To najlepšie aj najhoršie za rok 2014


knižný súhrn / streda, 28 januára, 2015

KS2014

 Už tu máme pomaly koniec januára, tak by sa patrilo spraviť sumár za minulý rok. Kníh som prečítala statočne, presne ich bolo sedemdesiatpäť, a bude ťažké pre mňa vybrať tie naj, naj, ale pokúsim sa o to. Začnem z domova  🙂 

Najlepšia slovenská kniha

Darina Hamarová – Slzy muža22717652

Čítala som viac skvelých slovenský kníh, avšak táto ma chytila za srdce najviac. Nebolo to iba kvôli faktu, že sa autorka inšpirovala skutočnou udalosťou, ale aj lebo jej štýl ma ihneď chytil. Príbeh je naozaj skvelý a ja som naň musela ešte dlho myslieť. Osobne by som privítala aj pokračovanie, či sa ho dočkáme, to je vo hviezdach.

Najlepšia kniha čítaná v angličtine

Kody Keplinger – The DUFF: Designed ugly fat friend6931356

Aj v tejto kategórii bolo viac adeptov, aj keď ja som si vybrala práve túto knihu. Asi vám ju nemusím extra predstavovať, pretože mnohí ste sa k nej dostali skôr, ako som o nej vôbec počula. Táto kniha je skvelá, vtipná, emotívna, jednoducho je v nej všetko. Kody ju napísala veľmi dobre a je to jedna z kníh, ktorú si veľmi rada prečítam znova.

Najlepšia kniha v preklade

Liane Moriartyová – Manželovo tajomstvoIkar

Táto kniha do tohto súhrnu právom patrí, keďže je to jeden z príbehov, ktorý vás baví od začiatku do konca. Možno bola kniha občas predvídateľná, no v konečnom dôsledku to bolo niečo wow. Dej bol taký prepracovaný, že som sa často čudovala, čo to autorka vymyslela.

Najstrašidelnejšia kniha

Matt Baglio – Rituál484015

Túto knihu som nemohla čítať po večeroch, lebo opisuje skutočné udalosti a mňa z toho mrazilo. Možno ste videli film natočený podľa tejto knihy, a poviem vám, kniha je o čosi horšia, že si detailnejšie a po svojom predstavíte situácie, ktoré sa v nej odohrávali. Celkovo téma exorcizmu mi naháňa strach. Nie je jedinou knihou, z ktorej mi behali po chrbte zimomriavky, ale rozhodne najmrazivejšia.

Najlepšia new adult kniha

Samantha Young – Before Jamaica Lane | Echoes of Scotland Street2

Tu si skutočne neviem vybrať, lebo Nata a Cola mám takmer rovnako rada (o mojej „posadnutosti“ Colom by vám chúďa Michelle mohla rozprávať 😀 ) a Samanthin štýl silno môžem. Tá žena by mohla napísať aj návod na obsluhu stroja a aj tak by som si to prečítala. Oba príbehy mám rada, pretože napriek tomu, že všetko nie je ružové, autorka do nich vniesla humor, čím knihy celkovo odľahčila. Toto mi pripomína, že by som si mala dať čoskoro re-reading oboch častí.

Najunikátnejšia kniha

Leslye Waltonová – Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender22614722

Možno mnohých táto kniha nezaujala, no pre mňa je to príbeh, ktorý síce neurobí dieru do sveta, a uchváti vás svojou jedinečnosťou a autorkiným poetickým štýlom písania. Čakala som od nej málo, avšak dostala som toho oveľa viac. Najviac ma na príbehu zaujal spôsob vyjadrovania autorky. Bolo to niečo magické, ťažko slovami opísateľné. Táto kniha je jednou z najlepších, čo som minulý rok čítala.

Najlepšie pokračovanie série

Dolores Redondová – Dedičstvo kostí (Baztán #2)23524683

Na túto knihu som sa tak neskutočne tešila, až som sa obávala, že to nebude nič moc, ale opak je pravdou. Po jej prečítaní som autorke v duchu tlieskala, že dokázala napísať také skvelé pokračovanie, ktoré dokonca prekonalo dobré dojmy z prvej časti. Som zvedavá, kedy bude pokračovanie a či vôbec.

