Rachel Cohnová, David Levithan – Dash & Lily: Kniha přání


4 hviezdičky, Albatros Media, cute reads, David Levithan, Rachel Cohnová, Recenzie, stand-alone / štvrtok, 26 marca, 2015

cf0feffeb205af7f6a748f0771fe672dPrvá myšlienka bezprostredne po dočítaní: rozkošné

V poslednom čase mám obrovské šťastie na výnimočné knihy, ktoré ma istým spôsobom chytia za srdce a ja sa pri ich čítaní rozplývam. Dash & Lily: Kniha přání je presne jednou z nich. Možno sa vám môže zdať, že príbeh nie je až taký originálny, ale nenechajte sa pomýliť. Celý nápad so zápisníkom a úlohami mi prišiel skvelý. Každou prevrátenou stránkou som dúfala, že to nakoniec dopadne podľa mojich predstáv. No to už predbieham, všetko postupne.

Raději jsem se stýkal s mrtvými, umírajícími a zoufalými knihami – říká se jim použité, ale to slovo se užívá v tak ošklivém významu, že bychom ho v souvislosti s lidmi vyslovili jen jako hrubou urážku.

dash_and_lilys_book_of_dares_by_kat5433-d5k9gr2Dashovi rodičia sú rozvedení. Vďaka jednej kulehe zostáva doma sám. Všetko má naplánované. Celé vianočné sviatky. Až mu do cesty príde jeden zápisník s úlohami od neznámej Lily. Dash má rád výzvy a tak tú od záhadného dievčaťa prijme. Čoskoro sú obaja vtiahnutí do víru hádaniek, záhad a zverovania sa jeden druhému.

Niekedy jednoducho potrebujete siahnuť po knihe, pri ktorej sa nebudete príliš zamýšľať nad tragickou minulosťou hlavných hrdinov. Ak hľadáte niečo také, tento príbeh je presne pre vás. Pri jej čítaní vám bude čas ubiehať  závratnou rýchlosťou. Štýl autorov je naozaj úžasný a aj tento aspekt pridáva k skvelosti tohto príbehu. Dej sa číta plynulo, nebudete mať pocit, že sa nudíte. Možno je trochu predvídateľný, avšak autori to tak dobre napísali, že vám to ani nebude prekážať.

Čteme si v příběhu vlastního života, jako bychom byli jeho součástí, jako bychom ho sami napsali.

IMG_0131V tejto knihe nie je jediná postava, ktorú by ste si neobľúbili. Dash a Lily sú perfektná dvojka. Navzájom sa skvelo dopĺňajú. Postupne sa jeden druhému otvoria a už to nie je iba o hádankách a úlohách. Našli v sebe spriaznené duše. Aj keď sa nepoznajú začalo im jeden na druhom záležať. Keď sa už zdá, že všetko pôjde podľa plánov, tak sa niečo pokašle. Dashovi spadnú z očí ružové okuliare.

Ale aký by to bol príbeh bez zvratov? Aj v zdanlivo obyčajnom príbehu sa dajú nájsť miesta, kde môžete dej zmeniť na neočakávaný a tým čitateľom vyraziť dych. Cohnovej a Levithanovi sa to podarilo na výbornú. Už si pomaly myslíte, že happy end je na dosah a bum! Všetko sa otočí. Autori do deja šikovne zakomponovali zvrat, pri ktorom som si povedala, že toto sa hádam nestalo. Dúfala som, že sa to všetko vysvetlí.

Pokoušel jsem se psát příběh vlastního života. Vlastně v něm ani tolik nešlo o zápletku. Důležitý byl spíš charakter postav.

tumblr_mdz2odDzyx1qlccb8o1_1280Jediná drobnosť, ktorá mi prekážala, bol záver. Keď som pretočila poslednú stranu, mala som dojem, že mi v knihe chýba pár listov. Autori akoby príbeh uťali a neunúvali sa koniec rozviť. Toto ma dosť mrzí, pretože príbeh je celkovo skvelý a chytí za srdce.

Dash & Lili: Kniha přání je príbehom plným humoru, milých okamihov a nejedného menšieho zvratu. Je taktiež o mladej láske, ktorá sa postupne vyvíja. Práve kvôli tomuto faktu som sa do príbehu zamilovala ešte väčšmi. Ak máte radi milé príbehy, v ktorých dej nie je komplikovaný a vy si knihu dokážete naplno užiť, tak toto dielo je rozhodne pre vás.

Osud má zvláštní smysl pro humor.

Za recenzný výtlačok knihy ďakujem veľmi pekne spoločnosti Albatros Media.

Drž se svých snů, neboť kdyby sen měl zemřít, život by byl jako pták se zlomeným křídlem, který nemůže létat.

Moje hodnotenie

owls4

One Reply to “Rachel Cohnová, David Levithan – Dash & Lily: Kniha přání”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.