Leslye Waltonová – Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender


4 hviezdičky, Albatros Media, Lesley Walton, Recenzie, stand-alone / streda, 12 novembra, 2014

639080

Pro mnohé jsem byla ztělesněním mýtu, zosobněním nejslavnějších z legend, oživlou pohádkou. Jiní mě považovali za obludu a zrůdu. Jeden si mě k mé velké smůle spletl s andělem. Pro matku jsem byla vším, pro otce ničím. Babičce jsem den za dnem připomínala ty, které kdysi milovala a ztratila. Jenže já znala pravdu. Někde hluboko v duši jsem ji vždycky znala. Byla jsem prostě jen dívka. Narodila jsem se v Seattlu jedné pozoruhodně jasné noci prvního března 1944 jako Ava Wilhelmina Lavender.

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender je unikátny príbeh, ktorý vás nadchne svojou jednoduchosťou a pritom sú v ňom ukryté hlboké myšlienky, ktoré vás prinútia naňho myslieť ešte dlho po tom, čo ho dočítate.

0Ava sa narodila s krídlami. Nikto nevie, prečo sa to stalo. Celý svoj život prežila len v spoločnosti rodiny a okolitých susedov. Nechodí do školy, ľuďom sa vedome vyhýba.

Tento príbeh je prerozprávaním histórie Avynej rodiny. Je príbehom Avy samotnej. Ako sa vyrovnávala s tým, že je iná ako ostatní. Aj to, aké nebezpečenstvá ju postihli, keď ju niekto mylne pokladal za anjela.

Možná že všechny ty legendy, všechny mýty obklopující mou rodinu, můj život, mé dědictví – z nich některé možná úmyslně šíříte vy sami – jsou nakonec směs podivuhodně, a snad dokonce i krásně pravdivé

Je tu veľa opisov, ktoré vám miestami môžu prísť zdĺhavé, avšak mne neprekážali. Autorka príbeh napísala krásne a do deja vniesla zvláštnu atmosféru, ktorá sa nesie celou knihou. Pri nej sa zamyslíte, koľko takýchto unikátnych príbehov ste prečítali. Osobne by som ich mohla zrátať na prstoch jednej ruky, a preto je pre mňa tento niečím neopísateľným, jedinečným, ktorý vo mne zanechal hlboké pocity.

Leslye-WaltonAk sa nad tým poriadne zamyslím v knihe absentuje akcia, avšak, ak máte radi pekne napísané príbehy, kde nejde veľmi o napätie, ale o to, aby vo vás vyvolal vlnu emócií tak príbeh Avy Lavender je presne pre vás.

Je pre mňa ťažké po takejto skvelej knihe napísať recenziu, ktorá bude mať výpovednú hodnotu, pretože viem, že nie je pre každého. Každý máme rád iný typ literatúry, či je to už thriller alebo new adult, detektívky, contemporary, fantasy a mnohé iné. Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender sa vymyká všetkému, čo som kedy čítala. Príbeh je originálny a tak isto je v tomto duchu aj písaný.

Henry jí znovu přistrčil mapu do ruky. „Smutný muž chce, abys to věděla,“ zaprosil. „Pinna je raněná.“

Autorka neopisuje iba Avyn príbeh. Sú tu opísané osudy troch generácií jej rodiny. Dozviete sa, aký život mala jej stará mama, čím si musela prejsť jej matka, až pokým sa jej nenarodili deti. Aj keď autorka do deja vložila dávku mystickosti, Ava je úplne obyčajné dievča s nezvyčajnou anomáliou. Jej charakter som si obľúbila od momentu, kedy sa tam objavila. Pre to, ako sa ľudia na ňu pozerajú, je rada, že žije odrezaná od sveta. Miestami som mala pocit, že jej osud bude naozaj skvelý, že to, kým je, jej nijako neublíži. Ako veľmi som sa mýlila. V jednom okamihu sa všetko zmenilo, a ja som len krútila hlavou. Tento zvrat do deja autorka zakomponovala tak šikovne, že som hľadela prekvapene na stránky, či sa to skutočne udialo, pretože nič tomu nenasvedčovalo, keďže dej odsýpal plynulo a všetko sa zdalo byť idylické.

Ava-LavenderPríbeh neobsahuje priveľa postáv. Mne v mysli zostal Avyn brat Henry, ktorý je taktiež výnimočný, avšak iným spôsobom ako jeho sestra. Postavy ako je on, robia knihy jedinečnými. Má v sebe niečo, čo čitateľa hneď upúta a tak, aj keď sa často v deji neobjavuje, zohráva v ňom veľkú úlohu.

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender je prvotinou autorky Leslye Waltonovej. Je to príbeh o dievčati, ktoré sa snaží zapadnúť medzi svojich vrstovníkov, hoci vie, že sa od nich odlišuje. Je tiež o rodine a jej súdržnosti. Ak budete pozorne čítať, nájdete toľko veľa aspektov, ktoré sa vám na knihe môžu zapáčiť.

Prečítajte si ju a posúďte sami. Rozhodne to nebude stratený čas.

Moje hodnotenie:

owls4

Chcem sa veľmi pekne poďakovať spoločnosti Albatros Media za poskytnutie recenzného výtlačku knihy.

4 Replies to “Leslye Waltonová – Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender”

  1. Na túto som sa veľmi tešila, začala som ju čítať ale nejak asi v nevhodný čas, pretože ma nechytila… myslím, že na to treba také to správne naladenie, aby si mohol človek vychutnať ten poetický príbeh. Štýl písania je veľmi pekný, čítala som to v origináli a na to, že je to prvotina, tak sa s tým autorka naozaj pekne vyhrala 🙂 Myslím, že vianočné obdobie bude na túto knihu to pravé!

    1. to áno 🙂 myslím si, že na knihu musí mať človek jednoducho náladu, pretože táto kniha je jednou z tých unikátnych, ktoré sa len tak nevidia, skús jej ešte dať šancu a uvidíš, či sa ti názor zmení 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.