérenka bohatých rodičov s obrovským hudobným talentom bude musieť bojovať o svoj holý život. Koho by to nezmenilo. Mala všetko, frajera, kamarátov, skvelú rodinu, no to sa zmenilo jedným výsledkom testov. Je nútená prispôsobiť sa novej situácii a prežiť zvyšok života v spoločnosti ľudí, ktorí jej naháňajú strach – aj keď by mala byť jednou z nich. S novými skutočnosťami sa vyrovnáva veľmi ťažko. Na konci príbehu je z nej silná osobnosť, ktorá si ide za tým, v čo verí.

Sean navonok predstavuje presne takého prenášača, akého sa všetci boja. S tetovaním, ľahostajným prístupom, naháňajúci strach. Ale pod každou maskou je niečo viac. Aj keď sa počas deja veľa o jeho živote nedozvedáme, istým spôsobom som si ho dokázala obľúbiť. Žije podľa vlastného presvedčenia a od nikoho si nenechá diktovať, aký má byť. Je záhadný a aj to málo, čo o sebe prezradí, vám nedá jeho celkový obraz.

Vravela som, že sme sa pohádali, však? Vieš, dala som mu facku a bola tam kopa svedkov. Pollock sa to dozvedel. Preto po mňa prišli. Očividne mám násilnícke sklony.

Unleashed-HC-C-2-2Nevítaní sú skvelým úvodom. Príbeh je nielen o ľuďoch s vražedným génom, ale aj o tom, ako sa vám priatelia dokážu otočiť chrbtom, keď to najmenej čakáte. Je aj o vymývaní mozgov spoločnosťou, ktorá vás silou-mocou presviedča o tej svojej, najsprávnejšej pravde. Hoci ide o dystopiu, kniha je napísaná realisticky a uveriteľne.

Veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

Moje hodnotenie:

owls4

One Reply to “Sophie Jordanová – Nevítaní (Nevítaní #1)”

  1. Vyzerá to celkom dobre takto 8) Zatiaľ som to prehliadala, no Draki sa mi páčilo, dúfam, že si raz urobím čas aj na toto, lebo neznie to zle 8)
    Pekná recenzia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.