J. M. Darhowerová – Sempre: Navždy (Navždy #1)


2 hviezdičky, IKAR, J. M. Darhowerová, Recenzie, Sempre: Navždy / utorok, 17 februára, 2015

sempre_navzdy„Tak skončí každý, kto zabudne, kde je jeho miesto,“ povedal hlasom chladným ako jeho modré oči. „Dobre si to zapamätaj.“

Sempre: Navždy je prvá kniha zo séria Navždy od autorky J. M. Darhowerovej. Do príbehu som sa púšťala s tým, že je to niečo originálne, neopozerané a bude to super. Ale moje pôvodné nadšenie veľmi rýchlo opadlo a nastala krutá realita. Jediná zaujímavá vec je prostredie, z ktorého pochádzajú Haven a Carmine, pretože som o tejto téme žiadnu young adult knihu nečítala, ale bohužiaľ, tu to končí. No všetko postupne.

Haven vyrastala spoločne so svojou matkou v púšti ako otrokyňa. Nepozná reálny svet. Jediné, čoho bola svedkom, je ponižovanie, zneužívanie a zlé zaobchádzanie. Keď sa jej cesta skríži s doktorom Vincentom DeMarcom, jej život sa zmení. Spoznáva život, ktorý nikdy nemala,  nebezpečenstvo, ktoré ju prenasleduje a aj lásku, ktorá má pretrvať per sempre – naveky a navždy.

„Svet je strašidelné miesto,“ zašepkala mama. „Ľudia druhým veľmi ubližujú. Dopúšťajú sa strašných ohavností… Dúfam, že ty ich nikdy nespoznáš. A ešte aj klamú a podvádzajú. Ustavične musíš byť v strehu, dcérenka.“

4ttz0pSempre: Navždy opisuje život Haven, ktorá vyrastala v, dá sa povedať, až neľudských podmienkach. Jediná osoba, ktorú má, je jej matka. Spoločne sú otrokyňami rodiny Antonelliovcov. Na začiatku ma chytil námet príbehu. Mladé dievča, ktoré nikdy nepoznalo skutočný život, je hodené do reálneho sveta a musí sa vyrovnať s tým, že musí nechať matku tam, kde je. V podstate je veľa vecí, ktoré čitateľa na tomto príbehu upútajú. Je to niečo, čo by malo zaujať na prvý pohľad, avšak to by autorkin štýl písania nemohol byť taký kostrbatý a nudný.

Boli miesta, ktoré mi vyčarili úsmev na tvári, no bolo ich žalostne málo. Autorka sa snažila dej stupňovať, ale mne to prišlo, akoby ho nasilu naťahovala. Ak by bola kniha aspoň o sto strán kratšia, určite by sa mi páčila o čosi viac. Niektoré scény mi prišli navyše, akoby tam boli naschvál vložené, aby preklenuli to, čo bude nasledovať. Chýbali mi tam okamihy, ktoré by mi vzali dych a ja by som v duchu autorke tlieskala, že dokázala zvrátiť príbeh. Od začiatku som vedela, ako sa skončí a nič ma neprekvapilo. Bohužiaľ, som asi od knihy očakávala priveľa.

Colpo di fulmine. Blesk z jasného neba, ako tomu hovoria Taliani. Láska, ktorá zastihne človek nepripraveného, taká mocná a prudká, že ju nemožno poprieť. Je nádherná a zároveň komplikovaná, postihnutému rozorve hrudník a vystaví jeho dušu napospas celému svetu. Obráti ho naruby a nedá sa pre ňou ujsť. Len čo vás zasiahne blesk z jasného neba, váš život sa nenávratne zmení.

hqdefaultCharakter Haven nie je veľmi prepracovaný. Vlastne, žiadna postava v tomto neexceluje. Autorka ako keby nemohla ich charaktery domyslieť. Často mi niektorí prišli povrchní, aj keď to nemalo tak vyzerať. Jednoducho aj tento aspekt mi kazil dojem z knihy. Haven som si ani neobľúbila, ani nenávidela. Zo začiatku som ju ľutovala kvôli jej osudu, ale postupne som nad jej rozhodnutiami krútila hlavou. Často boli nelogické a sama seba som sa pýtala, prečo to urobila. Ak by sa nad tým aspoň trošku zamyslela, spravila by to inak. V konečnom dôsledku sa mi zdalo, že sa až prirýchlo prispôsobila bežnému životu po tom, čím si prešla. Akoby v jednom okamihu zabudla na svoj pôvod a utrpenie, čím si prešla. Jej postava je priemerná. Nespravila nič, čím by si ma získala a vďaka čomu by držala jej palce.

