Adriana Macháčová, Róbert Dyda – Vieme prví


5 hviezdičiek, IKAR, Recenzie, slovenskí autori, stand-alone / pondelok, 29 decembra, 2014

646279Vieme prví je druhou publikovanou knihou autorskej dvojice Adriana Macháčová a Róbert Dyda. V tomto príbehu sa stretnete s krutou realitou bulváru. S tým, ako dokáže jedinou titulkou prevrátiť naruby životy nejednému človeku. Príbeh je aj o ľudskej závisti, chamtivosti a aj o tom, ako pomsta môže človeku zatemniť úsudok.

Žijeme vo svete, kde ľudia bažia po klebetách a je im jedno, či je to pravda alebo nie. Bulvár je plný článkov o živote celebrít, o tom, kedy, kto, kde a s kým sa stretol. Svet hltá domnienky novinárov a verí im každučké slovo. Často sa paparazzi nezastavia pred ničím a tým narúšajú súkromie dotknutých osôb. Presne o tomto všetkom je kniha Vieme prví.

Vždy sa držal zásady – cudziemu psovi never – a naletel suke.

Paparazzi-Sketch-Alber-ElbazPríbeh je skvelo vystavaný, od začiatku až po samý koniec. Všetko do seba pekne zapadá a vy nebudete mať chuť knihu odložiť až do posledného slova. Pri čítaní budete hltať stránky závratnou rýchlosťou. Na príbehu cítiť podiel oboch autorov, čo mu dodáva na autenticite. Jeden druhého skvelo dopĺňajú a tak vytvorili toto unikátne dielo, ktoré skutočne stojí za povšimnutie.

Richard Vyskoč bol kedysi obchodným partnerom Petra Waltera. Po istom incidente sa ich cesty rozišli, ale Vyskoč zostal na svojho niekdajšieho priateľa nazúrený, pretože je presvedčený o svojej pravde. Preto sa rozhodne Petrov život zničiť a verejne ho potupiť. Nato si najíma mladú Dianu, ktorá ho má zviesť. Lenže nie všetko vyjde podľa jeho predstáv.

Žiadny limit neexistuje, je len čitateľ, ktorý má právo vedieť všetko a čo najskôr. Morálka jej účty nezaplatí. Aj Titus sa búril voči otcovi, rímskemu cisárovi Vespasiánovi, keď zaviedol daň z verejných toaliet. Zlato, ktoré takto získal, nesmrdelo, hoci pochádzalo z moču.

10685556_717686261658365_170673902197446548_nRichard je zákerák. Často som nad jeho správaním krútila hlavou a mala chuť mu jednu uťať. Snažila som sa chápať, čo ho k tomu viedlo, ale akokoľvek som sa snažila, nešlo mi to. Je zaslepený svojou pomstou, a na to, aby ju uskutočnil, sa nezdráha použiť tie najšpinavšie triky. Nielenže chce zničiť Walterovi život, ale nespráva sa úctivo ani k svojej manželke. Je to skrz-naskrz zlý človek. Helena, jeho manželka nabrala odvahu čeliť mu. Jej činy mi vyčarili úsmev na tvári a kvôli jej odvahe som si ju obľúbila, aj keď v príbehu sa až tak často nevyskytla.

Peter Walter je známy filantrop. Pre pár nesprávnych rozhodnutí mu začne škrípať manželstvo a vzťah so synom. Peter nie je zlá postava, len akosi som si ho nedokázala obľúbiť. Áno, snažil sa napraviť svoje chyby, ale v prvom rade sa ich mal vyvarovať. Jeho žena Agáta nie je o nič lepšie. Nad jej činmi som iba krútila hlavou. Niekedy sa mi zdali až prehnané. Uznávam, že sa cítila ublížene, ale to čo spravila bolo podľa mňa už cez hranicu.

Vy to nechápete! Človek môže milovať a myslieť si, že je šťastný, ale keď nie je sám milovaný, tak si to šťastie iba namýšľa.

FRO24b91a_42_19563662Svetlana predstavuje práve takých reportérov, ktorí sa nezastavia pred ničím. Kvôli senzáciám sa neštíti prekročiť hranice, nielen morálne, ale aj ľudské. Honba za novinkami jej zatienila myseľ. Využívala všetko, len aby priniesla ako prvá pikošku pred konkurenciou. Jej správanie sa mi vôbec nepáčilo. Predstava dobre zaplatenej práce ju zbavila zábran voči všetkému.

Ale ako sa hovorí, na každého raz dôjde, tak aj záver príbehu je kvázi happy endom. Nie je predvídateľný, ale o to viac uspokojivý. Čo sa mi ešte na knihe veľmi páčilo bolo známe prostredie Bratislavy. Príbeh som si mohla o to viac vychutnať, pretože som miesta v ňom spomínané poznala a navštívila.

„Všetky osoby sú považované za nevinné, kým im vina nebude preukázaná… Hovorí ti to niečo?“ podpichol ho žoviálne doktor.

Vieme prví je skvelo premyslený a napísaný príbeh, v ktorom nájdete nejeden zvrat a napätie. Občas sa aj zasmejete, či budete preklínať postavy, ale prečítanie tejto knihy isto neoľutujete. Už teraz sa neviem dočkať ďalšej knihy z pier autorov.

Moje hodnotenie:

owls

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy chcem veľmi pekne poďakovať autorom knihy.

One Reply to “Adriana Macháčová, Róbert Dyda – Vieme prví”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.