“Zbožňujem mať moc zmeniť spôsob, akým sa moji čitatelia pozerajú na svet.” | Rebecca Donovan – rozhovor


Rebecca Donovan, rozhovor / streda, 11 februára, 2015

rozhovorTento rozhovor mi v počítači zapadá prachom už niekoľko mesiacov. Pri všetkom čo sa dialo som naň aj zabudla a včera som ho znova objavila s tým, že preboha, veď som ho ešte nezverejnila. Tak to chcem práve napraviť. Za preklad veľmi pekne ďakujem Michelle.

Rebeccu Donovan určite poznáte ako autorku série Dych, ktorá vychádza aj u nás. Zatiaľ boli publikované prvé dve knihy, Dôvod dýchať a Sotva dýcham. Tretia časť s názvom, Na konci s dychom vyjde v apríli.

Prečítajte si, čo autorku inšpirovalo k napísaniu série, čo hovorí o jej najnovšej knihe What if a ako trávi svoj voľný čas, ak práve nepíše.

Rebecca Donovan 1Zdravím, Rebecca, Ďakujem, za rozhovor. Vo vašej knihe Dôvod dýchať ste písali o veľmi náročnej téme (domáce násilie). Je niečo z toho založené na skutočných udalostiach, alebo je to celé fikcia?

Séria Dych bola čiastočne inšpirovaná mojou prácou s problémovými teenagermi. Po tom, ako som zanechala štúdium žurnalistiky, som získala diplom z psychológie a bola som priamym svedkom traumy z dospievania v násilníckom domove. Až o niekoľko rokov neskôr, keď som mala viac voľného času, sa moje skúsenosti a moja predstavivosť spojili a vytvorili príbeh.

Vaša nová kniha What If vyšla 16. Septembra 2014. Môžete nám o príbehu niečo povedať?

What if je o toľkých veciach! Je o tom, aké mocné dokáže byť priateľstvo. Je o nevinnosti prvej lásky. Je o rozhodnutiach, ktoré robíme každý deň, dokonca aj tých najmenších, a ako menia naše životy. Cal Logan je hlavnou postavou príbehu. Cal nedokáže prestať uvažovať nad tým, čo sa stalo s jeho priateľkou z detstva Nicole. Až jedného dňa, v kaviarni tisíce míľ vzdialenej od jeho rodného mesta, si myslí, že ju našiel. Lenže toto dievča si hovorí Nyelle a nemá poňatia, kto Cal je.

large-dovod_dychatKtorá z vašich postáv sa vám písala najlepšie? Prečo?

Emma bude mať v mojom srdci vždy špeciálne miesto ako moja prvá rozprávačka. Strávila v mojej hlave toľko času, že mi úprimne chýbala ešte dlho po tom, ako som trilógiu dokončila. Je to veľmi inšpirujúca postava a som rada, že som bola schopná zdieľať jej príbeh. Najnovšie som si ale náramne užila vytváranie Nyellinho charakteru. Je nepredvídateľná a výstredná. Má v sebe toľko vrstiev, ktoré siahajú ďaleko pod povrch. Snažím sa vytvárať húževnaté ženské postavy, ktoré sa učia rozpoznávať svoju vlastnú silu… aj keby to malo byť počas toho, ako robia všetky zlé rozhodnutia.

Slovenská obálka pre Dôvod dýchať je trochu odlišná od originálnej. Čo si o nej myslíte?

Tá obálka je nádherná. Stále zachytáva emócie americkej obálky. Je tam oko dievčaťa, ktoré akoby pátralo po trhline v búrkových oblakoch. Vlastne, keď sa na ňu teraz pozerám, má odhodlaný pohľad, ktorý americkej obálke chýba a to je celá Emma. Je pre mňa úprimne vzrušujúce môcť zdieľať  Emmin príbeh so svetom. Je to ľudský príbeh, neviažuci sa k určitej kultúre alebo krajine, a ozvali sa mi mnohí preživší z rôznych zemí – zdôverili sa mi s príbehmi o tom, ako oni prekonali bolesť a traumu vo svojich životoch. Chcela by som vidieť všetky zahraničné edície vystavené na poličke.

19189481Čo je na písaní najlepšie?

Zbožňujem mať moc zmeniť spôsob, akým sa moji čitatelia pozerajú na svet. Séria Dych a kniha What If v sebe nesú silné posolstvo o živote. Dôvod dýchať je o nádeji a nevzdávaní sa. What If  je o vybraní si života, ktorý chcete vy, a uvedomení si, že vy kontrolujete svoje šťastie. Keď tento ukrytý význam zarezonuje čitateľom, keď sa knihy stanú pre mojich fanúšikov viac než len „príbehom“, vtedy viem, že písanie je to, čo som vždy mala robiť.

Čo by ste povedali čitateľom, ktorý ešte nie sú rozhodnutí, či si majú prečítať Dôvod dýchať? Čo by ich mohlo primäť zodvihnúť ju a dať jej šancu?

detailSéria Dych si získala niekoľko ohromne oddaných fanúšikov. Zamilovali sa do postáv. Chcú ochrániť Emmu, tráviť čas so Sarou a vydať sa za Evana! Zápletka dokáže takisto vtiahnuť ľudí.  Čitatelia nedokážu knihy odložiť, kým nezistila ako sa veci pre Emmu vyvinú. Avšak keď som tvorila Dôvod dýchať, v skutočnosti som chcela iba povedať príbeh, ktorý by prinútil každého človeka, ktorý ho číta, uvažovať nad jeho vlastnou silou a rozpoznať, že si zaslúži rovnakú lásku a rešpekt ako každý iný človek. A súdiac podľa emocionálnych reakcií, ktoré dostávam od fanúšikov, si myslím, že som uspela. Budete si ale musieť knihu sami prečítať a dať mi vedieť!

Keď nepíšete, ako rada trávite svoj voľný čas?

MILUJEM hudbu! Chodím na dva alebo tri koncerty za mesiac. Hudba je obrovskou súčasťou môjho inšpiračného procesu. What If bolo dokonca inšpirované pesničkou Girls Like You od The Naked and Famous. Je pre môj život rovnako nevyhnutná ako písanie.

 

 

 

2 Replies to ““Zbožňujem mať moc zmeniť spôsob, akým sa moji čitatelia pozerajú na svet.” | Rebecca Donovan – rozhovor”

    1. ďakujem 🙂 dôvod dýchať sa mi páčil, ale what if mám rozčítané už niekoľko mesiacov a neviem sa pohnúť, jednoducho ma to nechytilo a mám pocit, že sa to stále točí okolo toho istého a dej sa neposúva, nebudem ti autorku odporúčať, alebo aj na DD by sa dalo nájsť milión chýb 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.