Carmine je kapitola sama o sebe. Prešiel si traumou a možno aj preto má pocit, že jeho správanie musí každý tolerovať. Jeho premenu som mu neverila. Ako sa môže stať z arogantného, drzého a hrubého človeka odrazu milujúci chlapec? Je prchký a výbušný a občas si to odniesla aj Haven. Jeho postavu som nemala vôbec rada. Snažila som sa ho pochopiť, ale vždy urobil niečo, čím zabil dobrý dojem, ktorý vo mne vyvolal. A navyše ma často vytáčali jeho chvastúnske reči. Kto som, čo som, nad mňa nie je, asi tak by som ho charakterizovala.

„Nie je to so mnou také zlé. Som bohatý a populárny, mám zmysel pre humor, dobre vyzerám, a to ani nehovorím, že mám fakt veľkého…“ zvyšok vety zanikol v hromadnom vzdychu.

20131003-123640Veľa vecí bolo v knihe neuveriteľných, vrátane vzťahu Carmina a Haven. Toto je problém väčšiny young adult kníh. Okamžité vzplanutie a následné vyznávanie lásky si až za hrob, pričom sa hrdinovia poznali len pár dní alebo hodín. Toto je prípad aj spomínanej dvojice. Od prvej chvíle to medzi nimi iskrilo a v druhej chvíli boli do seba zaľúbení. Hmm, príliš skoro. Čo sa mi avšak nepáčilo, bol Carminov postoj k Haven. Raz jej vyznáva lásku a potom na ňu vrieska úplne bezdôvodne, pretože spraví niečo, čo sa jemu nepáči, aj keď to nie je nič zlé. Jednoducho mi to všetko prišlo unáhlené, nereálne a neuveriteľné.

Svetielkom celého príbehu bol Vincent, ktorého som si ako jediného obľúbila. Aj napriek tomu, že prišiel o ženu, snaží sa byť čo najlepším otcom, aj keď to nebolo vždy možné. Jeho zanietenosť a oddanosť rodine sú ukážkové a aj vďaka tomuto aspektu si ma získal. Boli aj chvíle, kedy som s jeho konaním nesúhlasila, ale neskôr sa ukázalo, že všetko konal s presvedčením, že to je správne.

„Pretože traja ľudia udržia tajomstvo, iba ak sú dva ja z nich mŕtvi.“

sempre_enAj keď je kniha prvou z dualógie, nemá otvorený koniec. Príbeh je uzavretý s nie typickým šťastným koncom, ale čitatelia môžu byť spokojní.

Sempre: Navždy je príbehom zakázanej lásky, oddanosti k rodine, neľútosti a obete. Kniha je o dvoch ľuďoch, ktorí pochádzajú z rôznych svetov a ich cesty sa spoja. Dej je miestami kostrbatý a dosť vecí je tam navyše, ale ak nie ste náročný čitateľ, kniha by vás mohla osloviť.

Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu IKAR. Kniha vychádza práve dnes. Objednať si ju môžete napríklad na bux.sk

Moje hodnotenie:

owls2

Trailer

10 Replies to “J. M. Darhowerová – Sempre: Navždy (Navždy #1)”

 1. Skvelá recenzia.Knihu som si chcela prečítať ale po tvojej recenzii dosť váham. Asi chvíľu počkám,prečítam ešte par recenzii a uvidím.Lebo mám silný dojem že z hlavnej hrdinky by ma akurát parádne porážalo a knihu by som chcela vyhodiť von oknom.

  1. ďakujem 🙂 ja som sa na ňu veľmi tešila, ale už po niekoľkých kapitolách som vedela, že to bol krok vedľa, príliš sa dej vliekol a tie postavy, úplne nereálne.

   1. Veď prave to,aj ja som na ňu veľmi zvedavá lebo anotacia znie fakt super a na daľšiu Dašu(ak si čitala Medeného jazdca tak vieš ak nie tak odporúčam)nemám nervy 😀

    1. ešte som ho nečítala, ale plánujem 😀 práve také hrdinky ako Haven mi parádne lezú na nervy, už dávno som takú knihu nečítala a pri tejto to bolo fakt utrpenie, mala som chuť ňou zatriasť, aby sa spamätala.

  1. ďakujem 🙂 ono nejde o tú prehnanú romantiku, skôr by som povedala, že tam žiadna nebola, no kniha má potenciál, ale ako nejedna stroskotala na nedomyslenom deji a príliš rozťahanom deji. Osobne ani neviem, čo bude v pokračovaní, keďže táto časť bola podľa mňa dosť uzavretá.

 2. Tak a teraz sa v duchu teším, že som to nechcela na recenziu. Zo zoznamu ma to lákalo ako jediné, aj tá anotácia vyzerala celkom fajn, ale váhala som váhala, až som si to rozmyslela. A niektorí tuším písali, že je to aj dosť depresívne, či čo.
  Super recenzia! 🙂

  1. vďaka 🙂 to ti ja neviem povedať, pretože mne tam nič depresívne neprišlo, mňa strašne vytáčal Carminov prístup, a tie nelogické veci, ja som sa na ňu tešila, ale sklamala ma, a to nehovorím o tom, že veľa vecí je tam úúúúplne zbytočných

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.