Najroztomilejšia kniha

Rachel Cohnová, David Levithan – Dash & Lily: Kniha přání23336433

Pri tomto príbehu som sa mala chuť rozplynúť. Bolo to také milé, sladké, jednoducho niečo, pri čom som nemusela príliš uvažovať o deji. Ten bol jednoduchý a nie príliš komplikovaný, čo som akurát v tom období potrebovala. Navyše ma kniha správne naladila na vianočné obdobie, kedy som sa naň začala aj tešiť. Ďalší adept na re-reading. 🙂

Najvtipnejšia kniha

Kylie Scott – Play (Stage Dive #2)19095025

Stačí povedať jedno, Malcolm. Tá postava z tej knihy spravila komédiu, aj keď nie stále v nej boli situácie, ktoré by na vašej tvári mali vytvoriť úsmev. Pri tejto knihe som mala zvláštny pocit, pretože Mal mi často pripadal ako naspeedované šteniatko, ktoré fičí na bohvie čom. Celej knihe dávam palec hore. 🙂

Autorka, ktorá si ma tento rok úplne získala

Samantha Young10418352_10100894204200021_9200301279280427685_n

Spomínanú autorku vám nijako bližšie nemusím predstavovať, donedávna som od nej čítala iba sériu On Dublin Street, ale tento rok som nazrela aj do jej ostatnej tvorby a poviem vám, tá osoba vie ako vás upútať a žiadny z jej príbehov nie je rovnaký. V najbližšej dobe sa chystám aj na jej fantasy knihy, tak som zvedavá, či zvláda aj tento žáner.

Sklamanie roka

Evita Urbaníková – Sex a iné city 320561471

Od tejto knihy som neočakávala veľa, ale to čo som dostala bolo oveľa menej. Nezáživné, priehľadné ako pavučina, jednoducho tú knihu už v živote nechcem ani len vidieť, nieto ešte čítať znova.

Séria, s ktorou to ide z kopca

Penelope Douglas – Fall away séria (Bully, Until you, Rival ….. Falling away, túto knihu som čítala už v tomto roku, ale za týmto výberom si stojím)1

Z Bully som bola nadšená, Until you bolo rovnako dobré, v Rivalovi to už škrípalo, ale … A pri tomto zastanem. Človek ak očakáva priveľa, často sa sekne a takto to je aj s touto sériou. Úvod bol skvelý, ale potom som sa nestíhala čudovať, čo autorka porobila s mojimi obľúbenými postávam (česť pamiatke Jaxa z Rival). Možno to až také hrozné nie je a možno je, ale ja si jednoducho nemôžem pomôcť, že by to mohla byť úplne inak a lepšie. Autorkin štýl = skvelý. Príbeh = skvelý. Ničenie postáv = na jednotku.

Toto je skutočne len zlomok kníh, ktoré ma bavili, prípadne nebavili minulý rok. Článok by mal hádam aj desať strán, ak by som sa začala poriadne rozpisovať. A čo vy? Aké sú vaše obľúbené minuloročné knihy? Sklamali vás niektoré?

6 Replies to “To najlepšie aj najhoršie za rok 2014”

    1. určite si prečítaj aj jej iné knihy 🙂 odporúčam Into the deep, alebo Echoes of Scotland Street 🙂 aj ja sa teším na film a som s tým zmierená, že bude iný ako kniha, ale čert to ber 🙂

  1. The Duff mám v plané prečítať a Samantha Youngová ma skvelý štýl písania, dúfam že od nej ešte niečo preložia, napríklad spomínané fantasy by som si rada prečítala 🙂

    1. možno sa jej fantasy kníh niekedy dočkáme 🙂 ja si plánujem v najbližšej dobe prečítať drip drop teardrop 🙂 som zvedavá, čo povieš na DUFF 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.